• $32,6646
  • €34,895
  • 2434.12
  • 10566.8
18 Temmuz 2021 Pazar

İyi niyetimizin Kurban Bayramı olsun

Büyük ve onurlu ikramları var Rabb'imizin bizlere. Bu ikramlar ile daha da sıkı kucaklaşır, unuttuğumuz ve ihmal ettiğimiz, dünya telaşına kaptırdığımız ve gözden kaçırdığımız ne varsa hatırlarız yeniden. Şükürler olsun ki, o nimetlerin birine daha kavuşacağız inşallah. Kurban Bayramı'na iki gün kala sizlere bu satırları yazabilmek bile ne büyük bahtiyarlık sevgili okurlarım.

Evet iki gün sonra idrak edeceğimiz Kurban Bayramı "Kurbiyyetin" yani yakınlığın, teslimiyet ve aidiyetin müşahhas bir mecrası, inanç ufkumuzun ve cemiyet hayatımızın aydınlığıdır.

Rabbim sağ salim kavuşmayı, hakkı ile idrak edebilmeyi hepimize nasip eylesin.

Kurban nimeti, manevi bir niyeti ve atmosferi "kana bulamak" değil, bir yaratılış gayesini Rabbe isbât-ı vücûd etmektir. Ve bu nimetin bize ulaşmasında ödenen büyük bedeller de unutulmamalıdır.

Bir babanın yıllarca hasretini çektiği ve nasip olması için dualar ettiği, yine "eğer nasip olursa bir evlat sana kurban edeceğim Ya Rabb" diyerek, bedeline razı olarak açtığı o kapıdır bu bayram. İbrahimî bir yakarış ve diyetine bağlılıktır bu bayram. Bu bayram, "Allah'a söz verdiysen ben hazırım kurban olmaya" diyen, İsmaili bir teslimiyettir. Bir kayanın iki peygamberle şereflendiği anda, göklerden müjde olarak gelen "fidyenin" bereketidir bu bayram.

Merhamet ve adalet dini İslâm'ın en keskin örneklerindendir bu "Kurban Bayramı" kıssası. Ah, bir anlayabilseydik teslimiyeti. Bir anlayabilseydik Hakk yolunda hiçbir şeyin zayi olmayacağını. Dünyayı güya yaşanılır kılmak için ölümleri alışkanlık haline dönüştürmüş cani ruhlar da bir anlayabilseydi keşke; Allah'ın, kullarının yaşamasından ve yaşatmasından razı olduğunu.

İbrahimce bir diyete talip olmamız ya da İsmailce bir teslimiyet göstermemiz de beklenmiyor bizden üstelik. Ama her anımızı bu muhabbet ve hayranlıkla diri tutabilmek elimizde. Çocuklarımıza kurbanın feyz ve manasını anlatabiliriz. Birilerinin dediği gibi bu bayramın "hayvan katliamı" olmadığını-ki o sözlerin sahiplerinin dünyayı ne hale getirdikleri malûm-izah edebiliriz genç dimağlara.

Her nimeti ve helal ikramları ile bizlere şifa ihsan eyleyen Rabb'imize ne kadar şükretsek azdır.

Pandemi (Salgın) şartlarında yine dikkat etmemiz gereken kurallarla bir bayram ihya edeceğiz inşallah. Hamdolsun aşı sürecinin doğru yönetilmesi ve halkımızın bilinçli tutumu sayesinde yasaklar gevşetildi. Bu vesileyle dirayet ve gayretinden dolayı başta Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca ve tüm ekibini tebrik ederim.

Bizleri bekleyen ve boynu bükük kalan baba ocaklarımıza, köylerimize kavuşacağız. Tabir yerindeyse, bu bayram bir pandemi yorgunluğu atma bayramı olacak bizler için. Biz yine de tedbiri elden bırakmadan kutlayacağız bu bayramı elbette. Bağışıklık yüzde yetmiş-seksen seviyesine ulaşmadan salgınların bitmeyeceğini unutmayalım sevgili okurlarım.

Huzur içinde, kazasız ve belasız bir bayram için tüm dualarımız. Emniyet kemeri takmadan, gerekli tedbirleri almadan ve araç bakımlarını yapmadan yollara çıkmayalım inşallah. Kurban kesimlerini de bu mübarek zamana ve temizlik anlayışının zirvesi olan manevi dinamiklerimize yaraşır biçimde ifa edelim.

Kesilmiş kurbanların ihtiyaç sahipleri ve mazlum coğrafyalardaki ihtiva ettiği anlamı da unutmamalıyız tabi ki.

Bu bayramın "bugün ne yesem" deme lüksüne sahip olmayanların da bayramı olması bizim elimizdedir.

İnanıyorum ki bu anlayışla ele alacağımız her bayramın ihya olacağı gibi, her sair gün de bayram olmaya namzet olacaktır.

Gelin bu bayram bizim için bir milat, bir köşe taşı, bir geçiş dönemi olsun.

Bu bayram; güzellikleri arttırarak devam ettiğimiz, eksikliklerimizi giderip tamam edebildiğimiz bir çetelenin hesap görme günü, çıkarılmış derslerin yaşanılır bir hayata dönüştüğü muazzez bir tarih olsun. Gelin bu bayram, günlere serpiştirilmiş rahmetin ciğerlerimize nüfus ettiği ve nefes aldığımız her anın bayram olduğu bir bereketli iklim olsun.

Olsun ki, dünyayı mazlum kanına boyayanların zulmü bizim itaat ettiğimiz ilahi emrin kurban kanları ile temizlensin!

Bu duygularla, ülkemizin birlik, beraberlik ve kardeşliğine; insanlığın huzur ve barışına vesile olması temennisiyle, Mübarek Kurban Bayramı'nızı tebrik eder, kin ve nefretin sevgi ve saygıya kurban olduğu bir bayram dilerim.

<p>Sarıyer'deki Memduh Paşa Yalısı soygunuyla ilgili son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. Peki

Film gibi yalı soygununun yeni görüntüleri ortaya çıktı!

20 milyonu aşkın öğrenci karne alarak yaz tatiline girdi

Dünyanın en büyük helikopter filosuna sahip ülkeleri! Türkiye'nin yükselişi devam ediyor

Samsun'da bir plastik fabrikasında yangın çıktı! İtfaiye ekiplerinin müdahalesi sürüyor