• $17,9653
  • €18,4721
  • 1032.12
  • 2890.4
9 Mayıs 2021 Pazar

Bayramlar kavuşmak, kavuşturmak için; bedenlerden ziyade gönülleri...

Ah, bazı vakitler iyi ki de varlar. O vakitler ki nefes olur, can olur, şifa olur gönüllerimize, ömürlerimize. İnsan kendisine zaman ayıramazdı belki de o vakitler olmasa. Yaradanımızın ikramları ne yüce! O müstesna anların en mukaddeslerinden birine daha yaklaştık hamdolsun. Oruç ve ibadetlerle, hayır ve hasenatlara bereket mevsimi olan bu Ramazan günlerinin hasatı olan Bayrama da hayırla kavuşmayı nasip etsin Rabb'imiz.

Bir yanımız eksik, evet! Gönüllerimiz buruk. Telaşımızın kanadı kırık biraz. İçinden geçmekte olduğumuz pandemi (salgın) ve karantina süreçleri ile kollarımız sevdiklerimizi kucaklayamayacak, öpülesi ellere uzaklardan bakacağız. Ama bizler bunu da bir ecre, hayra, sevaba, gönül huzuruna dönüştürürüz evelallah. Bir niyete bakar her şey. Değil mi ki "ameller niyetlere göredir". Biz de, sevdiklerimizin sağlık ve selametine niyet ederiz o vakit ve sarılmalarımızı sağlıkla idrak edeceğimiz bayramlara erteleriz. İnsanın sevdikleri iyi olsun da, mesafeler incitmez zaten. Hasret de sevgiye dahildir.

Yeniden gelecek o eski günler inşallah. Biz tedbirlere (Maske, Mesafe, Temizlik) riayet ettikçe daha da çabuk olacaktır bu süreç. Şimdi zaman "Bayram" zamanı. Gövdeler kavuşmasa da gönüllere engel yok. Dargınlıkları bitirelim mesela bu bayram. Hep ihmal ettiğimiz o gülümsemeyi çıkaralım gün yüzüne. Önce kendimizden başlayarak gülümseyelim dünyaya. Bir görüntülü konferans yapalım uzaktaki akraba, dost, sevdiğimiz kim varsa, onlarla. Sesimizi paylaşalım özlemle kavuşurcasına. Kavururken pandemi bu yalan dünyayı, bir serinlik hediye edelim çevremize, en samimi ve en sahicisinden.

Hüznümüz var. Ama, beterin de beteri var unutmayalım. Yoğun bakımda değilse sevdiklerimiz, bir telefon mesafesindeyse gönlümüzün başköşeleri, şükredelim. Dua edelim istese de kavuşamayacak olanlara, pandemi bitse de, anne-baba hasreti bitmeyecek olan öksüzlere, yetimlere.

Sıkıntılar, dertler sabırla aşılır. Tahammül gösterip kısıtlamalara, güzel günlerin yollarını açmakla verilir bu mücadele. Devletimiz tüm imkânlarını seferber etmiş maddi-manevi tüm varlığını hissettirirken bizlere; bizler de birer kurtuluş neferi gibi sarılalım bu kutlu yürüyüşe. Bir ve birlikte oldukça bizler, kim ve ne durabilir ki önümüzde.

Bu bayramın bir milat ve bereket vesilesi olması en büyük temennim, sevgili okurlarım. Bir ay boyunca açlığa ve susuzluğa sabrettiğimiz gibi, kötü alışkanlıkları olan inançlı gönüller o alışkanlıklarına da ara verdiler hamdolsun. İftar vaktine kadar içilmeyen sigaralar belki biraz gayretle bir daha içilmemek üzere terk edilebilir, içkiden uzak durulabilir, ne dersiniz!... Bayramı bayram yapacak o kadar çok sebep var ki istersek. Bırakılmış her sigara nasıl bayram olmasın. Terk edilmiş her kötü alışkanlık dünyaya ve insanlığa adanmış bir hediye değil de nedir. Haydi sevgili okurlarım. Bu bereket ve hayır mevsimine bir çiçek de biz dikelim.

Bilvesile, idrak etmekte olduğumuz Kadir Gecesi'nin de kıymeti maneviyesinden istifade edebilmeyi, dualarda buluşabilmeyi diliyorum. "Bin aydan daha hayırlı" olan bu vakte bizi kavuşturan Rabb'imize hamdolsun.

Ramazan Bayramımızı en içten dileklerimle kutlarken tüm insanlık için hayır üzere bir hayat ve pandemi (salgın) başta olmak üzere tüm dertlerin son bulduğu huzur dolu bir Dünya dilerim.

<p> </p>

6'lı masa paralel bir YSK mı oluşturdu?

Sanki o değil bir başkası! Feride Hilal Akın'ın yaptırdığı estetik yok artık dedirtiyor

Stranger Things'in yıldızı Millie Bobby Brown sitem etti: Benim neyimden nefret ediyorlar?

'Şimdi Beşir düşünsün!' Aşk-ı Memnu'nun Cemile'si Pelin Ermiş'e kim 40 yaşında der ki...