• $7,4067
  • €9,0138
  • 442.695
  • 1535.73
29 Mayıs 2011 Pazar

Profesörün başına gelenler

Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu... Kocaeli Üniversitesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı. Dört mevsim gökyüzünde gri bulutların olduğu bu sanayi bölgesinde çalışmak istemesinin sebebi çevre sağlığı ile ilgili araştırmalar yapmaktı. Yaptı da... Ama başına gelmeyen kalmadı!
Okuyacaklarınız, halk sağlığı için bilimsel araştırmalar yapan özverili bir bilim insanının başına gelenlerin ibretlik hikayesidir. 
Prof. Hamzaoğlu ve ekibi, 2004 yılında Dilovası Organize Sanayi Bölgesi'nin (OSB) etkilerini araştırmak için yola çıktılar. Defin ruhsatlarını inceleyip, ölüm sebeplerini araştırdılar. Ölenlerin evleri ziyaret edildi. Dilovası'na ne zaman gelmişler, orada mı doğmuşlar, sigara içiyorlar mı? Hepsi soruldu...
2005'te ortaya çıkan gerçek: 100 ölümden 33.3'ünün sebebi kanserdi!
***
Sözü araştırmalarını ve başına gelenleri sorduğumuz Prof. Hamzaoğlu'na bırakalım...
'Raporumuz üzerine 2006'da Meclis Araştırma Komisyonu kuruldu. Mahalleleri kaldıralım dediler. Onlara Kocaeli'nin tamamında sorun olduğunu anlattım. İl Sağlık Müdürlüğü'nün verilerine göre Kocaeli'nde 100 ölümden 19'unun sebebi kanserdi. Gölcük'te %21, Gebze'de %22...
Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi Başkanlığı birlikte çalışalım dedi. 2007'de valiliğe, üniversiteye yazı yazdı. Dilovası'nda kapı kapı gezerek 2000-2007 yılları arasında kanserden kaç kişinin öldüğünü araştırdık. 100 ölümden 30'unun kanserden olduğunu saptadık. Raporu valiliğe, Kanserle Savaş Dairesi'ne ilettim. Hiçbir ses gelmedi.
Dönemin Çevre Bakanı Kocaeli milletvekiliydi. Rektör ile anlaştılar. Ancak 2007 seçiminde bakan değişti. Yeni bakana sundum projeyi. Teşekkürler, biz AB ile proje yapacağız dediler.'
***
Hamzaoğlu yılmadı. Çocuk Hastalıkları ve Tıbbi Genetik'ten birer hoca ile üniversiteden araştırma izni aldı, 2009'da Dilovası ve Kandıra ilçelerinde çalışmaya başladılar. Her ay havadan toz örneği aldılar. Annelerin ilk sütü ve bebeklerin ilk kakası ile tozları TÜBİTAK'ta analiz ettirdiler.
Kocaeli'ne yeni bir demir çelik fabrikası ve 7 OSB daha yapılacağı haberi üzerine gazeteciler Hamzaoğlu'na sordular. Hoca, 'Çalışmayı henüz bitirmedik ama havada AB ölçülerinin 4-5 katı toz var. İçindeki ağır metaller çok yüksek. Annelerin ilk sütünde ve bebeklerin ilk kakasında da ağır metaller bulduk' deyince kıyamet koptu.
***
Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Hamzaoğlu'na 'şarlatan' dedi... Kendi hocasına hakaret eden Başkan'a üniversite 2011 Bilim Teşvik Ödülü verdi, iyi mi?
Hamzaoğlu, Başkan hakkında suç duyurusunda bulundu... Hakaret suçlamasıyla açılan dava 31 Mart Salı günü görülecek.
***
Büyükşehir ve Dilovası Belediye başkanları Hamzaoğlu hakkında 'halkta korku ve panik yaratmak' gerekçesiyle ve hapis istemiyle suç duyurusunda bulundular. 'Birlikte çalışalım' diyen Kanserle Savaş Dairesi, YÖK'e 'Hamzaoğlu kanserle ilgili yanlış bilgiler verip panik yaratıyor' diye yazı gönderdi. Savcı görevsizlik kararı verdi ama savcının yapmadığını üniversite yaptı... Hoca hakkında hem disiplin hem de ceza soruşturması başlattı.
Duyuralım... Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu olay yaratan açıklamasının verilerini haziran ayının ilk günlerinde kamuoyu ile paylaşacak.

Basıncıdan gazetecilere dava
15 yıllık meslek hayatımda ilk kez şüpheli sıfatıyla Basın Savcısı'na ifade verdim. Kendine 'basıncı' diyen İklim Bayraktar 30'a yakın gazeteci hakkında, 'hakaret' gerekçesiyle suç duyurusunda bulunmuş, dava açmış. Oysa ben hanımefendinin 'gazetecilik' olarak değerlendirilemeyecek faaliyetlerini 'kaynak' göstererek yazmıştım. Hayırlısı!

Milletvekili Şendiller'den korkup mahkemeye beni gönderdi
Gazetecilik yapmak bu dönem çok zor diyoruz, kimselere anlatamıyoruz. Aralık 2009'da yapılan 'Alevi Çalıştayı'na, Maraş Katliamı sanığı Ökkeş Şendiller'in de davet edilmesi üzerine AK Parti'nin Alevi kökenli milletvekili İbrahim Yiğit'i telefonla arayıp Yiğit'in, 'O katilin olduğu hiçbir yere gelmeyiz' açıklamasını haber yapmıştım. Şendiller Yiğit'e dava açmış.
AKŞAM'da yayımlanan haberden bir ay sonra AK Parti milletvekili Yiğit beni Meclis'e çağırdı, 'Açıklamalarımı kayda almış mıydınız?' diye sordu. Hayır deyince 'Hah çok iyi çünkü ben suçu sizin üzerinize atacağım. Benden tazminat istiyor bu adam. Siz gazetecisiniz, size bir şey olmaz' dedi gülerek. Nutkum tutulmuştu! Olanları gazetemin yöneticilerine anlattım. Parlamento muhabiri arkadaşlarım da şahittir bu görüşmeye!
İşte o davada tanık olarak dinlendim geçen hafta. İfademi verdim ve ekledim, 'Şendiller lehine tanıklık yapıyor olmak hayatımın en büyük azabı... Öbür tarafta ise yalan söyleyen bir milletvekili var Hakim Bey!'
Ya sabır!

Tekin: Arınç değil 'Arlinç'
TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner için 'Pornoyu serbest yapabilirler' diyen Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ı kınayan CHP'li Gürsel Tekin 'Soyadını Bülent 'Arlinç' olarak değiştiriyorum' dedi.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, seçim çalışmaları için bulunduğu Malatya'da basının sorularını yanıtladı. Tekin, bir soru üzerine Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın TÜSİAD ve TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner hakkındaki sözlerini değerlendirdi. Tekin,  ''Anlamakta zorluk çekiyoruz. Bu nasıl bir üsluptur? Linç anlayışı AKP'nin kültürüne yerleşmiş. Heykel deyince akıllarına başka şeyler geliyor. Elleri yolsuzluk içinde. Dillerini görüyorsunuz, herkese saldıran bir dil anlayışı içerisinde' dedi.

<p>Merkez Bankası Para Politikası Kurulu faiz kararını açıkladı. Yüzde 17 olan politika faizi artmad

Yılın ilk faiz kararı

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Merve Boluğur yalanlamıştı... Işın Karaca açtı ağzını yumdu gözünü

Doğada yaptığı yemeklerle kentleri tanıtıyor