• $32,8469
  • €35,3843
  • 2490.01
  • 10688.8
11 Eylül 2022 Pazar

Okullar eğitime açık bağımlılıklara kapalı olsun!

Yeni ve taze heyecanlarımız vardır. Bir de sürekli tazelenen umutlarımız. O umutlar ki hep çocuklarımıza, yarınlarımıza dairdir.

Yarın başlayacak olan 2022-2023 eğitim-öğretim yılı heyecanımız da işte bu umutlarımızın mukaddes zeminlerindendir. Bilvesile bu eğitim-öğretim döneminin hayırlara vesile olmasını dilerim.

Güçlü ahlak, erdem ve kaliteli eğitimle ilmini pekiştiren gençlerimizin yetişmesi en büyük arzumuzdur.

Okul sıralarına akan terlerin yarınlarımızı yeşerteceğine eminim.

Biliriz ki sanayimizden edebiyat dünyamıza bilimin ve sanatın her alanına giden aydınlık bir yoldur eğitim.

Selçuk Bayraktar'lar, Aziz Sancar'lar hep bu izden yürüdüler. Eminim ki yeni ve taze dimağlarımız da aynı bu yoldan yürüyeceklerdir.

Görev aşkı ile yanan eğitim kadrolarımıza; okullardaki temizlik görevlilerinden servis şoförlerine, öğretmenlerimizden okul yöneticilerimize kadar herkese büyük görevler düşmektedir.

Bu anlamda veliler olarak bizler de bu yolun mihmandarlarıyız elbette.

Çocuklarımızın başarı ve kabiliyet alanlarını keşfetmek hepimiz için bir görevdir. Çabaladıkları bu yolda muvaffakiyetleri için çocuklarımıza kol kanat olmak boynumuzun borcu olarak bilmemiz gereken bir konudur.

Geleceğimize dair attığımız adımları tazeleyeceğimiz bu günlerde birtakım ciddi tehditler de evlatlarımızı beklemektedir şüphesiz.

Evet, eğitim yılının başlamasıyla birlikte bağımlılık yapıcı maddelerle karşılaşmak yönüyle de tehlikeli bir döneme girmiş bulunmaktayız. Çünkü tüm bu zehirlere ve kötü alışkanlıklara bulaşmanın en fazla olduğu dönem okulların açıldığı ilk aylardır.

Maalesef, okula başlayan körpe yavrularımız en az bizim kadar okulların açılmasını bekleyen zehir tacirleri tarafından yeni müşteriler olarak görülmekte ve beklenmektedir.

Çocuklarımızı zehirlerinin müşterisi olarak gören bu karanlık niyetlere karşı en büyük kalkanımız sevgi, şefkat ve birlik beraberlik ruhudur.

Merak ve arkadaş ortamı bağımlılık yapıcı maddeler için en önemli unsurlardır.

Aman diyorum!

Elimiz çocuklarımızın üstünde olsun.

Bu tarz zehir tacirlerine şahit olduğumuzda mutlaka güvenlik güçlerimizi haberdar edelim.

Çocuklarımızın merak ve ilgisi sadece sağlıklı ve sağlam bir geleceğe olmalı.

Bu bağlamda "tek sigara" adı altında yapılan illegal hain satışların da dikkate alınarak konunun değerlendirilmesini önemli bulduğumu ifade etmek istiyorum. 18 yaşını doldurmayan yani hukuk olarak çocuk sayılanlara sigara satışı, nargile sunumu, bira dahil alkollü içki satışı hapis cezası gerektiren suçlardandır.

Okul hayatını sporla birlikte ya da herhangi faydalı bir hobi ile yürütmeleri çocuklarımızı ekstra bir koruma alanında tutacaktır diye düşünüyorum.

Kalıcı izli davranış değişikliğini hedefleyen eğitim, kalıcı yaralar açmaya çalışan şer odaklara karşı mücadele gücümüzdür.

Çocuklarımızı eğitimden, sağlıklı ve düzenli bir hayattan koparan her unsuru tehdit olarak görmeliyiz.

Bu bilinçle aileler başta olmak üzere eğiticiler ve güvenlik güçlerimiz şu günlerde her zamankinden daha fazla teyakkuzda olmalı ve bir an olsun çocukları yalnız bırakmamalıdır.

Çocuğun ilgi değişiklikleri, arkadaşları ve arkadaş değişiklikleri, vakit geçirdiği mekanlar, okula devam durumları, davranış değişiklikleri tüm taraflarca dikkatle izlenmelidir.

Sevgi nefrete, ilgi ve alâka kötülüklere galip gelmezse işimiz zor. Bize önce çocuklarımız lazım. Onlar sağlıklı bir zihin ve bedene sahip olacak ki yarınlarımızı inşa edebilelim. Ama önce çocuklarımızı imar etmeliyiz. Kendilerini kötülere ve kötülüklere karşı koruma donanımını onlara kazandırmak en büyük faydamız olacaktır.

Güçlü ve sevgi dolu bir aile, ilgili ve alâkalı ebeveynler olarak haydi bismillah diyelim.

2022-2023 eğitim-öğretim yılının ve tüm başlangıçlarımızın hayır ve refah vesilesi olmasını dileyerek sizleri muhabbetle selamlıyorum.

Bu vesileyle tekrar hatırlatmakta fayda görüyorum ki gençlerin en çok ilgi duyduğu alanların başında spor ve elbette futbol gelmektedir. Bu günlerde başlayan Avrupa futbol karşılaşmalarını bahane ederek, sırf para uğruna "alkollü içki reklamı" yapan başta EXXEN ve TV 8,5 olmak üzere gençlerin parasına ve canına kasteden tüm zehir tacirlerini ve onların reklamını yapanları kınıyorum. Aynı zamanda yetkili mercileri bir kez daha görevlerini yapmaya davet ediyorum.

Sağlıkla kalınız.

<p>19 yaşındaki Arda Güler, Avrupa Şampiyonası tarihinde gol  atan en genç oyuncu oldu.</span><br></

Tahtın yeni sahibi Arda Güler!

Dünya mirası Nemrut bayramda ziyaretçi akınına uğradı

Etiyopya'da müzedeki dev kaplumbağa görenleri şaşırtıyor!

Dünya bizimkileri konuşuyor! ''Türkler mücevherine güvendi''