• $32,1986
  • €35,0029
  • 2508
  • 10895.3
9 Ekim 2022 Pazar

İstek yok sıradaki parça: Alkol zulmü

Bu haftaki köşemi alkol bağımlılığı konusuna ayırmak istedim sevgili okurlarım.

Alkol içene zulüm, satana zulüm, topluma zulüm, yarınlarımıza zulüm... Bir bağımlılık türüdür. Kollarına aldığına ölüm ve huzursuzluktan başka bir şey de sunmaz!

Nasıl bir zulüm olduğunun son örneklerinden birini daha geçtiğimiz günlerde yaşadık. Bir müzisyen, sanatını icra ettiği yerde sırf istek yapılan parçayı seslendiremeyeceğini ifade etti diye üç kişi tarafından vahşice katledildi. Kendisine rahmet, ailesine sabırlar diliyorum.

Basit bir meselenin ölüme giden sonucunun aktörü maalesef bilinen bir zehir: alkol!...

Sözüm ona eğlence mekanıydı olayın geçtiği yer. Kafalarını uyuşturan, akıllarını tutuklayan sebeplerle eğlenmeyi kim öğretti insanoğluna?

İnsani ve irfani yönlerini hayvani ve vicdansız dürtülere bıraktıran bu zehir ve yandaşları için toplumsal bir silkiniş ve kurtuluşa ihtiyaç olduğu muhakkaktır.

Bilimsel çalışmalarda her suç ve pişmanlığın altından alkol ve yandaşları çıkmaktadır neredeyse.

WHO, CDC ve BJS'den alınan son verilere göre:

Alkol kullanımı 200'den fazla hastalık ve yaralanma konusunda nedensel bir faktördür.

Dünya çapında her yıl 3 milyon ölüm alkol kullanımından kaynaklanmaktadır. Bu, tüm ölümlerin yüzde 5,3'ünü temsil etmektedir.

Sağlık sonuçlarının ötesinde, alkol kullanımı bireylere ve genel olarak topluma önemli sosyal ve ekonomik kayıplar getirir.

Alkol tüketimi nispeten erken yaşlarda ölüme ve sakatlığa neden olur. 20-39 yaş arası kişilerde, toplam ölümlerin yaklaşık %13,5'i alkolden kaynaklanmaktadır.

Alkol kullanımı ile bir dizi zihinsel ve davranışsal bozukluk, diğer bulaşıcı olmayan durumlar ve yaralanmalar arasında nedensel bir ilişki vardır.

Alkol kullanımı, gençlerde şiddet, çocuklara kötü muamele ve istismar, eşlerin birbirine karşı şiddeti, yaşlı istismarı ve cinsel saldırı ve cinsel şiddet olasılığını artırır.

Şiddet içeren bir suç işlendiği sırada etki altında bulunanların 1/3'ünün alkol etkisi altında olduğu gösterilmiştir.

Cinayet suçlarının yarısından fazlası alkolün etkisi altındayken işlenmektedir.

Kişilerarası şiddet vakalarının (diğer bir deyişle, yakın partner şiddeti veya aile içi şiddet) tahminen 2/3'ünün alkole atfedildiği gözlemlenmiştir.

Medeniyetimizin bilim işçiliğine kendisini adamış, İstanbul Darülfünun Emini (Rektör), 5. ve 6. Dönem Bilecik Milletvekili Prof. Dr. Besim Ömer Akalın öğrencilik yıllarında kaleme aldığı "MÜSKİRÂT" isimli eserinde alkolü, insan bedenini yok eden ve toplumu istila eden hastalıklar arasında saymıştır. Sarhoşluk veren şeylerin düşünülemeyecek kadar vahim hastalıklar, delirmeler, müthiş cinayetlere sebep olan bir tehdit olduğuna dikkat çekmiştir. Hem de öğrencilik yıllarında fark etmiştir ve eserleştirmiştir bu noktaları.

Akalın eserinde: "Çoğunlukla asabiye hastalıkları ve müthiş cinayetlerin kaynağı sarhoşluk veren şeylerdir. Bu şeylerin bu hali Batı medeniyeti ile ilerlemiş ve artmıştır. Ve denilebilir ki, Frenk medeniyetinin doğurduğu belalardan biri de işte bu musibet olmuştur." diye ifade buyurmuştur. Bize ait olmayan, bizden olmayan şeylerle bozulmanın, dejenere ve diskalifiye olmanın tezidir adeta bu ifadeler.

