• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
23 Aralık 2011 Cuma

Türkiye soykırımcı mı, barış elçisi mi?

Fransa parlamentosundaki oylamayı dün televizyon başında izlerken İsrailli barış gönüllüsü Haham Rabbi Menachem Froman'ın danışmanı olan arkadaşım Eliko Dönmez aradı...
Batı Şeria'nın El Halil kenti yakınındaki Tekoa yerleşiminin hahamı olan, dinler arası diyalog ve barış çabalarıyla tanınan 67 yaşındaki Froman'ın, Başbakan Erdoğan'a 18 Aralık 2011 tarihinde bir mektup yazdığını, hahamın İsrail-Türkiye ilişkilerini düzeltmek için Başbakan'la görüşmek üzere Türkiye'ye gelmek istediğini söyledi.
Haham Froman'ın Başbakan Erdoğan'a övgülerle dolu mektubunu, Fransa parlamentosunun Ermeni soykırımını reddedene ağır ceza getiren yasayı görüştüğü dakikalarda okumak ilginçti... Bir tarafta Türkiye'yi 'soykırımcı' ilan eden Fransız parlamenterler diğer tarafta 'Ortadoğu'yu barışa ancak Türkiye ve Başbakan Erdoğan kavuşturabilir' diyen İsrailli bir haham... Dünya gerçekten ilginç bir yer!
Erdoğan'a, geçmiş olsun dileklerini ileterek mektubuna başlayan Haham, 'Allah'ın size verdiği dayanma gücü ile işinize döndünüz. Bizler, tabii rolünüz olan tüm bölgeyi barışa taşımaya da dönebilmeniz için dua etmekteyiz' diyor.

BARIŞ GÖNÜLLÜSÜ HAHAM'DAN BAŞBAKAN'A MEKTUP
Sevgili Recep Tayyip Erdoğan,
... Bizim görebildiğimiz en iyi çözüm İsrail Baş Haham'ı ve benim sizinle görüşmek -ve kanlı Mavi Marmara saldırısı ile alakalı İsrail Halkının özürlerini ifade etmek üzere- bir an önce Türkiye'ye gelmemizdir.
İsrail Başkanı (Peres), İsrail Savunma Bakanı ve İsrail Başbakanına en yakın danışmanlar ile yaptığım şahsi sohbetler sonucu Başbakan Erdoğan'a söz verebilirim ki; hükümet milletinin iradesini izleyecektir.
Olanlardan salt bölgedeki diğer milletler değil İsrail de dersini aldı. Eğer Başbakan Erdoğan olanlarla ilgili İsrail Halkının özrünü kabul ederse hükümet de halkının iradesini izlemek durumunda kalacak ve akıtılan kanla ilgili özür dileyerek kurbanların ailelerine tazminatları seve seve ödeyeceğini açıklayacaktır.
Bu Başbakan Erdoğan'ın gözünde iyiyse, İsrail Başbakanı özür için İsrail Başkanını göndermekten ve kendisi gelmekten böylece Türkiye ile ilişkilerde yeni bir sayfa açmaktan memnun olacaktır.
Türkiye ile ilişkilerde yeni bir dönemin başlaması -Ortadoğu'da şu anda yaşananlar doğrultusundaki durum göz önüne alındığında- hayli baskı uyandıracaktır. Mısır'ın açıkça zayıf kalması Türkiye'nin önderliği için bir fırsat yaratmıştır. Şu anki durumda salt ABD değil, Avrupa ve İsrail de dahil olmak üzere bölgedeki diğer tüm milletler Türkiye'nin önderliğini beklemektedir.
Başbakan Erdoğan tüm Arap ülkelerinin nezdinde büyük bir kahramandır. Politikasının meyvelerini neden toplamıyor ve bir an önce Barış (İslam) liderliği rolünü üstlenmiyor?
'İslam olmadan barış olmaz.' Kutsal Topraklara barışı şu an dünyadaki en güçlü Müslüman lider değil de başka kim getirebilir? Herkes Başbakan Erdoğan'ın Müslüman barış tasarısını gerçekleştirmesini bekliyor.
Derin Saygılarımla
Rabbi Menachem Froman

İSRAİLLİ HAHAM: TÜRKİYE'Yİ KATİL GİBİ GÖSTERMEK DELİLİKTİR
Mektubun satırbaşları böyleydi... Telefonla ulaştığım Haham Froman söze, Fransa parlamentosunda kabul edilen yasayı eleştirerek başladı.
'Ben 2'nci Dünya Savaşı'ndan sonra doğdum. Yüz sene önce ne olduğunu bilmiyorum ama ne olduysa oldu; yaşandı bitti. Bir din adamı olarak geçmişin geçmişte bırakılmasının ve iki ulusun, Ermeniler ile Türklerin geleceğe birlikte bakmasının doğru olduğunu düşünüyorum.
Fransa'nın yanı sıra biliyorsunuz bu konu ABD parlamentosunda da sürekli gündeme getiriliyor. ABD'deki Museviler ile yakın temas içinde olan biri olarak onlara da söylüyorum. Soykırım iddialarını bu şekilde dile getirmek ve Türkiye'yi bölgede bir katil gibi göstermeye çalışmak deliliktir. Hem Fransa'da hem Amerika'da bunu yapmaya çalışanlar, Türkiye'nin sadece bölgenin değil aynı zamanda bütün İslam dünyasının lideri olma yolunda ilerlediğini gördüler ve bunu engellemeye çalışıyorlar.'

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak