• $8,4726
  • €10,0611
  • 493.47
  • 1413.8
23 Aralık 2018 Pazar

Hayvanları sevmeyen İnsanları sevemez!

Prof. Dr. Cevdet Erdöl
Prof. Dr. Cevdet Erdöl
YAZARIN SAYFASI

Özel bir televizyon kanalında yayınlanan yemek yarışmasında ortaya koyduğu kontrolsüz tavırları ile ünlenen, buraya adını yazmaktan imtina ettiğim insan müsveddesinin masum bir papağana işkence görüntülerini izlemişsinizdir.

İzlemez, görmez, duymaz olaydık!

İnsanoğlunun düştüğü, masum bir hayvanın düşürüldüğü durumu bilmez olaydık.

İşkence görüntülerinin sosyal medyada infial oluşturmasının ardından Emniyet Genel Müdürlüğü ilgili şahsı gözaltına aldı ama ne yazık ki “Bahtiyar” isimli papağan yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Papağana yönelik yapılan şiddetle ilgili sosyal medya kullanıcılarına popülist duyarlılıkları için ayrıca teşekkür ediyorum.

Bir yandan Bahtiyar’a yapılan işkenceye karşı toplumun büyük bir kesimi tarafından ortaya koyulan refleks ile gururlanırken diğer yandan el kadar canı- canları koruyamamanın, yaşatamamanın utancını yaşıyorum.

Bir kalbin attığı ya da bir hayat belirtisini bünyesinde barındıran herhangi bir canlı bizim medeniyetimizin kutsal bir unsuru mukaddes bir hilkat harikasıdır. Rengini, tüyünü, cinsini beğendiği bir hayvanı adeta eşya, kıyafet, mal satın alır gibi alıp, hevesi geçtiğinde ise aldığı yere bile bırakmayan kör vicdanlıların hakkettiği sözcüğü hangi lügatte bulabiliriz.

Yalnızlığını gidermek adına hayvanlara sarılan, aile büyüklerini huzur evlerine gönderip(atıp) evlerinde yapay mutluluklar tesis etmeye çalışanların ruh halini hangi psikolog açıklar.

En hafif ifadesi ile bu aşağılık manzaranın kamu vicdanında uyandırdığı infiali görmekte, yetkili merciler yolu ile de verilmesi beklenen caydırıcı cezaların gündeme bir kez daha taşınmasını ummaktayım.

Baştan aşağı işlediğimiz bu konu eşrefi mahlukat olan insanın yaratılış gayesinden uzaklaştıkça geldiği noktanın hikayesidir aslında.

Peki biz ne yapabiliriz ya da ne yapmalıyız?

Öncelikle seven, merhamet eden ve bu dünyanın sadece insanlardan ibaret olmadığını idrak edip, paylaşmayı bilen bireyler olarak çocuklarımızı yetiştirebiliriz, yetiştirmeliyiz!

Sonrasında ise bu minval üzere yetişmemiş ve bahsi geçen fiillerle dünyamızı yaşanmaz kılanlara karşı gerekli tedbirleri almak adına gerekli düzenlemelerin yapılmasını sağlamak için mücadele edebiliriz, etmeliyiz!

Bu anlayış ve hissiyatla Sayın Cumhurbaşkanımızın “bir an önce çıkartın” talimatı verdiği esas itibariyle insanlardan gelecek zararlara karşı hayvanları korumaya yönelik etkili yaptırımlar içeren kanun tasarısını yürekten desteklediğimi ifade etmek istiyorum. Meclis’te bekleyen tasarı yasalaşırsa, sahipli ya da sahipsiz hayvanlara işkence yapan ve öldürenlere 4,5 yıla, nesli yok olma tehlikesi altındaki hayvanları öldürenlere 7 yıla kadar hapis cezası verilebilecek.

Ancak yasalar elbette kararlı ve istikrarlı bir şekilde uygulandığında faydalı olabileceklerdir. Umarım ilgili kanun tasarısı kısa sürede TBMM’den geçer ve etkin bir şekilde uygulanır. İdealimiz hayvanların incinmediği, yasa yoluyla korunmak zorunda kalmadığı bir Türkiye ve dünya tesis etmektir. Nihayetinde bu merhamet anlayışına ulaştığımızda yeryüzündeki tüm sorunların kendiliğinden çözüldüğüne tanık olacağız. Çünkü insanları sevmenin temelinde hayvanları, bitkileri ve doğayı sevmek vardır. Bunları sevmeyenler insanları da sevemezler. Ve unutmayalım ki hiçbir hayvan kitle imha silahı üreterek insanların canına kastetmemiştir. Petrol veya altın için toplumları asimile etmemiş, göçe zorlamamış, dahası öldürmemiştir. İnsanoğlunu köleleştirmemiş, rengine, cinsine göre ayrım yaparak kafese koyup alıp satmamış, köle ticareti yapmamıştır. Yani insanın insana yaptığını hiçbir zaman yapmamıştır. Şunu çok iyi biliyoruz ki nükleer silahlar dahil hiçbir kitle imha silahını hayvanlar üretmemiştir. Bunları insanları yok etmek için kullananları hayvanlarla mukayese etmek en hafif ifade ile hayvanlara hakaret ve zulümdür. Bu nedenle yapılacak yasal düzenlemenin de “Hayvanları İnsanlardan Koruma Kanunu” anlayışıyla hazırlanması ve uygulanmasını temenni ediyorum.

Unutmayalım! Merhametin olmadığı bir toplum merhamete muhtaç duruma düşer!

Merak Ediyorum;

Merhamet duygusu olmayan insan “gerçek insan” olabilir mi?

Sağlık ve afiyet içinde kalınız.

<p class='MsoNormal'>Yusuf Güney, geçtiğimiz gün Antalya Manavgat'ta Çardak  Mahallesi Balamut mevki

Yangın söndürme görevlileri ile tartışıp gözaltına alınan Yusuf Güney olay anının görüntülerini paylaştı

Tarihi değiştiren araştırma: Machu Picchu'nun bilinenden daha eski olduğu ortaya çıktı

Kemerköy Termik Santrali'ne yaklasan yangin havadan görüntülendi

Evsel atıklar burada elektrik enerjisine dönüşüyor