• $8,544
  • €10,132
  • 495.754
  • 1431.78
19 Temmuz 2020 Pazar

Batının vazgeçemediği hastalık: İnsan ticareti!

Prof. Dr. Cevdet Erdöl
Prof. Dr. Cevdet Erdöl
YAZARIN SAYFASI

Dünya, birkaç gündür ABD merkezli dünyanın önde gelen online mobilya mağazalarından Wayfair’in internet sitesi üzerinden çocuk kaçakçılığı yaptığına dair korkunç haberlerle çalkalanıyor. Skandal iddia, genel merkezi ABD’nin Boston şehrinde bulunan Wayfair’in çok basit bazı ürünlere fahiş fiyatlar biçmesi ile patlak verdi. Daha sonra satışa sunulan bu ürünlere ABD’de aranan kayıp çocukların isimlerinin verildiği ortaya çıktı.

Bu iddiaları doğrular nitelikteki bir olay ise şöyle: ABD’de aranan çocuklardan birisinin ismi Reynold Halley. Sitede 4 bin dolara satılan halının markası ise Reynold Hand. Aynı model ve kalitedeki halıların piyasa değeri ise 20 dolar civarında. Bazı mobilya ve ürünleri tıklandığında ise sadece giyim ürünlerinde olması gereken boy ve beden ölçüleri yer alıyor. Bu ürünlerin isimleri de kayıp çocukların isimleri ya da dosya numaraları ile örtüşüyor. Bu ve benzeri çok sayıda örnek bu portal üzerinden çocuk ticareti yapıldığı şüphesini kuvvetlendiriyor.

Wayfair, “ürünlerin endüstriyel olduğu için makul rakamlara” satıldığını öne sürerek, iddiaları reddetse de şirketin geçtiğimiz yıllarda yayınlanan reklamı manidar nitelikte. Şirket, reklam filminde içinden çocuk çıkan kolileri müşterilerine ulaştırıyor.

Avrupa’da kayıp Mülteci ve Göçmen Çocukların durumu raporuna göre 2017-2019 yılları arasında AB ülkelerinde tespit edilen kayıp mülteci çocuk sayısı 50 binin üstünde. Tespit edilemeyenlerle bu rakamın 100.000’den fazla olduğu tahmin ediliyor.

Bu çocukların nerede olduğu tam olarak bilinemese de Wayfair vakası ile buzdağının görünen yüzü aralandı diyebiliriz.

Evet görüldüğü üzere dünyada savaşları finanse eden, sınırlar bozup sınırlar çizen 21. yüzyıl Drakulaları genç genlerle vücutlarını, körpe ve günahsız bedenlerle hayvandan da aşağı nefislerini besleyerek semirmektedirler. Kaybolan çocuklar, Batı eli ile satılmak gibi insan onuru ile bağdaşmayacak bir fiille aidiyetlerinden ve temel haklarından koparılarak, kirli ve şeytani sofralara sunulmaktadırlar. Üstelik bunu yaparken de seçiciler! Nerede bir mazlum ve Müslüman görseler hemen orada bitiverir, bitesiceler!

Wayfair olayı gönlünü masum ve mazlumlara açamamış zihniyetlerin ülke sınırlarını açtıklarında sonuçlarının ne olduğunun da belgesi mahiyetindedir. Gittiği her yere savaş, kan, gözyaşı, ağıt götüren zihniyetten mazlumlara gül dağıtmasını beklemiyorduk elbette. Ama bu son gündem ile içlerinde insanlık namına bir şeyler kalmıştır ümidini de hepten yerle yeksan etmişlerdir. Bizim için muhacir, misafir olanların onlar için “sermaye, köle, donör, ürün” olduğunu görmek ne kadar da acı.

Allah’tan kendini insanlığa hizmete adayan, bir medeniyeti yeşertme ve her fırsatta dünya barışına yaptığı-yapacağı katkıları plânlama gayretinde olan bir Türkiye var. Kendi iç dinamizmini sağlarken mağdur ve mazlum coğrafyaları da göz ardı etmeyen ülkemiz, varlığını sadece kendi varlığına değil ezilen ve ezilmiş tüm milletlerin varlığına da armağan etmektedir.

Bu coğrafya bizim ve bizden medet umanların otağıdır. Buradaki varlığımız sadece ayaklarımızı bastığımız zeminden ibaret değildir elbette.

Dünya mazlumlarının sesi, mağdurların sığınağı aziz medeniyetimizin şerefli bakiyesi Türkiye, zalimi titreten gür narası ve mahzun gönülleri okşayan sedası ile alemi yeşertmektedir.

Biz varsak zalimlere rahat yok diyen duruşumuza zeval verme Allah’ım.

Zalimlerden, dış ve iç hainlerden, zulmü alkışlayanlardan bizleri uzak eyle Allah’ım.

Nerede bir zalim ve zulmü varsa, ona buğz etmeyeni, destek olanı, taltif edeni niyetlerinin zifir kuyularına hapset Allah’ım.

Sağlık ve afiyet içinde kalınız. 

<p class='MsoNormal'>Komşusunun telefonuna ulaşamadıklarını belirten ünlü  komedyen Gökbakar evdeki

Şahan Gökbakar komşusunun evinin yandığını duyurdu

Iğdır'da yıkılan cezaevinin yerine yapılan sosyal yaşam alanı ilgi görüyor

Milli Güvenlik Kurulu Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplandı

Uludağ'da yangın ihtimaline karşı helikopterli denetimler artırıldı