• $8,4119
  • €9,9926
  • 489.62
  • 1408.81
26 Temmuz 2020 Pazar

Ayasofya'da namaz: Bu bayrama kurban olunur!..

Prof. Dr. Cevdet Erdöl
Prof. Dr. Cevdet Erdöl
YAZARIN SAYFASI

Değişen düzenlerin değişmeyen ulvi ve mukaddes toparlayıcısı; sosyal adaletin ve gönül iklimimizin biricik dengeleyicisi, teslimiyet ve aidiyetimizin müşahhas bir mecrası, inanç ufkumuzun ve cemiyet hayatımızın aydınlığı ve gözümüzün nurudur Kurban Bayramı…

Kurban; manevi bir niyet ve atmosferi “kana bulamak” değil bir yaratılış gayesini Rabbe ispatı vücûd etmektir.

Kurban; “Onların ne etleri ne de kanları Allah’a ulaşır; fakat O’na sadece sizin takvanız ulaşır” buyruğunun insan ikliminde zuhur etmesidir.

Kurban ile Rabb’imiz bizlere vazgeçmeyi, feda etmeyi, diğerkâmlığı ve hayrı öğretmektedir. İlk kurban ile bizlere büyük ve onurlu bir teslimiyeti muştulayan İbrahim Aleyhisselâm ve oğlu İsmail Aleyhisselâm bugün çağlar ötesinden bereketli bir selam gönderme vesilesidir kurban.

Her ibadet kendi içinde bir kurallar ve hikmetler bütünüdür. Hikmetlere de ancak, bu kurallara riayet ederek ulaşılabilir. İçinde bulunduğumuz salgın süreci ile bu kurallar daha da anlam kazanmaktadır. Temizlik ve hijyenin membaı olan medeniyetimiz bu Kurban Bayramı’nda bizi sosyal mesafe kurallarına uygun, temastan uzak, eziyet ve çileden korunan ve koruyan bir anlayışla ibadete davet etmektedir.

Bayram münasebeti ile yapacağımız ve yapmayı da kendimize görev addettiğimiz ziyaretlerimizde risk grubunda bulunan kıymetli büyüklerimiz ve diğer yakınlarımıza sosyal mesafeyi gözeterek dokunmadan, gönülden sarılarak duygularımızı ifade etmemiz de bu bayram, onlara olan sevgimizi göstermenin en mukaddes yolu olacaktır. Devletimizin seyahat engellerini kaldırarak bizleri kendi irademiz ile mesafelenmeye davet etmesi de bir o kadar dikkate değer görülmelidir diye düşünmekteyim. Yollar buluşmaya engel değil. Sosyal mesafe sevgi köprülerimizi yıkan değil, güçlendiren bir sorumluluktur!

Her bayram dile getirdiğimiz ve önemle altını çizdiğimiz bir başka husus da trafikteki kayıplarımızdır. Kavuşmaların, hasret kucaklaşmalarının, tatil ve dinlenmenin adresi olan bayramlar; kaza ve ölüm haberlerinin, ayrılık ve gözyaşlarının zemini olmasın! Araçlarımıza binerken, yol kaç km olursa olsun, mesafenin kavuşma mesafesi oluğunu idrak edelim. Gaza basarken merhametli, frene basarken cömert olalım ki bu güzel iklimi trafik terörüne “kurban” etmeyelim.

Kurban ibadetimizi profesyonel bir yaklaşımla ve işi ehline yaptırarak, önceden tahsis edilmiş güvenli alanlarda, çevre temizliğine ve özellikle de hijyen kurallarına büyük itina göstererek ifa edelim.

Bu bayramın “bugün ne yesem” deme lüksüne sahip olmayanlarında bayramı olması bizim elimizdedir.

İnanıyorum ki bu anlayışla ele alacağımız her bayram ihya, her sair gün de bayram olmaya namzet olacaktır.

Bu bayram, başka bir bayrama iliklendi sevgili okurlarım;

14 asırlık Kurban Bayramımız, 6 asırlık iftiharımız Ayasofya ile şenlenecek hamdolsun. Cuma namazı ile açılan fetih emaneti, bayramımızı abad edecek. Seksen altı yıllık matemimiz, boyun büyüklüğümüz son buldu şükürler olsun. Ayasofya açıldı ve kapandı tüm karanlıklar. İlk namazda bir secdelik yer nasip eden Rabb’ime hamdolsun!

Biz ki zulmeden değil, mazlum sevindiren bir medeniyetin çocuklarıyız. Ayasofya’nın açılması ile zalimler mi sevindi, mazlumlar mı bir bakın, anlarsınız! Kılıç hakkı bir emaneti, ucuz kalemlere feda edenler düşünsün şimdi. Bu bayram, geçmişini geleceğine “kurban” etmeyen Türkiye’nin Kurban Bayramı’dır...

Bu duygularla, ülkemizin birlik, beraberlik ve kardeşliğine; insanlığın huzur ve barışına vesile olması temennisiyle, Mübarek Kurban Bayramınızı tebrik eder, kin ve nefretin, sevgi ve saygıya kurban olduğu bir bayram dilerim.

Sağlık ve afiyet içinde kalınız. 

<p>Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensupları şafak vakti güvenlik güçlerinin baskınlarıyla uyandı. A

FETÖ'ye şafak operasyonu

Orman yangınlarında yaralanan hayvanlar tedavi ediliyor

Uluabat Gölü, yeşile büründü

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Suver, Van'da incelemelerini sürdürüyor