• $13,4927
  • €15,2881
  • 796.511
  • 2011.16
30 Haziran 2019 Pazar

Ecdad mirası buharlaşmadı Buhara'laştı... Çok şükür!

İnsanlar vardır hayal kurar, insanlar vardır hayalleri gerçekleştirerek, hayatlar inşa eder.

Rektörlüğünü yürüttüğüm Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Sultan Abdülhamid Han’ın Osmanlı coğrafyasına sağlık profesyonelleri yetiştirmek amacıyla kurduğu ve 1903’te eğitime açtığı Mekteb-i Tıbbiyye-i Şahane’nin bugünkü imkanlarla daha ileriye taşınmasına müteveccih bir uygulamadır. Üniversitemiz 2015 yılında bizzat Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla ve destekleriyle kuruldu.

Rutin eğitim faaliyetlerinin dışında üniversitemizin yüklendiği misyona uygun olarak hızla Somali’de, Sudan’da, Bangsomoro’da Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulları açarak eğitim faaliyetlerine başladık. Hatta Somali’de ilk mezunlarımızı bu yıl verdik bile !

24 Haziran 2019 tarih ve 1157 sayılı Cumhurbaşkanı kararı ile, Özbekistan’ın Buhara şehrinde üniversitemize bağlı İbni Sina Tıp Fakültesi kuruluş kanunu yayımlandı. Buhara’da ayrıca bir Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’nu açma çalışmalarımızın devam ettiğini belirtmekte yarar var. Her iki okulumuza da bu yıl öğrenci almayı planlamış durumdayız. YÖK Başkanımız Sn. Prof Dr Yekta Saraç başta olmak üzere bu konuda destekleri ve katkıları olan herkese minnettarız.

Bu kararla yüzyılı aşkın bir süre önce dikilen Mekteb-i Tıbbiyye-i Şahane ağacının dalları Mogadişu, Nyala, Bangsomoro’nun ardından Buhara’ya kadar uzanmış ve meyveleri ile unutulmuş, örselenmiş, başkalaştırılmaya çalışılmış kardeşlerimize umut olmuştur.

Sayın Cumhurbaşkanımızın özverili çalışmaları nihayetinde ortaya çıkan bu tablo devletimizin ecdad-torun, Atayurt-Anayurt anlayışının muazzez bir numunesidir.

Bugün yurtdışında ilk defa kurulan lisans seviyesinde bir Tıp Fakültesini Buhara’da yükseltmenin, gönül coğrafyamıza, Türk ve İslam coğrafyasına bir ilim deryası armağan etmenin haklı gururu ile gözlerimiz yaşarmakta ve hatta göğsümüz kabarmaktadır.

“Dünyanın son hükümdarı, son evrensel imparator” olarak tanımlanan Sultan Abdülhamid Han, Mekteb-i Tıbbiyye-i Şahane’yi tam da bunun için kurmuştu. Kurulmuş olan bu kadim müessese dünya mazlumlarının dertleri ile dertlenen Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın elleri ile yeniden yükselerek kuruluş amacı ile kucaklaşabildi.

Böylelikle, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Buhara İbni Sina Tıp Fakültesi ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu göğsümüzü kabartan, ruhumuzu okşayan, geçmiş ile gelecek arasında kurduğumuz bağın müşahhas bir numunesi, genç dimağlara atılan bir imzası olmuştur.

Atalarımız, Kubbetü’l-İslâm unvanlı Buhara’da berrak ve daima esen ilim ve irfan rüzgârını arkalarına alarak, her biri köklü bir medeniyetin izlerini taşıyan ve zamanımıza kadar ulaşan eserler inşa etmişlerdi.

Attığımız adımın Buhara’ya ekilmiş bereketli tohumların devamı olduğunu düşünüyor ve öyle de olmasını Rabbimden niyaz ediyorum.

Şimdi bize de bu kadim temelli başarıların ve yüzleri güldüren, yaraları saran, akan kanlara dur diyen, müşahhas ve mücerred yönleri ile abideleşen bu eser nezdinde vücuda gelen hizmetlerin bir parçası olduğumuz için şükretmek düşer.

Buhara’nın buharlaşan değil baharlaşan ikliminde nice coğrafyalarda büyüyerek devam eden ilim ve bilim mücadelesinde tekrar tekrar buluşmayı ümit ediyorum.

Biz kollarımızı açmaya, karşılıksız sevmenin adresi olmaya devam edeceğiz... Susuz coğrafyalara su kuyusu açarak susuzlukları giderdiğimiz gibi ilim ve bilim yuvaları açtıkça da susamış dimağları hapsedildikleri kuyulardan çıkaracağız.

Merak Ediyorum:

Sınırları dışına sadece kan ve gözyaşı götürenler, başkalarının yaralarını sarmayı ne zaman düşünecekler?

Sağlık ve afiyet içinde kalınız.

<p>Çok şanslı biri olduğunu söyleyen Bülent  Serttaş, 'sahnelerden çok para kazanıyor ve kazandırıyo

Gayrimenkul zengini Bülent Serttaş'ın duası: Rabbim çok para verme!

İstanbul'da bordo-mavi fırtına!

Beyaz örtü her yeri sardı! İşte Türkiye'den kar manzaraları

Piton ve timsahın ölümcül mücadelesi! Görenler dehşete kapıldı