• $15,926
  • €16,794
  • 927.33
  • 2394.83
3 Temmuz 2011 Pazar

'O pankarta izin verseydik Sivas halkı ayaklanırdı'

Katliam tarihi:  2 Temmuz 1993...
Yer: Sivas Madımak Oteli

Katliam sanıklarının avukatlığını Refahyol Hükümeti'nin Adalet Bakanı Şevket Kazan'ın yaptığını kimse unutmadı. Sanıkları cezaevinde ziyaret edişini de...
Olayların sorumlusu olduğu iddia edilen Sivas Belediye Meclis Üyesi ile Yargıtay'ın 1997'deki bozma kararından sonra firar eden 8 sanık hala kayıp!
Pir Sultan Abdal Şenlikleri'ne katılanlara 'din düşmanı' diyerek onları diri diri yakmanın bedeli, 33 kişinin müebbet hapse, provokasyona göz yuman yetkililerin ise vicdanlarda mahkum edilmesi oldu. Yetti mi? Hayır!

Çatışma istenmiyor
Sivas'ta dün olanları Vali Ali Kolat'a sorduk...
- AK Partili olduğunuz için törene izin vermediğiniz iddia ediliyor.
AK Parti'den aday olmak için istifa ettiğim, olamayınca geri döndüğümü söylüyorlar. AK Parti'ye hiçbir müracaatım söz konusu değil. İstifa da etmedim. İddialar doğru değil.

-  Her yıl Madımak Oteli'nin önünde yapılan törene dün neden izin vermediniz?
İstimlak edildi, kamulaştırıldı, Bilim ve Kültür Müzesi'ne dönüştürüldü. Orası toplanma, gösteri ve yürüyüş mekanı değil. Orası bir çatışma mekanı olsun istemiyoruz. Sivas halkı da istemiyor. Bütün fraksiyonlar, aşırı uç gruplar olay çıkarmak için oraya geliyor. İçlerinde sadece Alevi vatandaşlar yok. Sadece onlar gelse kapımızı açarız ama dün polisi provoke etmek için hakaret edenler bile oldu. Bu insanlar Sivas halkına 'Siz yakanlardan mısınız, yakılanlardan mısınız?' diyerek hakaret ediyorlar. Burayı her yıl çatışma alanına dönüştürmek istiyorlar.

- Bütün bu yaşananlar unutulsun mu istiyorsunuz?
Unutulmamalı. Bu olay da tıpkı Çorum, Malatya, Maraş olayları gibi tamamen provokatif bir olay. Gerçekler, soruşturmalar sonunda ortaya çıkacak. Belli gruplar bunu kullanmak istiyorlar.

- Şair Metin Altıok'un kızı, 'Saldırganla mağdurun adını yan yana yazmak saygısızlıktır' dedi.
Kimsenin babasının yanmasını istemeyiz. O acıyı paylaşır, o insanlara biz de saygı duyarız. Vefat eden 37 kişinin de adını yazdık ama adı yazılan 2 kişi provokatördü diyorlar. Ben ne bileyim katil miydi, yakan mıydı? Biz kim yaktı diye bakmıyoruz, insanı merkeze alıyoruz. Bu tür olayların bir daha yaşanmamasını istiyoruz.

- Dün orada törene izin verseydiniz olay çıkmayabilirdi...
Israrla oraya utanç pankartı açacağız diyorlar. Onlara fırsat vermedik. Onu assalar Sivas halkı ayağa kalkardı.

- Yani bundan sonra orada tören yapılamayacak...
Gelin, gezin, ziyaret edin, çiçek bırakın ama oraya 3-5 bin kişiyi toplayıp slogan atmak uygun değil. Oraya hizmet etmiyor. Oraya Mevlana'nın, Yunus Emre'nin, Hacı Bektaş-ı Veli'nin sözlerini yazdık. Onları dinlesek bunlar hiç yaşanmazdı.

Aradan 18 yıl geçti
Madımak Oteli'nin 'Utanç Müzesi' yapılması talebi reddedildi, otel 'Bilim ve Kültür Müzesi' oldu. Anı duvarında -aralarında iki otel görevlisinin de bulunduğu- katledilen 35 kişinin yanı sıra oteli ateşe veren kalabalığın içinde ölen iki kişinin adları da yer alınca öldürülenlerin aileleri isyan etti.
Sivas katliamında hayatını kaybeden şair Metin Altıok'un kızı Zeynep Altıok Akatlı öyle bir yazı yazdı ki!
'Sizin hiç babanız yandı mı? Hiç evladınız öldü mü? Siz kimi o otelden uzak tuttuğunuzun farkında mısınız? Oradan uzak tutamadıklarınızı adaletten uzak tutmayı pekala biliyorsunuz. Saldırganla mağdurun adını birlikte yazmak şuursuzluk değildir. Bu bilinçli yapılmış bir tercihtir. Meydan okumadır, gözdağı vermektir, kudret gösterisidir, vicdansızlıktır, hakarettir, saygısızlıktır' dedi.

<p>Earle Dickson, 1920'li yılların başında genç ve oldukça sakar bir kadınla evli olan bir şirket ça

Yara bandı nasıl icat edildi? | İcat Çıkarma #7

Perlit'e talep yağıyor! Dünyadaki rezervinin yüzde 75'i Türkiye'de

Çinliler sonunda bunu da yaptı! Kendi kendine giden yemek arabasıyla yemek hizmeti başladı

Bakan Kurum'dan Atatürk Havalimanı ile ilgili açıklama