• $13,457
  • €15,3609
  • 786.204
  • 2085.76
15 Ağustos 2011 Pazartesi

Ortada olmayan örgütün propagandasını yapmak

Bu yazı, siyasal iktidarın attığı her adımı alkışlayanlara, antidemokratik uygulamaları arada bir eleştiriyormuş gibi yapıp cümlenin sonunu, 'yine de ileri  demokrasiye geçtik çok şükür' diye bitirenlere ithaf olunur!
Duvara yazı yazarsan örgüt propagandası yapmış sayılırsın!
Ankara'da, iki ay önce, ikisi 18 yaşından küçük üç genç, duvara 'Kahrolsun Faşizm!' yazdıkları için gözaltına alındılar. Duvara 'Genç Umut' da yazan bu gençlerden 19 yaşındaki Fırat Barik, 'örgüt propagandası yapmak' suçlamasıyla tutuklandı. 
Protesto edersen yasa dışı örgüt üyesi kabul edilirsin!
Seçim öncesi Hopa'daki eylemcilere polisin sert müdahalesi ve öğretmen Metin Lokumcu'nun hayatını kaybetmesi Ankara'da da yüzlerce kişiyi sokağa dökmüştü. Hatırlayın... Halkevleri yöneticisi Dilşat Aktaş, polisten yediği feci dayak sonucu kalça kemiği kırılmış ve hastanelik olmuştu... Ardı ardına tutuklamalar geldi... Protestocuların arkasında yasa dışı bir örgüt arandı hala da aranıyor!
Olmayan örgüte üyelik mümkün mü?
Hopa'da da Ankara'da da gözaltına alınanların ve tutuklananların çoğu öğrenciydi... Aralarında, son dönem adını sıkça duyduğumuz, yumurtalı eylemleriyle uzun süre gündemden (ve tabii yargının da gündeminden) düşmeyen Öğrenci Kolektifleri üyesi olanlar da var. O gençlere polis ne sordu biliyor musunuz?
- THKP-C ile bir ilişkin var mı?
- Mahir Çayan'a niye yakınlık duyuyorsun? (öğrencilerin evindeki Çayan resimleri delil sayıldı(!) )
- THKO ile bir bağlantın var mı?
- Siz Dev-Yol'un öğrenci kolu musunuz?
Devletin polisleri bu örgütlerin tarihe karıştığını herkesten iyi biliyor tabii ki! Ancak yasa dışı bir örgüt yaratılmaya çalışılıyor. Bu o kadar açık ki! Öğrenci Kolektifleri 'Sokağı Özgür Bırak!' demekte haksız mı şimdi?

CEZAEVİNDE 71'İNCİ GÜN
36 kişi 71 gündür cezaevinde ama ortada bir iddianame yok!
Hopa'da toplam 50 kişi gözaltına alınmıştı. Erzurum Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesi 15 kişiyi tutukladı.
Ankara'da 66 kişi gözaltına alınmıştı. Ankara Özel Yetkili Mahkemesi 21 kişiyi tutukladı.
Erzurum Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı, geçen hafta 7 kişi dışındaki tutuklular hakkında görevsizlik kararı vererek soruşturma dosyasını Hopa Savcılığı'na yolladı. 'Silahlı terör örgütüne üye olmak' suçlamasından ise tüm tutuklular hakkında takipsizlik kararı verdi. Yani 7 kişi hakkında üyelikten değil ama 'örgüt adına faaliyette bulunmaktan' soruşturma devam ediyor.
- - -
Ankara'da tutuklanan öğrencilerin avukatlarından Sevinç Hocaoğulları ile konuştuk. Dedi ki,
'İnsanların demokratik haklarını kullanması gayrimeşru gibi gösterilerek toplumsal muhalefete yönelik özel bir operasyon yapıldı. Amaç, demokratik taleplerle sokağa çıkmayı gayrimeşrulaştırmak, kriminalize etmek. Bugün 71'inci gün ve çoğu üniversite öğrencisi olan bu kişiler Hopa protestosu nedeniyle tutuklular. Ortada henüz iddianame yok. Öğrencilerin evindeki yasal kitaplar bile delil olarak yazılmış. Gençlere, THKP-C, Dev-Yol ya da THKO ile bağlantın var mı, gibi sorular soruldu. Örgüt üyeliği suçlaması o kadar kolay ki artık. Türkiye demokratikleşiyor deniyor ya! Diyelim bir protestoya katıldınız. X örgütünün de o protestoya dair internette bir çağrısı var. Orada gözaltına alınıp o örgüt adına faaliyette bulunmaktan tutuklanabilirsiniz.'

<p>Programda öne çıkan başlıklar:</p><p>AK Parti MKYK Üyesi Emre Cemil Ayvalı:  CHP'nin tüm yandaşla

Başkan Erdoğan'dan Arnavutluk'ta

Emeklilere hangi banka ne kadar promosyon veriyor? İşte banka banka promosyon ücretler...

Gece yarısı çocuk kamerasına takıldı! İşte o anlar

Sosyal medyayı sallayan köpek balığı deneyi! Yürekleri ağızlara getirdi