• $33,1952
  • €36,0226
  • 2551
  • 11156.2
14 Haziran 2024 Cuma

Sevinç, Huzur ve Maneviyatın İklimi: Kurban Bayramı

Yine bir Kurban Bayramı'na kavuşmanın mutluluğunu ve heyecanını yaşıyoruz. Bu mübarek bayram, yüreklerimize huzur, toplumsal hayatımıza ise birlik ve beraberliğin hazzını yansıtan kıymetli anlarla doludur. Kurban Bayramı, yalnızca bir ibadet olmanın ötesinde, bizleri manevi bir yolculuğa çıkararak hayata daha derin bir anlam katmamıza vesile olan, İbrahimî sadakatin ve İsmailî teslimiyetin canlı bir sembolüdür.

Bayramı, sadece birkaç günlük tatilin heyecanına kapılıp keyifli anlar yaşamak için mi kullanacağız, yoksa gözleri yollarda bekleyen büyüklerimizin yüzlerine bir gülümseme kondurmak için mi? Trafiğinden sıkıldığımız koca şehirlerimizi, adeta göç edercesine terk mi edeceğiz, yoksa yaşanabilir hale getirmek için emek verdiğimiz bu şehirlerde çocuklarımıza bayramların eğlence yerlerinde değil, sevdiklerimizin yanında, beklenen yerlerde daha değerli olduğunu mu öğreteceğiz?

Sevgili okurlarım, evet, hepimiz yoruluyoruz, bunalıyoruz, yaşamın keşmekeşinde yıpranıyoruz. Ancak tüm bu yorgunluğu dindirmeye çalışırken, sormamız gereken asıl soru şu: Hayatımızda doğru seçimler yapabiliyor muyuz? Bizden önce bizim için çalışan, didinen büyüklerimizi, bize bayrağı teslim ettikten sonra kendi hallerine mi bırakıyoruz?

Elbette ki tatil, ruhsal ve fiziksel açıdan bir ihtiyaçtır. Ancak bu ihtiyacı, bize ihtiyacı olanları ihmal etmeden karşılamanın bir yolunu bulmalıyız. Hayatın karmaşasında kaybolmuşken, medeniyetimizin bize öğrettiği değerlerle yeniden hayat bulmalı ve bu değerleri gelecek nesillere aktarmalıyız.

Bir düşünelim; geleceğe hazırlamaya çalıştığımız çocuklarımız için ne tür planlar yapıyoruz? İyi bir okul, güzel bir ev, lüks bir araba mı? Hadi bu seçenekleri daha da artırdık, ne fark eder? Çocukluğunuza dönün birkaç saniyeliğine ve aile büyüklerinizle yaşadığınız hatıralara bir göz gezdirin. Göreceksiniz ki aklınıza maddiyata dayalı hiçbir hatıra gelmeyecektir. Hatıralarınızda size sarılan bir dede, sırtınızı okşayan bir baba ya da kucağında çocuk olmanın sıcaklığını hissettiğiniz bir anne veya nine göreceksiniz...

Bu bayramı, bizlere ilk adımlarımızı attıran anne, baba, dede, nine... kimimiz varsa onlara koştuğumuz bir fırsata çevirelim. Çünkü bugün bizi büyüklerimize götürmeyen bayramlar, yarın birer büyük olarak çocuklarımızın yollarını gözlediğimiz bayramlara dönüşecektir!

Ve yola çıkarken de unutmamak gerekir ki sevdikleriniz sizi sağ salim görmek ister. Heyecanınızı, enerjinizi gaz pedalına basarak değil, sevdiklerinize sarılarak harcayın. Bayramlar, kaza haberlerinin, feryatların ve gözyaşlarının değil, sevinçlerin ve kavuşmaların zemini olmalı! Plansız, dikkatsiz ve aceleci bir yolculuk anlayışı, bayramların üzerine kara bir gölge düşürmektedir. Geçmişimiz, bunun ağır ve acı dolu anılarıyla doludur.

Geç olsun, güç olmasın. Bayram, sevdiklerimizle bayram olsun.

Bu Kurban Bayramı'nda dualarımızı Gazze'deki, Arakan'daki, Doğu Türkistan'daki ve daha nice yerlerdeki mazlum, ve mağdur kardeşlerimiz için de yükseltelim. Gazze'de yaşanan acılar, masum insanların çektiği zulüm ve haksızlıkların son bulması için Rabbimize dua edelim.

Kurban kesimi, işin ehli kasaplara teslim edilmeli, sağlık kurallarına uyulmalı ve hayvanlara eziyet etmeden, ibadetin ciddiyetine uygun bir şekilde yapılmalıdır. Kanın gövdeyi götürdüğü değil, sevginin gönülleri fethettiği bir bayram olmalıdır.

Bu bayram, yoksulun gözetildiği, gönüllerin alındığı, kırgınlıkların sona erdiği, yüzlerin güldüğü ve mutluluğun paylaşıldığı bir zaman dilimi olsun.

Bu vesile ile mübarek Kurban Bayramınızı en kalbi duygularımla tebrik ediyorum; bayramın ülkemizle birlikte tüm İslam âlemi ve insanlık için hayırlara vesile olmasını Rabbimden niyaz ediyorum. Sevdiklerinizle güzelliklerle dolu dolu geçireceğiniz nice bayramlar dilerim.

<p>Uçaklarda en güvenli koltuk hangisi?</p><p>Her şey saniyeler içinde oldu.</p><p>Yolculardan bir b

Uçaklarda en güvenli koltuk hangisi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan KKTC'de! KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar tarafından resmi törenle karşılandı.

Kadir Ezildi nişanlandı! Arabada gelinin yanında oturmayınca sosyal medyada senaryolar yazıldı

Giresun'da sağanak nedeniyle bir ev yan yattı