• $33,0782
  • €36,156
  • 2606.92
  • 11139.5
23 Haziran 2024 Pazar

Elektronik sigara ve tütün bağımlılığına karşı mücadelede kararlılık zamanı

Geçtiğimiz günlerde, "Dünya Tütünsüz Günü ve Çevre Haftası Programı" kapsamında İstanbul'da gençler ve sporcularla bir araya gelen Sn. Cumhurbaşkanımız, tütün ve türevleriyle mücadele konusunda son derece önemli açıklamalarda bulundu. Öncelikle, bu anlamlı etkinliği organize eden AK Parti İstanbul Milletvekili Müşerref Pervin Tuba Durgut'a teşekkürlerimi sunuyorum.

Cumhurbaşkanımızın elektronik sigara konusundaki ifadeleri oldukça dikkat çekiciydi.

Sn. Cumhurbaşkanımız, "Elektronik sigarayla da bizim ülkemize değişik kanallarla girmenin mücadelesini çok veriyorlar.

Ve kaçak yollardan da maalesef sızmalar oluyor. Ama bizim şu anda gümrükler bu konuda iyi bir mücadele veriyorlar.

Bize farklı yollardan gelenler oluyor. Biz şu ana kadar buna müsaade etmedik. Bazı hepinizin de duyduğu bir yapılar var. Müsaade etmeyeceğiz. Çünkü bunun daha zararlı olduğunun tespitini de yaptık, çıkardık.

Çünkü biz insanımızı zehirlemeye asla müsaade edemeyiz. Bunun için de bu gayretin, bu önlemlerin alındığı bir yapıyı inşa ediyoruz"

Tütün bağımlılığına karşı gösterilen bu kararlılık için Cumhurbaşkanımıza ve bu mücadeleyi destekleyen herkese millet olarak şükran borçluyuz.

Ülkemizde ve dünyanın pek çok yerinde yürütülen tütün karşıtı çalışmalar sonucunda, tütün endüstrisi yeni çıkış yolları arayarak, yeni pazarlama stratejileri geliştirmekte ve bu doğrultuda yeni ürünler piyasaya sürmektedir. Elektronik sigaralar, IQOS gibi ısıtılmış tütün ürünleri, bu stratejilerin birer değişik uygulaması olarak karşımıza çıkıyor. Bu ürünler, sigaranın zararlarını azaltmak bir yana, sigaraya başlamayı teşvik edici bir nitelik taşıyor ve sigarayı bırakmayı zorlaştırıyor. Endüstrinin oluşturduğu "sigarayı bıraktırır, kanser yapmaz, güvenli" algısı ile sigaranın pazar payında oluşabilecek düşüşün önüne geçilmeye çalışılıyor. Maalesef, pek çok ülkede bu ürünler yaygınlaşmış ve sigaranın yerini almıştır.

Yakın gelecekte ABD gençliğinin adeta baş belası olacak konulardan biri şüphesiz elektronik sigara konusu olacaktır. Yakın zamanda ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) ile Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından yapılan bir araştırmanın sonuçları gösteriyor ki, ABD'de elektronik sigara kullanan gençlerin sayısı 2 milyona ulaşmış durumda. Oldukça vahim olan bu durumu önleyebilmek amacıyla Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 33 ülke elektronik sigara satışını yasaklamış ve 72 ülke kullanımına yönelik yasal düzenlemeler getirmiştir.

Tütün endüstrisi, Sn. Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi her taşın altına sızarak elektronik sigarayı ülkemize sokmak ve geleceğimizi karartmak için yoğun lobi faaliyetleri yürütüyor. Özellikle, tütün endüstrisi tarafından finanse edilen ve "Dumansız Dünya Vakfı" gibi yapılar, ülkemizde çeşitli şekillerde fonlama ve etki ajanlığı çalışmaları yürütmektedir. Bu tür sinsi planlara karşı kesin ve net önlemler alınması gerekmektedir.

Şükürler olsun ki, bugüne kadar Cumhurbaşkanımızın onurlu duruşu ve "dumansız hava sahası" gönüllülerinin kararlı direnişi sayesinde bu kirli fonlama ve etki ajanlığı girişimleri başarısız olmuştur. Ancak bu mücadele sona ermiş değil; aksine, daha büyük bir kararlılıkla devam etmeliyiz. Ülkemizi ve gençlerimizi hedef alan bu tehlikeli oyunlara karşı hep birlikte harekete geçerek, sağlıklı bir gelecek için adımlar atmalıyız.

Türkiye, zehir tacirlerinin cirit attığı bir yer değil, sağlıklı bireyler tarafından "Büyük Türkiye" hayalinin gerçekleştirildiği bir ülke olmalıdır ve Allah'ın izniyle olacaktır da!

Sevgili okurlarım, tehdit çok açık ve ortadadır. Bu mücadelede hepimiz üzerimize düşeni yapmalıyız. Çocuklarımızı ve kendimizi tütün ve türevlerinden koruyarak daha sağlıklı bir gelecek için adımlar atmalıyız. Pandemi sürecinde, bir nefesin ne kadar değerli olduğunu hepimiz anladık. Tütün endüstrisinin nefesimizi kesmesine izin vermeyelim ve çocuklarımızın geleceğini koruyalım. Zehir tacirlerinin süslü yalanlarına kanmayalım ve bu kirli kapanı hep birlikte kapatalım.

<p>İstanbul Gayrettepe'de tadilatta olan gece kulübünde meydana gelen ve 29 kişinin yaşamını yitirme

Beşiktaş'ta 29 kişinin can verdiği yangının yeni görüntüleri ortaya çıktı

Üniversite tercihi yapacaklar dikkat! İşte en çok para kazandıran meslekler

Kıbrıs Barış Harekatı'nın az bilinen fotoğrafları! İlk kez göreceksiniz

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (18 Temmuz 2024)