• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
10 Nisan 2013 Çarşamba

TSK ile PKK'yı buluşturan "geri çekilme"

Son haftaların en çok kullanılan sözcüğü: BARIŞ... Adının bile gönlümüzü ferahlatması gerekirken bir korku dalgası sardı dört bir yanımızı! 

Barış(mak) istemeyenleri kastetmiyorum. Bizim mahallenin ekseriyeti, "Söylediklerimiz ya da yazdıklarımızla, 'barışa zarar veren kişi' damgası yer miyim?" kaygısıyla haber yazamaz halde. 
Bir de bazıları "akıllı" ilan edilince kimileri içerledi, "Ben akılsız mıyım?" diye... Küskünlük korkuyla birleşirse, onlar da susarsa, iyice sessizliğe gömülür mahalle! Şüphesiz uzun süren savaşın barışı bir mevsimde gelmeyecek. İşte bu yüzden iyice konuşmalı, tartışmalı, barışın temelini sağlam atmalıyız. 
30 yıldır dağda olanlar ateşkes ilanından sonra "diplomasi savaşı" başlattılar sanki. Yapılan yorumlara göre "geri çekilme"nin Meclis kararına bağlanmasındaki ısrarın sebebi PKK'ya "uluslararası statü" kazandırmak. Hükümet, PKK'yı Meclis'in muhatabı yapmaya yanaşmıyor. Çünkü yaparsa, örgütün meşruiyet kazanması bir yana, savaşın yeniden başlaması durumunda, "uluslararası güçlere müdahale hakkı tanır o statü" deniyor.

Yasal zemin= 'Uluslararası statü' mü?
Ne demişti Başbakan Kanal D - CNN Türk ortak yayınında? " "Eğer gerçekten ülkemizin sınırlarını geçeceklerse silahı bırakma suretiyle bu mümkün ve silahı bıraktıktan sonra da zaten bizim güvenlik güçlerimizin, eli silahsız insana silah sıkması diye bir şey söz konusu değildir... Silahlar bırakılırsa orada operasyon olmaz ama senin sırtında silah, onunla sınırdan geçiyorsun. Güvenlik gücü bunu gördüğü zaman ne yapacak? Suç işler, yardım yataklığa girer!" 
Ankara kulislerinde konuşulanlara bakılırsa, "suç işlemek"ten korkan TSK da hükümetten "geri çekilmenin yasal zemini"ni talep etti. 
TSK ile PKK'nın aynı talepte bulunması ironik değil mi?
İktidar çevrelerinde, TSK'nın talebinin o kadar masum olmadığını, hükümete tuzak kurulduğunu söyleyen de var, 
"Eli silahlı örgüt üyeleri sınırdan girdiğinde suçluluk hissetmediler de çıkarken mi hissedecekler?" diye soran da.

PKK'nın elindeki ağır silahlar
PKK-BDP cephesinde ise bambaşka bir haber dolaşıyor. İddiaya göre PKK, Suriye'deki iç savaş ortamını fırsat bilip TSK'ya büyük zarar verecek çok sayıda ağır silah aldı. 
Yine iddiaya göre Türkiye'nin savaş uçaklarını ve helikopterlerini düşürecek güçteki bu silahların PKK'nın eline geçtiği istihbaratı devletin ilgili birimlerine ulaşınca barış süreci hızlandırıldı.
Barış sürecini hızlandıran tek etken bu değildir elbette ama etkisi olduğuna şüphe yok. Şimdi merak edilen, hani deniyor ya, "İster gömün silahlarınızı ister bırakın, gidin!"... O ağır silahlar (ki, anlatılanlara bakılırsa sınırlı askeri bilgimle ben bile bunların roket, füze ya da uçaksavar olduğu yorumunu yapabiliyorum) nereye, nasıl gömülür?

<p>Futbol, sahaları aşıp evlerimizdeki televizyonlara, günlük  aktivitelere ve tabi ki son olarak oy

Neden PES Atarız?

Kütahyalı marangoz ahşaptan susuz ceviz soyma makinesi icat etti

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (22 Ekim 2021)

Eren-13 operasyonları kapsamında 4 terörist etkisiz hale getirildi