• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
17 Eylül 2017 Pazar

Okullar açılıyor: Zehir tacirlerine dikkat!

Sekiz bakanlığın çalışmalarının yer aldığı “Uyuşturucu ile Mücadele Faaliyet Raporu 2017”ye göre, çağımızın vebası uyuşturucu madde kullanımının ilkokul çağına kadar düştüğü çok acı bir gerçektir. Bu tablo çocuklarımızı zehirleyen uyuşturucu terörünün asla boş durmadığını ve kendisine yeni müşteriler, kurbanlar aradığını ortaya koymaktadır.

Eğitim ve öğretimin başlayacağı bu günlerde uyuşturucuyla mücadelede aileden, bakanlıklara kadar toplumun bütün kesimleri ortaklaşa kararlı ve kolektif bir mücadele göstermek zorundadır. Kişisel kanaatime göre şu dört alanda ciddi ve kolektif bir çalışma sergilersek, uyuşturucu simsarları adım dahi atamaz, çocuklarımıza asla yaklaşamazlar.

Aileler

Aileler, çocuklarına değer vermeli ve onları asla yalnız bırakmamalıdır. Çocuklara, ailesinden başka hiçbir yerde mutluluk aratılmamalıdır. Çocuklarının yakın arkadaşlık yaptığı kişileri ve ailelerini tanımak ders dışı zamanlarda dinlendikleri, vakit geçirdikleri ve yemek yedikleri yerlerin güvenli ve temiz olduğu konusunda emin olmak ailelerin dikkat etmesi gereken önemli hususlardandır.

Okul idarecileri

Okullarımızda, uyuşturucu maddelerinin zararları ve uyuşturucu tacirlerinin yöntemleri öğretilmeli ve çocuklarımız bilinçlendirilmelidir. Öğrencinin başarısının ani düşmesi, okul devamsızlığının artması, sınıf veya okul içinde anormal hareket veya davranışlarının olması, hırsızlık ve şiddet olaylarına karışması, uyuklama ve bayılmalarının olması, arkadaşları ile olan ilişkilerinin bozulması ve bu konuda arkadaşlarından şikayetler gelmesi gibi durumlarda okul yöneticileri tarafından zaman geçirilmeden öğrencinin ailesi mutlaka bilgilendirilmelidir. Okul idarecileri okul ve okul çevresinde uyuşturucuya karşı müteyakkız olmalıdır. Okulun içi, çevresi, servisler, servis sürücüleri, kantinler dâhil, tüm birimleri uyuşturucu güvenliği yönünden iyi araştırılmalı ve emniyet birimleriyle yakın işbirliği içerisinde olunmalıdır.

İdarecilerimizin dikkat etmeleri gereken bir diğer husus ise, okul çevrelerinde paket açılarak uyuşturucuya başlatmakta bir yol olan ve kolayca temin edilebilen tek tek satılan sigaradır. Unutmayalım ki en tehlikeli bağımlılık yapıcı madde en ucuz ve en kolay yolla temin edilendir.

Güvenlik güçleri

İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu uyuşturucuyu çocuklarımızın zihinlerine ve taze bedenlerine karşı düzenlenen terör saldırısı olarak tanımlamaktadır. Sayın Soylu’nun “Tüm yetkililerimize açıkça söylüyorum, terörle mücadelede hangi mantığı ortaya koyuyorsak uyuşturucu satıcısını gördüğünüz anda acımayacaksınız. Çocuklarımıza, okulların etrafında uyuşturucu satmaya çalışanları gördüğünüz anda ona insan muamelesi yapmayacaksınız! “tespitini önemsiyorum. Bu sözlerin üzerine ekleyecek söz bulamıyorum. Yeri gelmişken Sayın Soylu’ya ayrıca TIR-ÖR olarak tanımladığım bazı TIR ve kamyon sürücülerinin dikkatsiz, kuralsız, trafiği altüst eden tavırlarına yönelik aldığı önlemler için de teşekkür ediyorum.

Toplu taşıma araç sürücüleri alkol kontrolü yanında mutlaka uyuşturucu kontrolüne de tabi tutulmalıdır.

Yargı

Uyuşturucuyla mücadelede yasalarımız yeterlidir. Adli makamlar, zehir tacirlerine karşı, yasaların uygulanmasında son derece katı olmalıdır. Uyuşturucu suçlarının etkin pişmanlık kapsamından çıkarılması düşünülebilir. Uyuşturucu kullanımından yakalananlara yasaların katı bir şekilde uygulanmaması, caydırma politikalarını işlevsiz hale getiriyor. Söz konusu uygulamalar hem kullanıcılar arasında hem de toplumun diğer kesimlerinde ‘Uyuşturucu kullanmak serbest’ algısı oluşturuyor. Bu algı, kolluk güçlerinin motivasyonunu da olumsuz etkileyebiliyor. Adli birimlerimizin vereceği kararlar uyuşturucu satıcısının, kendisini bekleyen sonu, en baştan bilmesi adına önemlidir.

2014 yılında çıkarılan kanuna ‘Çocuklara uyuşturucu madde satanların alacağı ceza 15 yıldan az olamaz’ ibaresi eklenmiştir. İlgili madde kapsamında 3 yıldan beri kaç kişinin ceza aldığını merak etmekteyim. Çünkü bu uygulama uyuşturucuyla mücadele konusunda kararlılığımızın bir göstergesidir.

Sağlık ve afiyet içinde kalınız…

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kültür ve  Turizm Bakanlığınca tarihi,  kültürel, mimari, ekonom

Beyoğlu dünya sahnesine çıkıyor

Kütahyalı marangoz ahşaptan susuz ceviz soyma makinesi icat etti

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (22 Ekim 2021)

Eren-13 operasyonları kapsamında 4 terörist etkisiz hale getirildi