• $9,6059
  • €11,1383
  • 556.155
  • 1521.98
4 Mart 2012 Pazar

Tecavüzcü gazeteci kim?

Dünya, 104 gazetecisini cezaevine atan (Doğan Yurdakul'un sağlık nedenleriyle tahliyesinin ardından sayı 104'e düştü) Türkiye'yi konuşuyor. BBC World'de yayınlanan HARDtalk programına konuk olan AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Stephen Sackur'un tutuklu gazetecilerle ilgili sorularına şöyle yanıt verdi.
E.B. Mesleği yüzünden tutuklanan gazeteci yok.
S.S. Siz onlara terörist diyorsunuz. Gazetecileri terörist olarak adlandırıyorsunuz.
E.B. Hayır hayır. Gazeteci kimliği taşıyan bazı kişiler var. Birine tecavüz ettiği için yakalanan... Banka soyarken yakalanan... Bu kişiler beğenmediğimiz yazılar yazdıklarından dolayı tutuklanmış değiller. Çok daha kötü yazılar yazmış gazeteciler var ve hala bu haklarını kullanmaya devam ediyorlar.
CHP Milletvekili Melda Onur, Başbakanlık'a başvurmuş, Başbakan Erdoğan'ın 25 Ocak'taki 'Ateşli silah bulundurmak, patlayıcı bulundurmak, evrakta sahtecilik, cinsel taciz, terör, darbeye teşebbüs... İçerideki gazeteci dedikleri işte bu suç isnatları ile yargılanıyor' açıklamasında yer alan tacizcinin kimliğini sormuştu. Yanıt yok!
Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel Meclis kürsüsünden 'Kim bu tacizci gazeteci?' diye sordu. Yanıt yok!
Türkiye Gazeteciler Sendikası'nın (TGS) 104 kişilik tutuklu gazeteciler listesinde de öyle biri yok ama hepsinin çalıştığı kurum, siyasi iktidarın ve/veya devletin politikalarına muhalif kurumlar. Siyasi iktidar bu gerçeği mi gizlemeye çalışıyor?
Acaba kimliğini açıklamaktan çekindikleri o kişi, 2006 yılında İstanbul'da bir çocuğa tacizden tutuklanan ve bir haber ajansına bağlı çalışan T.Ç. isimli kameraman mı? Boşuna yorulmayın çünkü onun adı bizim listemizde zaten yok!

Fatma Şahin 'Ben kefilim' demişti
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, 'Ben kefilim, itirazlar alt komisyonda giderilecek' dedi ama 237 kadın örgütünün oluşturduğu ve kadına yönelik şiddetin önlenmesi yasa çalışmalarında etkin olan 'Şiddete Son Platformu' ikna olmadı. Dün basın açıklaması yapan platformun talepleri şunlar:
l Kadına yönelik şiddetin insan haklarına aykırılık teşkil ettiğinin açıkça ifade edilmesi
l Ayrımcılık yasağı, fiili eşitsizlikler gibi şiddetin arkasındaki dinamiklere dair düzenlemelere yer verilmesi
l Temel ilkeler bölümünde uluslararası sözleşmelere ve özellikle İstanbul Sözleşmesi'ne atıf yapılması
l Cinsel yönelim ve cinsel kimliği ifadelerinin yasaya eklenmesi
l Mağdur yakınlarının ve şiddete tanıklık edenlerin koruma kapsamına alınması
l Kadın örgütlerinin şiddetle ilgili her türlü davada müdahilliklerinin kabulü
l Sığınaklar ve cinsel şiddet kriz merkezlerine ilişkin düzenlemelere yer verilmesi
l Tedbir kararlarının gerektiğinde süresiz verilebilmesi
l Çocukların velayet hakkının koruma süresince, kadının talebi ile şiddet mağduru tarafından kullanılacağı, çocukların şiddet uygulayan ile kişisel ilişkisinin bu süre boyunca kaldırılacağı veya denetime tabi tutulacağı düzenlemesi yapılması
l Şiddet uygulayanların yanı sıra, şiddeti azmettirenlere, yardım edenlere karşı tedbir alınması; bu kişilerin de tedbir kararına aykırılıktan ötürü cezalandırılması
l Hakim ve savcılar dahil olmak üzere bu vakalarda görev alacak herkese yönelik kadının insan hakları, toplumsal cinsiyet, kadın erkek eşitliği konularını içeren eğitimler verilmesi
l Şiddet ile ilgili yasal başvuru süreçlerinde taraflar arasında arabuluculuk ve uzlaşma girişiminde bulunulamayacağının düzenlenmesi
l Şiddet mağdurlarının zararlarının tazmin edilmesi
l Hakkında koruyucu tedbir kararı verilen şiddet mağdurunun sosyal güvencesinin şiddet uygulayan kişiye dayandığı hallerde, gizliliği ihlal etmemek için tedbir süresi boyunca mağdur lehine ücretsiz sağlık tedbirine karar verilmesi
l Yasanın uygulamasını etkili şekilde izleyecek, denetleyecek şiddet önleme-izleme merkezlerinin kurulması

Vicdani retçi Halil Savda serbest bırakılsın!
Vicdani retçi Halil Savda, 24 Şubat günü tutuklandı. 2006'da İsrail Konsolosluğu önünde yaptığı basın açıklamasında, 'halkı askerlikten soğuttuğu' gerekçesiyle hakkında TCK'nın 318'inci maddesinden açılan davada beş ay hapis cezasına çarptırılan Savda ve diğer vicdani tutuklular derhal serbest bırakılmazlarsa kim inanır Türkiye'nin 'ileri demokrasi'ye geçtiğine(!)
Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi'nin yasalarında gerekli değişikliği yapmak için Türkiye'ye tanıdığı süre dolmak üzereyken sürpriz şekilde 'vicdani ret' konusunu gündeme getiren ve süreyi öteleten hükümet eğer samimiyse şimdi adım atmak için tam zamanı!

<p>Eğitimlerini aldılar, küreklerini hazırladılar. Bu kez doktorlarıyla beraber hastanede değil, kay

Kansere karşı kürek çektiler

Tarım arazilerine zarar veren kahverengi kokarca ile ''samuray arıları'' savaşacak

Uyuşturucunun ''kimyasal parmak izi'' suçun kaynağına ulaştırıyor

Dev kayayı balta ile parçaladı! Ortaya bakın ne çıktı?