• $18,0903
  • €18,2707
  • 1021.02
  • 3020.01
30 Mayıs 2021 Pazar

Göklerde dalgalanan istikbalimiz: İHA ve SİHA'lar

Masallarla uyutulmuş bir maziden, destanlar yazan bir geleceğe yürüyüşün şükrüdür bu yazı. Muhtaçlaştırılmaya çalışılan Türkiye'den kendine yeten ve herkesin ihtiyaç duyduğu Türkiye'ye evrilen bir sürecin şahidiyiz hamdolsun. Her alın teri ve emek mutlaka karşılığını buluyor zamanı geldiğinde. Değerli hemşerilerimiz Bayraktar ailesinin bugün milletçe göğsümüzü kabartan savunma sanayimize adım atmalarına ve gelişmelerine an be an şahit olduk. Böyle, mütevazılıkları ve çalışkanlıkları ile vatan sevdalarını bir araya getirmiş güzide ailelerimizin sayısının artması en büyük temennimizdir.

Daha dün tümüyle dışa bağımlı bir savunma sanayii ile bağımsızlık mücadelesine kalkışıyorduk. Birileri kritik önemdeki silahtan vazgeçtik küçücük bir aleti, veya minicik bir yedek parçayı "vermiyorum" dediğinde öylece çareler arayan ve kara kara düşünen bir hale bürünürdük. Düşman bir değildi. Ve o düşmanlarla ancak kendimiz olarak başa çıkmak mümkündü. Bunun da yegâne yolu, yerli ve milli hamleler yapmaktı. Neyse ki dunu düşünecek, kurgulayacak ve yapacak bilgiye sahip insanlara, nihayet onlara bunu "yapın" diyecek güçlü bir "milli iradeye" sahiptik.. Ve ne mutlu ki bu iradeye ram olacak vatan aşkıyla dolu gençlerimiz vardı. Bugün Bayraktar imzalı İHA ve SİHA'larımızla sınırlarımızın da ötesinde bir muvaffakiyete kavuştuk hamdolsun. Geçtiğimiz günler Polonya'dan gelen güzel görüntü ve haberlerle taçlandırdı onurumuzu. Türk havacılık tarihinde ilklere imza atan Bayraktar TB2 SİHA'lar, Ukrayna, Katar ve Azerbaycan'dan sonra Polonya semalarında uçacak. Böylece Türkiye, ilk defa NATO ve Avrupa Birliği (AB) üyesi bir ülkeye yüksek teknoloji içeren SİHA (Silahlı İnsansız Hava Aracı) ihraç etmiş olacak. 24 adet Bayraktar TB2 SİHA ihraç edilecek: Polonya ile yapılan anlaşma kapsamında Türkiye'den ihraç edilecek 4 sistemin içinde 24 adet Bayraktar TB2 SİHA ile birlikte yer kontrol istasyonları (YKİ) ve yer veri terminalleri (YVT) yer alacak. Bunun yanı sıra Polonya'ya milli SİHA'larda kullanılan ve Roketsan tarafından milli olarak geliştirilen çeşitli akıllı mühimmatlar da ihraç edilecek. Ve Polonya, Avrupa Birliği yolundaki en güçlü destekçilerimizden biri olarak bizim bu haklı gururumuzda daha da ileri çıkmamızı sağlayarak, ne kadar doğru bir yolda olduğumuzu bize bir nevi fısıldamıştır diyebiliriz sevgili okurlarım.

Her adımıyla tarihe damga vuran; terörle mücadeleden dış siyasete kadar, sağlık alanından ekonomik hamlelere kadar tüm mecralarda yüreğimize su serpen devletimiz yarınlara daha güvenle bakmamızı sağlamaktadır. Dünü ile kalmayan, yarınlarını bugünden inşa eden bir Türkiye'nin ferdi olmakla ne kadar iftihar etsek azdır.

Başka bir ülkede de olsa Covid-19 aşısını bularak ülkemize ve insanlığa hizmet açısından çok büyük adım atan ülkemizin değerleri Prof Uğur Şahin ve Dr Özlem Türeci hocalarımızın Nobel'i çoktan hak ettiğini düşünmekteyim. Başarıları daim olsun.

Beyin göçüne kurban edilmiş onca değerimizi uzaktan seyrederdik on yıllardır. Ah...! derdik. İç çekerdik. Anlam veremezdik. Bizim topraklarımızın evlatları niçin başka ülkelerde, başka başka menfaatlere hizmet ederdi, aklımız ve vicdanımız bir türlü kabul edemezdi bu tabloyu. ABD ambargoları ve kibirli üretici devletlerin egoları altında ne sıkıntılar yaşardık. Adeta onlardan paramızla bile bir şey alamayacağımızı hayasızca yüzümüze haykırırlardı. Oysa ki, biraz dikkat ve sağlanacak imkanlarla bu milletin taze beyinleri ne başarılara imza atarmış, hem de kendi bayraklarına hizmet etmenin gururuyla, nasıl da dünyaya parmak ısırtabilirlermiş hep birlikte gördük. Yerli mühimmattan yerli arabaya kadar yapılacak ne çok şey varmış. Ve yapılacak olan ne varsa yapmaya hazır ne güzide değerlerimiz varmış.

Bu tablonun hangi karesine şükredelim bilemiyorum. Bizlere bu tabloyu hazırlayan Sayın Cumhurbaşkanımıza ve kıymetli dava arkadaşlarına ve bu tablonun hadimi olmaya baş koymuş başta Selçuk Bayraktar, Haluk Bayraktar, Özdemir Bayraktar, Uğur Şahin, Özlem Türeci ve vatan aşkıyla yanan tüm değerlerimize saygı, minnet ve hürmetle...

TAKSİM CAMİİ

Manevi dinamiklerimizin ve milli şuurumuzun anıtsal değeri camilerimize Taksim Camii de katıldı hamdolsun. Ayasofya'nın özgürleştirilmesinden sonra, İstanbul'un fethinin yıldönümünün arefesinde İstanbul'umuzun en ihtiyaç duyulan noktasına bu eseri kazandıran Sayın Cumhurbaşkanımıza sonsuz şükranlarımı arz ederim.

Sağlıkla kalınız.

<p>Agr Tur seyahat acentesi ve HIS Travel ortaklığı, özel taleplere göre şekillenen kişiye özel seya

QUALITA ile turizme yeni bir soluk geliyor

Tarihi Haydarpaşa Garı'nın restorasyonunda sona gelindi! Garın son hali görüntülendi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zelenskiy ile bir araya geldi! işte görüşmeden kareler

Çağla Şıkel ile çocukları alışveriş turunda... Böyle poz verdi