• $15,6018
  • €16,2965
  • 906.942
  • 2404.33
30 Haziran 2013 Pazar

Cilt temizliği hakkında doğru ve yanlış bilinenler!

Makyaj yapsak da yapmasak da gün içinde yüzümüzde biriken yağı, kiri cildimizden arındırmak için düzenli bir şekilde her akşam temizlemeliyiz. Eğer günlük cilt temizliğimizi düzenli yapmazsak cildimizde ölü hücreler birikir, siyah noktalar artar, ciltte matlaşır ya da cilt tipine göre aşırı yağlanmaya ve sivilceye neden olabilir. 
Akşamları yapılacak cilt temizliğinde cilt tipinize göre uygun ürünlerle temizlemek daha sağlıklı sonuçlar doğuracak. Eğer kuru bir cilde sahipseniz süt, losyon veya özel yağlarla zenginleştirilmiş yıkama jelleriyle,  karma ya da yağlı bir cilde sahipseniz yıkama jelleriyle cildinizi temizleyebilirsiniz. Sivilceye yatkın cildim var diyorsanız bazı asit içerikli yıkama jellerini kullanmanızı öneririm. Cildi temizlerken ise hepimizin ortak yaptığı bir hata var. Cildinizi temizlerken ovalanmamalı sadece ılık su ile yavaş dairesel hareketlerle masaj yaparak temizlenmeli. Daha sonra cildinizi su ile temizleyip havlu kâğıtlar ile hafif tamponlar yaparak nemini alabilirsiniz.
Yüzün nemini alırken kullandığımız havlulara da son derece dikkat etmeliyiz. Çünkü havlular bakteri barındırır ki sivilceli ciltlerin havlu temizliğine daha fazla dikkat etmesi gerekiyor. Ayrıca yastık kılıflarını da sık sık değiştirmeniz benden size bir dost tavsiyesi.
Cildinizi temizleyip nemini aldıktan sonra mutlaka cilt tipinize uygun tonik veya thermale tonik spreylerden kullanın.  Çünkü Cilt temizleyici yıkama jelleri veya sütler ciltteki yağı, kiri ve makyajı çözdükten sonra cildimiz tamamen temizlenmiş olmaz. Bazı kir ve keratin pulları gibi erimeyen maddeler yüzde kalmış olabilir ve bunlarda ancak tonik ile temizlenebilir. Bunun en güzel örneği ise cildinizi çok iyi temizlediğinizi düşünmenize rağmen pamuk yardımı ile tonik kullandıktan sonra pamuğa baktığınız zaman ne kadar kir kaldığını görebilmeniz. Cilt temizliğinizi yaptıktan sonra en son mutlaka bir miktar tonikli pamuğu cildinize uygulayın, pamukta kir kalmayana kadar işlemi tekrarlayıp sonra yüzünüzü tekrar suyla temizleyip kurulayın.
Ciltte biriken ölü deri, temizleyici artıkları, makyaj, kir artıkları gözenekleri tıkayarak gözeneklerin genişlemesine neden olurlar. Tonikler bunları temizlediği için cildinize bakım uygulamadığınız zaman sürece tekrar eski hallerine dönerler. Tabi aşırı genişlemiş gözenekleriniz için profesyonel destek almanız şart olabilir gerekli uygulamalar yapıldıktan sonra cilt temizliğine daha dikkat ederek genişlemelerinin önüne geçebilirsiniz.
Göz çevresine makyaj uyguluyorsanız mutlaka göz çevresi için özel üretilmiş ürünleri tercih edin. Kirpiklerinizin dökülmemesi ve göz çevrenizin zarar görmemesi için bir pamuğu ıslatın ardından göz temizleyicinizi dökün ve çok bastırmadan kirpiklerinizin üzerinde bekletin sonra yavaş hareketler ile göz çevresindeki makyajınızı temizleyin. Özellikle kirpiklerinizde rimel kalmamasına ve makyajın iyice temizlendiğine dikkat edin. Aksi takdirde göz çevresinde erken çizgilenme ya da kirpikler de dökülme ve kirpik dibi iltihaplanmaları kaçınılmaz olur. Göz çevresinin problemine göre mutlaka hafif dokunuşlar ile nemlendirici uygulayın. 
Cilt temizle işleminiz bittikten sonra cilt tipinize uygun bir nemlendirici kullanın. Hatırlatmakta fayda var nemlendiricileri çok bol kullanmayın fayda sağlamaz. Nohut büyüklüğünde nemlendirici cildinize yeterli gelecektir. Yine dairesel hareketlerle hafif yukarı doğru masaj yaparak uygulayınız. Cilt tipinize uygun ürünleri kullanmanın çok önemli olduğunu unutmayın. Cildimi temizleyeyim derken zarar verebilirsiniz. 
Yapılan en büyük yanlışların başında ‘benim cildim zaten yağlı, krem kullanmıyorum’ düşüncesi geliyor. Oysa yağlı ciltler için de yağ salgısını kontrol edebilen losyonlar mevcut, bunları kullanmak cildinizin fazla yağ üretmesini kontrol altına alırken gün içerisinde cilt parlamaz, gözenekler belirgin olmaz ve makyajınız daha uzun süre dayanır.
Hangi cilt tipine sahip olursanız olun nemlendiricilerinizin üzerine mutlaka dışarı çıkmadan 20 dakika önce güneş koruyucu uygulayın. Güneşli ve dışarıda geçirdiğiniz zamanlar da gün içerisinde güneş koruyucularınız tekrarlayın makyaj yapıyorsanız mineral içerikli koruma filtreli makyaj malzemelerini tercih edebilirsiniz. Mevsim değişikliklerinde ise mutlaka bir uzmana danışarak size uygun olan ürünlere karar verin derim. Çünkü cilt tipiniz zamanla değişebilir daha önce kullandığınız ürün cildinize fayda sağlamayabilir.

<p>Arabesk müziğin önemli temsilcilerinden Ümit Yaşar, meslek hayatının ilk röportajını Akşam Gazete

Ümit Yaşar'dan polemik yaratacak sözler... 'Veliaht yok, taklitler var'

Ormanların kralının zor anları! Hayatta kalmak için her şeyi yaptı...

Farkında olmadan evinizi kirleten 8 eşya

Hayali pilot olmaktı! Hevesini gidermek için bakın ne yaptı?