• $32,2023
  • €35,0221
  • 2502.89
  • 10769.8
12 Şubat 2023 Pazar

Sarsıldık: Kenetlendik, birlikte atlatacağız

Her yıkım bir inşanın da başlangıcıdır. Bazı yıkımlar telafisi olmayan yaralar bırakır. Hafta başında böyle bir yıkımla sarsıldık. Kahramanmaraş merkezli başlayan, çevre illeri ve nerede olursak olalım her birimizin yüreğini etkisi altına alan deprem ile hüzne boğulduk.

Evler yıkıldı, ocaklar söndü, canlar, canlarımız yitirildi. Yüreğimize kor, gözümüze yaş, sinelerimize acı düştü. Bildiğimiz, tanıdığımız bir acıydı. Erzincan'dan, Marmara'dan, Düzce'den, Van'dan, Elazığ'dan aşinaydık bu tablonun dayanılmaz, içler acısı manzarasına. Ama ilk kez yaşar gibi yandı canımız. Her yıkıntı altında kalan bizdik. Her cansız bedenin ağıtıydık. Her kaybın kaybedeni olduk milletçe.

Ama çabuk toparlandık. Yapılacak işler vardı. Bizi bekleyen kardeşlerimiz vardı. Yıkılıp kalamazdık. Öylece bekleyemezdik. Kurtuluş Mücadelesi, Çanakkale, 14 Mart Ruhu buna müsaade edemezdi zaten. Devlet-millet birlikteliğinin bir imtihanını daha atlatmak üzere yola revan olduk. On ilimizi şiddetle etkisi altına alan depreme karşı milli bir refleks, insani ve vicdani bir hareket başlattık, tam da bizden beklendiği gibi.

İşin gerçeği şudur ki tarihte eşine az rastlanır bir felaketle yüz yüzeyiz. Artçıları bile büyük bir deprem hacminde olan benzer başka bir afete neredeyse rastlanılmış değil. Bu depremle bir kez daha arama-kurtarma çalışmalarının, deprem-afet bilincinin önemini anlamış olduk. Bu anlamda anasınıfından yükseköğretime kadar, yerelden merkeze tüm kamu ve özel yapılara kadar bu bilinç doğrultusunda, nerede ve ne iş yaparsa yapsın tüm insanımız birer arama-kurtarma neferi kadar bilgiye ve donanıma sahip olmalıdır. Deprem yönetmeliğimiz uygulamalar ve denetimlerle güvence altına alınmalıdır.

Bununla birlikte fedakârlık noktasında ortaya koyduğumuz yürek gibi bilinçlenme noktasında da farkımızı ortaya koyabilmeliyiz.

Milletçe kenetlenerek, "sarsılmaz" bütünlüğümüzü her zaman olduğu gibi güçlenerek ortaya koyduğumuz parmak ısırtan bir zaman da yaşıyoruz bugün sevgili okurlarım. Buna ilaveten maalesef ki bu acı tablodan provokasyon hikayeleri devşirmek isteyen, dezenformasyon adına var gücüyle şer odaklarının ekmeğine yağ süren, tarafını "tarafımızdan" asla olamayacak şekilde belli eden karanlık güçlerin tetikçilerini de görmekteyiz.

Acı kayıplarımıza yeni kayıplar ilave etmek isteyen, düşman sevindirmek için milletine(!) ihanet eden dili, kalemi, niyeti zehirli şer silahşörlerini de asla unutmayacağız.

Biz bu hain eylem sahiplerine ibretle bakıyoruz. Tüm milletimizin olduğu kadar Üniversiteler olarak dün olduğu gibi bugün de devletimizin yanında olduğumuzu tüm varlığımızla ortaya koyuyoruz hamdolsun. Hamdolsun ki II. Mahmud'tan bu zamana kadar kuruluş gayemizden asla şaşmadık. İki kule arasındaki bayrağımızla milletine sevdalı Tıbbiyelilerimiz "Kurtuluş Savaşı ruhuyla" her daim hazır ve nazırız.

Bilvesile, bu acı günlerimizde mesleklerinin zekatını, vicdanlarının bereketini dağıtırcasına milletimizin yaralarını sarmaya koşan sağlık profesyonellerimize ve diğer arama- kurtarma ekiplerine canı gönülden teşekkür etmek isterim.

Ne günler atlattık millet olarak. Ne afetlerden, ne ihanetlerden çıktık birlikte. Biz bize hep yettik. Bugün de bir imtihandan geçiyoruz. Evelallah bu günleri de mukaddes ve milli hafızamızın tezahürü ile atlatacağımızdan şüphe duymuyorum.

Sn. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın da ifade ettiği gibi "Ülke ve millet olarak birlik ve beraberlik içinde inşallah bu felaket günlerini de geride bırakacağız. Gün; 85 milyon tek yürek, tek bilek olma günüdür!".

Dün yaptık, bugün de yaparız, yarın da yapacağız inşallah. Bu enkazın altından milletçe birbirimize kenetlenerek çıkacağız.

Ezcümle, hususen Sağlık Bilimleri Üniversitesi ailesinden olan ve aziz milletimizin tüm afet şehitlerine rahmet, yaralılarımıza acil şifalar dilerken, ilk saniyelerden itibaren malıyla, canıyla afet bölgeleri için çırpınan milletimize sonsuz teşekkürlerimi, bizleri namerde muhtaç etmeyen ali devletimize ve tüm unsurlarına şükranlarımı iletmeyi insani ve vicdani bir borç bilirim...

Sağlıkla kalınız.

<p>Olay, saat 14.45 sıralarında merkez Selçuklu ilçesi Feritpaşa Mahallesi Demiryolu Caddesi üzerind

Dördüncü kat penceresinden düşen kadın öldü

BİM 21 Mayıs 2024 aktüel ürünler kataloğu

Büyük bir yıkımla karşılaştılar... Kalacak yer bulamayınca okullara sığındılar

Faizsiz kredi imkanı: 7 banka duyurdu! Anında onaylı 25.000 TL