Prof. Akalın müskiratın yani alkollü içeceklerin ahlâkı bozduğunu söyler. Ona göre müskirat pek çok hastalığa da yol açar. Ayrıca Akalın, İslâmiyet'te müskirâtın "ümmü'l-habâis" yani "bütün kötülüklerin anası" olması şeklinde değerlendirilmesini ve onun dinen kesin bir şekilde yasaklanmasını da isabetli bir delil olarak ortaya koyar.

Müskiratı "Frenk medeniyetinin ortaya çıkardığı kötülüklerden biri" diye tanımlayan Akalın aynı zamanda alkolü toplumun ahlâkını bozan, aileleri sarsan ve sefalete uğratan, nüfusu azaltan bir madde olarak ele almış, vücudu Allah'ın bir emaneti olarak değerlendirip alkol gibi belâlardan korunması gerekliliğini de vurgulamıştır. Daha önce de başvurduğum bu eser, alkol konusunda sağlam ve güvenilir bilgileri içtimai hafızaya kazımakta yardımcı oluyordur umarım.

Bireysel, toplumsal ve küresel bir tehdittir alkol ve arkadaşları!... Bilişsel, motor becerileri kesin bir ifadeyle "baltalamaktadır" bu tehdit unsurları.

Yarın aynı zamanda 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü olduğunu hatırlatmakta fayda var sanırım. Yeri gelmişken söyleyeyim: Alkol kullanımı ruh sağlığı sorunları ile yakından bağlantılıdır.

İngiltere'de alkol bağımlısı olduğu bilinen 589.000 kişinin yaklaşık dörtte birinin anksiyete, depresyon, uyku sorunları, psikoz ve bipolar bozukluk için akıl sağlığı ilaçları aldığı bildirilmiştir. Sonuç olarak alkol bir hastalık tetikleyicisi ve de müsebbibidir diyebiliriz.

Nasıl ki "Pandora'nın kutusu" açıldığında içinden herşey çıkabilirse, aynı şekilde "alkol kutusu" açıldığında da içinden bin türlü kötülüğün çıkacağını asla unutmayalım.

Alkolü eğlence sektörü ile ilişkilendirmek de bu yaşanan olumsuz tablolarda etkendir diye düşünüyorum. İnsanın aklından vazgeçerek eğlenme anlayışı elbette her türlü istenmeyen sonucu doğurmaya gebedir.

Bu doğumlara artık bir son verilmelidir. Sonu ölüme açılan, hüsrana ve gözyaşına dönüşen bu melanetler eğlence anlayışı literatüründen ivedilikle çıkmalıdır.

Sadece alkol olarak da değerlendiremediğim için bu tehdidi, hep çoğul ifadeler ile kullandım farkındaysanız sevgili okurlarım.

Bu zehirli yolların başında da legal bir canavar olan tütün ve mamülleri vardır kanaatindeyim. Bir nefes kara duman alkole ve uyuşturucuya zifir bir kapı aralayabilmektedir. Hiçbir zehir ve zararlı alışkanlık hafife alınmamalıdır. "Bir sigarası var başka bir şeyi yok", "ayda yılda bir kadeh içer", "erkek adam n'olmuş" gibi toplumsal norma dönüşmüş ifadelerle koruma altına alınan bu zehirler masum insanları korumasız bırakabilmektedir.

Evet sevgili okurlarım, her kötü ve zararlı alışkanlık kötü ve zararlı sonuçlar doğurmaktadır. Kendimizi ve çocuklarımızı bu tehditlerden korursak toplum da güvende olmaya namzet olur diye düşünüyorum. Caydırıcı cezai müeyyideler ile bu zehrin arkasına sığınanların da kendilerine gelmesi sağlanmalıdır elbette.

Biz bize yeteriz. Bizim medeniyetimiz her şeyin latif ve temiz olanına yönlendirir bizleri. Bizim bünyemiz başka bünyelere benzemez, her şeyi kabul etmez.

Bu vesileyle sportif müsabakaları fırsat bilerek alkollü içki reklamı yapanları bir kez daha lanetlediğimi ifade etmek istiyorum.

Huzur, güven ve şifa veren içeceklerin zehirlere galip geldiği bir dünyada buluşmak ümidiyle...

Sağlıkla kalınız.

<p>Adeta bir soru işareti sarmalına giren İran'da olayın kaza  mı, sabotaj mı olduğu tartışmaları ha

İran'ı neler bekliyor?

Donmuş tavuk çözenler dikkat! Eğer sıcak suda bekletilirse…

Kayseri'de kamyonetler çarpıştı! 1 kişi yaşamını yitirdi, 4 kişi de yaralandı

''Türkiye'de Yılın Otomobili'' yarışmasının test sürüşleri gerçekleştirildi