• $13,6383
  • €15,4243
  • 781.354
  • 1950.3
21 Ocak 2013 Pazartesi

O il başkanından önemli açıklamalar

BDP, Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Söylemez'in cenaze törenlerinde barışa dair kararlılığını ortaya koydu. Pekiyi, bunlar olurken devam eden askeri operasyonları, PKK'nın eylemlerini nasıl okumalıyız?
Geçtiğimiz ay 'Dindar Kürtler BDP'ye oy veriyor' dediği için partisinin tepkisini çeken ve Diyarbakır İl Başkanlığı görevinden istifa eden AK Partili Halit Advan'la konuştuk. Sorularımızı yanıtlarken önemli tespitler yaptı.
Nasıldı cenaze töreni?
Diyarbakır'da, Ofis ve Yenişehir semtlerinde kepenkler inmez ama cenaze günü inmişti. Bunu, barışa duyulan özlem olarak yorumladım.
Diyarbakır sokaklarında barış konuşuluyor. Toplum barışa hazır ama ilginçtir bölgede kamu güvenlik güçlerinin operasyonları sürüyor.
Ahmet Türk cenaze töreninde operasyonları eleştirdi. PKK da eylemlerine devam ediyor. Neler oluyor?
Lice'de 10 örgüt elemanının ve Nusaybin'de kıstırıldığı halde bir kişinin öldürülmesi... Daha dikkatli yapılsa canlı yakalanabilirlerdi.
Lice'den sonra örgüt 120 kişiyle Hakkari'de karakol basıyor. Keskin nişancılar polisleri hedef alıyor. Küçük bir ünitenin tek başına yapacağı basit eylemler değil. Bunları yan yana koyduğumuzda derin devletin de örgütün derin yapısının da barışa henüz ikna olmadığını görüyoruz. İkna sürecinin net olması gerekiyor.
DAHA KARARLI BARIŞ VURGUSU
Devleti yöneten hükümetimiz barış vurgusunu daha net bir şekilde ortaya koymalı. Kürt siyasal hareketinde yer alan BDP önemli bir yapı ama onun dışında aktörler de var. HAKPAR, KADEP gibi yapılar, farklı STK'lar da barış çağrısına davet edilmeli. Toplumun yekvücut olması için toplumsal bir harekete ihtiyaç var.
Sizce çözüme ne kadar yaklaşıldı?
Balıkçı rumuzlu kişinin (İlhami Işık) açıklamalarına bakılırsa Öcalan'la müzakereler bitmiş gibi. Artık onu uygulayacak irade söz konusu. İzlenimim bu.
ÖCALAN BUGÜN SALIVERİLSE...
Öcalan, Kürtler'in en güçlü temsilcisi mi?
Kemal Burkay, Türkiye'ye gelmeden bir muammaydı, büyük bir güç olarak algılanıyordu. Geldikten sonra öyle olmadığı görüldü. Öcalan bugün salıverilse, doğrudan legal siyasetin içine girse, şu anki gücünün çok gerisinde olacağına inanıyorum. 1991'de Irak'ta PKK'ya açılan alanın bir benzeri bugün Suriye'de açılabilir. Devlet bunu gördü. Ön almak için stratejik bir karar verip barışa kilitlenmesi gerekiyor. Öcalan'la bu yüzden görüşülüyor.
Avukat olarak meslektaşlarınıza yönelik operasyonları nasıl değerlendiriyorsunuz?
Bu operasyonlar doğru değil. Avukatlar, müvekkillerini savunurken onlarla sırlar içeren, detaylı görüşmeler yapabilirler. Bu onların terörist olduğu anlamına gelmez.

Güle güle usta!
5 yıl önce karşılaştığımız Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği'nin ödül töreninde, 'Bu kıza dikkat edin! Her akşam bülten sunarken yan gözle bizi atlattı mı diye onu izliyorum' demiş, gelip elimi sıkıp tebrik etmişti. Atv'nin Ankara haber müdürüydüm. Mehmet Ali Birand gibi bir ustadan duyduğum sözler göğsümü kabartmıştı. Kibirden geçilmeyen, cahillerin cirit attığı, eline kalem alanın kendini gazeteci sandığı, mesleğin duayenlerinin ise öğretmeye yanaşmadığı medya dünyası, gerçek bir ustayı yitirdi. Çok büyük kayıp! Güle güle Birand.
<p> </p>

Mesut Özil - Vitor Pereira arasında soğuk savaş devam mı ediyor?

İsrail hapishanesinden kaçan Filistinli tutuklular mahkemede darbedildi

Bir çiftçi tarafından bulundu! İçinden servet çıktı

Kedilerin en çılgın halleri