• $7,3084
  • €8,8375
  • 412.816
  • 1495.38
20 Nisan 2011 Çarşamba

YSK orada e-devlet nerede

Hani e-devlet vardı?
Hani TC kimlik numarasından her türlü bilgiye ulaşılabiliyordu?
Koskoca YSK'nın, adayların adli sicil kayıtlarına ve askerlik belgelerine bile ulaşamadığı bir ülkede e-devlet'i kim ne yapsın!

MEMNU HAKLAR KARMAŞASI
BDP'li Sırrı Sakık, 'Hatip Dicle ile Leyla Zana'nın memnu hakların iadesi kararlarını dosyaya ellerimle koydum' diyor. 
BDP'li Bengi Yıldız, 2005 tarihli yeni TCK'da yer verilmeyen, 2006 tarihli Adli Sicil Kanunu'nda yapılan değişiklikle düzenlenen 'memnu hakların iadesi' konusunda mahkemelerin farklı kararlar verdiğini söylüyor.
Bağımsız aday Ertuğrul Kürkçü'nün avukatı Mustafa Bayram Mısır da Yıldız'ı onaylıyor. Acaba AK Parti, CHP, MHP adaylarından, sıkıyönetim mahkemelerinde yargılanıp mahkum olmuş tek bir kişi bile yok mu? YSK, bağımsızlarla özel olarak mı ilgileniyor yoksa?  

KANADOĞLU: YÜZDE 10 BARAJI AŞAĞI ÇEKİLMELİ
Yargıtay Onursal Başsavcısı Sabih Kanadoğlu: 'Hukuk, kararın siyasi sonuç doğurup doğurmayacağına bakmaz. Bütün bunları konuşmak yerine yüzde 10 barajını aşağı çekip seçim yapmak hem siyasi istikrar hem de adalet bakımından daha uygun değil mi?' diyen Kanadoğlu, 'YSK kararını düzeltir mi?' sorusunu 'Maddi hata varsa düzeltilir' diye yanıtladı.

KAPLAN: SİYASİ TSUNAMİ TÜRKİYE'NİN ÇİVİSİNİ SÖKER
BDP'li Hasip Kaplan şunları söyledi:
1-
Hatip Dicle ve Leyla Zana'ya itiraz edilirken onlarla aynı davadan yargılanan Selim Sadak şu an belediye başkanıdır.
2- Gültan Kışanak ile Sebahat Tuncel zaten milletvekili. Hakimler değişince kararlar da mı değişiyor?
3-YSK, siyasi tsunami yaratan bu kararı düzeltmezse bunun altında yalnız BDP kalmaz, Türkiye'nin çivisi sökülür. Allah korusun, orasını düşünmek bile istemiyorum!

EMİNAĞAOĞLU: YSK ÖZGÜRLÜK LEHİNE HAREKET ETMELİ
YARGI-SEN Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, 'Memnu hakların iadesi sicile işlemek zorunda. Mahkeme burada görevini yapmamışsa bunun faturası kişiye çıkarılamaz. Yeter ki kesinleşmiş karar olsun. YSK özgürlükler lehine hareket etmelidir. Eski uygulamaları terk etmelidir. Bunlar gerekçe gösterilerek adaylıklar düşürülmemelidir' dedi.

ÖDP'NİN HAKLI İTİRAZI
YSK, adayların askerlik belgesi ile memnu hakların iadesi kararının ibraz edilmediği gerekçesiyle ÖDP'nin de seçime giremeyeceğini söyledi. ÖDP Genel Başkanı Alper Taş'ın yanıtı şöyle:
'YSK, seçimlerin özgürce gerçekleştirilmesinden sorumludur. Askerlik şubesi değildir. Bu karar, Kürt sorununda şiddete dayalı çözümün, öte yandan da sosyalistlere yönelik sindirme, yasa dışı ilan etme çabasının bir parçasıdır.'

<p>Antarktika'da Brunt Buz Sahanlığı'ndan 1,270 kilometrekarelik büyük bir parça buzul, çatlayarak k

Antarktika'dan korkutan görüntü: 1,270 kilometrekarelik buzul parçası kopma noktasına geldi

Safranbolu'da 606 Mehmetçik kan bağışı yaptı

Dünyaca ünlü yönetmen Guy Ritchie Ayasofya ve Topkapı Sarayı'nı ziyaret etti

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (01 Mart 2021)