• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
12 Aralık 2010 Pazar

YÖK Başkanı'na sofistike* eylem önerileri

YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, 'Öğrenciler hiç yaratıcı değiller. Onlardan daha sofistike eylemler beklerdim' deyince liste yapmak farz oldu. 'ABD ve İsrail'den aldığımız domatesler genetiğimizi değiştirebilir' uyarısıyla sofistike düşüncenin sınırlarını zorlayan YÖK Başkanı,  bakalım bu 'yaratıcı eylem'lere 10 üzerinden kaç verecek? 


- Pembe Blok, Prag'da peri kıyafetlerine bürünüp ellerindeki tozlu çalı süpürgeleriyle polisi gıdıkladı. (2002)

- Küreselleşme karşıtları, Seattle'da, Dünya Ticaret Örgütü'nün toplandığı binanın önüne iki ton gübre döktü. (1999)

- Danimarka'da, hayvan hakları eylemcileri, gece yarısı bir çiftlikten 5 bin vizonun kaçmasını sağladı. (2007)

- Londra'da iki külüstür araba çarpışıp yolu tıkadı, 500 kişi caddeyi karnaval yerine dönüştürerek asfaltı kazıp ağaç dikti. (1995)

- Hindistan'da tarım politikalarını protesto eden 6000 çiftçi hükümet binasının önünde bir gün boyunca güldü. Hükümet düştü. (1994)

- ABD'li bir grup, AIDS ile mücadeleye bütçe ayırmaya karşı çıkan eşcinsel düşmanı muhafazakar senatörün villasının üzerine dev prezervatif geçirdi. (1991)

- Abbie Hoffman ve Jerry Rubin, New York Borsası'na girip bir dolarlık banknotları havaya atınca borsacılar işi bırakıp para toplamaya başladı. Borsa çöktü. (1967)

- Beyaz Tulumlar, Quebec'teki Dünya Ticaret Örgütü protestosunda üstlerine köpükten zırhlar, yüzme simitleri geçirip polise su tabancaları ve balonlarla saldırdı. (2002) 

- 'Ukrayna genelev değil' sloganıyla ismini duyuran FEMEN üyeleri, Putin'i protesto için soyundu. (2010)
Sofistike (Fr.):Yapmacık, yanıltıcı, karmaşık...

ÖRGÜTLÜ OLMAK SUÇ MU?
Dolmabahçe'deki polis dayağı ve yumurtalar WikiLeaks'i unutturdu...
Kafaya yumurta yemek, yiyen açısından berbat bir durum, kabul! Ancak iktidarın, yumurtalı eylemlere tepkisi, Dolmabahçe'de kız öğrenciye bebeğini düşürten polis tekmesini unutturacak neredeyse!

'Eli yumurtalı', 'eli sopalı'dan farksızmış meğer!
'Azıcık' örgütlü mücadele (okul aile birliği bile olur) tecrübesi olan herkesin ağzını bir karış açık bıraktıran, 'Bunlar örgütlü!' itirazı...

N'olur örgütlülerse?
İçlerinde öğrenci olmayan, 'yasadışı' örgüt üyesi 3-5 kişi tespit edilirse, geri kalan yüzlerce 'gençlik örgütü üyesi'nin talebi göz ardı mı edilecek?


Gül ile Erdoğan da örgütlüydü!
Milliyetçi muhafazakar Milli Türk Talebe Birliği (MTTB) 60'ların sonunda İslamcı çizgiye kaydı. ABD'nin Yeşil Kuşak projesi için biçilmiş kaftandı. Sonuna kadar antikomünist bir öğrenci örgütü...

Üyeleri arasında kimler yoktu ki!
Abdullah Gül, Tayyip Erdoğan, Bülent Arınç, Mehmet Ali Şahin, Cemil Çiçek, Beşir Atalay, Abdülkadir Aksu, Ahmet Davutoğlu, Hüseyin Çelik, Ömer Dinçer, Akif Gülle, Necati Çetinkaya, Kadir Topbaş, Sami Güçlü, Osman Pepe, Fehmi Koru, Abdurrahman Dilipak, Bahattin Cebeci (Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı), Yasin Hatipoğlu...
Say say bitmez...
Cumhurbaşkanı Gül, 12 Eylül darbesini anlatırken, 'Milli Türk Talebe Birliği'nin önde gelenlerindendim. Toplam bir ay içeride kaldım' demişti.
1980 darbesinin kapattığı MTTB, 2006'da Abdullah Gül ve Bülent Arınç'ın katıldığı törende yeniden kuruldu. Eski alışkanlıklar devam ediyor, 'öğrenci' yerine hala 'talebe' diyorlar. Olsun!

Örgütlenmek, 'medeniyyettir'!
Arınç o törende, 'MTTB'nin bana katkısı çok büyüktür' dedi. Gül ise hayatının en tatlı yıllarının MTTB çatısı altında geçtiğini anlattı.

68'DE ANTİKOMÜNİST OLMAK
Antikomünist MTTB'nin eylemleri arasında, 6'ncı Filo'yu protesto eden solcu gençleri durdurmaya çalışmak ve Papa 6'ncı Paul'ün 1967'deki ziyaretini protesto için Ayasofya'da namaz kılmak da vardı.

(Ermenilere Akdamar Kilisesi'ne ayin izni verilmesini protesto için, Ani Harabeleri'nde namaz kılan MHP'lilerle dalga geçenlere hatırlatılır.)
26 yaşındaki Abdullah Gül, Milli Gençlik Dergisi'ne (Şubat 1976) şöyle yazmıştı, 'Bakalım memleketimizde istikbal, dünya hakimiyeti peşinde koşan komünist-kapitalist süper devletlerin yerli kadrolarının mı, yoksa Doğu'yu kendi içinde diriltip, 'Çağlar üstü mutlak fikri' hakim kılacak, Türk'ün ruh kökü bağlılığın savaşçısı bizlerin mi olacak?'
Hakimiyet sizin Sayın Cumhurbaşkanı... Ve bu gençleri korumak, örgütlü bir genç olmanın ne anlama geldiğini bilen, zatıalinizin sorumluluğunda...

<p>Duygu Gecü Yüzseven'in sunduğu Sağlık Raporu programında Prof. Dr. Gürkan Arıkan sağlıklı doğumda

Kök hücre tedavisi hangi hastalıklara çare oluyor?

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!