• $31,3879
  • €34,0706
  • 2100.98
  • 9097.15
3 Nisan 2022 Pazar

Ruhumuzun ilacı-bedenimizin dermanı: Ramazan

Bir diriliş, uyanış ve yeniden anlamlandırış rüzgarının estiği; rahmetin yeryüzünde adeta görünür bir hal aldığı, yaratılış kodlarımıza rücu ettiğimiz bir Ramazan ayına daha kavuşmanın heyecanı içindeyiz. Bizleri Recep ve Şaban filtresinden geçerek bu mukaddes mevsime ulaştıran Rabbimize hamdolsun.

Her güne ayrı bir iş, ders ya da sair meşguliyetlerin planları ile başlayan bizler için plan yapmaya layık mübarek bir zaman daha nasip etti Mevlâ'mız. Sahurda, iftarda ne yiyip içeceğimizin planlarından bahsetmiyorum elbette. Bir dönüşümün ve başta da ifade ettiğim gibi bir dirilişin tasarımı olmalı yapmamız gereken planlar.

Hayat yorgunu bedenlerimizi, şehrin ve kalabalıkların zedelediği ruhlarımızı bakıma almak için bir nimettir bu vakitler. Ramazan bir ecza, Ramazan bir şifadır yaralarımıza.

Aç kalıp doyma antrenmanı yaptığımız bir diyet dilimi değildir elbette bu kutsal günler. Kilo kontrollerine alet edilen değil, kontrollü ve sağlıklı kulluk şuurunun tesis edildiği bir dokuma tezgahıdır ve kendi desenimizi nakış nakış işleyeceğimiz bir kasnaktır bu kutlu ay.

Kendimizi huzurun koynunda hissettiğimiz ilk çocukluk Ramazanlarından bu yaşımıza kadar çok takvimler eskitsek de içimizdeki çocuk halâ kıpır kıpır ediyor çok şükür. İmanımızın ve ihlasımızın tazelenme imkânı bulduğu bu günleri umarım hakkı ile anlamak nimeti ile şereflenenlerden oluruz. Ezan sesine kulak kesildiğimiz, Rabbimiz ye demediği için elimizi uzatıp yiyemediğimiz nimetler sofrasında helal ve haram algımız da yeniden ihya olur inşallah diye umuyorum.

Fakirliğin, yoksulluğun ve imkansızlıkların farkındalık zemini olan bu zaman diliminde, sahip olmadığımız ama sahip olmak istediğimiz onca şey için çalışıp didinirken, Ramazan bizlere, ellerimizde duran nimetleri hatırlama fırsatı sunar. O gözle bakabilirsek tabi ki!...

"Yiyin, için ama israf etmeyin" kutsal emrine bizleri muhatap kılan inancımızın ve kadim kültürümüzün ışığında bu güzellik ayını salih amellerimizin arttığı ve Ramazan sonrasına da sirayet ettiği bir kazanç dönemi olarak değerlendirebiliriz umarım sevgili okurlarım.

Çöplerinden ekmek çıkmayan sokaklara, sokaklarında aç ve çaresiz insanların gezmediği beldelere, hayvanlarının dahi güven içinde yaşadığı bir dünyaya adım attığımız bir çıkış noktası olsun inşallah bu Ramazan. Yoksa zenginlerin zenginleri ağırlama yarışına girdiği, fakirin sadece iftar çadırlarına layık görüldüğü otuz günlük bir sahte, taklidi vicdancılık oyununun sahnelendiği bir ay olmasını beklemiyoruz bu rahmet ayından!

Bir önemli ve hayati nokta olarak da Ramazan; kötü hasletlerin yanında tüm kötü alışkanlık ve "bağımlılıkların" da terk edilmesinde lokomotif olma özelliği ile istifade edilmeyi beklemektedir. Gün boyu yaşadığımız -bazen yirmi saate yaklaşan- oruçluluk hali, yemesi ve içmesi helal olan şeylerle bile aramıza mesafe koyarken haram olan ve bireyden içtimai hayata kadar tüm dünya varlığını tehdit eden zararlı alışkanlıklarla da aramıza set çekmemiz için fırsat olarak görülmelidir. Ruhumuza ve bedenimize zarar veren sigara başta olmak üzere tüm tütün, alkol ve uyuşturucu maddelerin hayatımızdan, bir daha girmemek üzere çıkması için "bu Ramazan tam zamanı" diyelim ve "niyetlerimizi" bu minvalde oluşturalım inşallah. İnsan bedeninin ve ruhunun zararına olan şeylerin ancak bu zararlardan beslenen küresel vampirleri ve zehir baronlarını memnun edeceğini unutmayalım!

Zekatlar, fitreler ve hayır hasenatların diğer vakitlere nispeten arttığı bu ayda, bir cömertlik alışkanlığı edinerek bu alışkanlığı da on iki aya yaydığımız bir hazırlık dönemi yaşamalıyız. Öğrendiğimiz, edindiğimiz, kazandığımız her ne güzellik varsa bu aya dair, o güzelliğin tüm ömrümüze nasip olması için gayret etmeliyiz diye düşünüyorum. Üstelik iyilik dediğimiz şeyin sadece maddi bir karşılığı olmadığını da unutmayalım. Mesela, yüzünüzden eksilmeyecek bir tebessüm ile etrafınıza güller dağıtmanın değeri parayla ölçülebilir mi hiç.

Hasılı kelam sevgili okurlarım, güzelliğe dair bir sebebin parçası olmak için bu ay bir okuldur. Ramazan okulundan başarı ile mezun olup hayat sahasında attığı adımlarla yüzler güldüren bahtiyar kullar olmayı dilerim, hepimiz için. Hayırlı ve huzurlu Ramazanlar efendim...

Sağlıkla kalınız.

<p>Manisa'nın Saruhanlı ilçesinde, refüjdeki aydınlatma direklerine çarparak devrilen kamyondaki sür

Manisa'da kamyon devrildi: 1 ölü 1 yaralı

Sağlık çalışanları Filistin için ''sessiz yürüyüş'' yaptı

Hak mahrumiyeti cezası bulunan başkan kiraladığı yük asansöründe takımının maçını izledi

Park halindeki araçta ceset bulundu! İstanbul Bahçelievler'de dehşet