• $9,5298
  • €11,0895
  • 546.862
  • 1455.42
2 Nisan 2013 Salı

Medyaya ve Meclis'e 'Toplumsal cinsiyet eşitliği' dersi!

Çocuk gelinlerin hukuki durumundan uluslararası sözleşmelere, sağlıktan medyada kadın-çocuk haberlerinin sunumuna kadar birçok konu ele alındı.

Meselenin basın, sinema/diziler ayağını, oyuncu Devin Özgür Çınar ile birlikte anlattık. Oyuncular Sendikası'nın yöneticilerinden Çınar, geçen ay başlattıkları, "çocuk oyuncuların çalışma koşullarının düzenlenmesi kampanyası"nın umut verici hızda ilerlediği müjdesini de verdi.

Şu konularda hemfikir olduk:

- Medya çalışanlarına ve milletvekillerine "toplumsal cinsiyet eşitliği" eğitimi verilmeli.
- Yazılı/görsel basını denetleyecek, adına "Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Kurulu" denecek bir yapı oluşturulmalı. (Öneri bir erkekten, Osman Baydemir'in Basın Danışmanı, meslektaşımız İrfan Uçar'dan geldi.)
- "Ayın hıyarı"nı seçerek teşhir edelim derken fark ettik ki, gazetelerin internet portallarını pornografik sitelere dönüştürenler magandalıkta bazı köşe yazarlarıyla yarışacak durumdalar!

ÜREME SAĞLIĞI YASASI KORKUSU

Hükümetin hazırladığı Üreme Sağlığı Yasa Tasarısı taslağı kamuoyundan neden gizleniyor?
"Kürtaj Yasağı Tasarısı" olarak adlandırılan düzenleme, "Benim Bedenim Benim Kararım!" sloganıyla sokağa çıkan kadınların tepkisi üzerine adeta unutturuldu.
AKŞAM'da aralık ayında yayımlanan Ebru Toktar Çekiç'in haberine göre taslakta kürtaja ağır cezalara yer verilmişti.
Kadın örgütleri, evlilik yaşının 14'e indirilmesi, 15 yaştan küçüklerle ilişkiye girenlerin cezalandırılmasını öngören düzenlemede yaşın 14'e çekilmesi, tecavüzcüsüyle evlendirmede ceza indirimi uygulanması gibi vahim düzenlemelerin de taslağa eklendiğine dair endişeler taşıyor.
Bu kadar önemli bir konuda "ben yaptım oldu" olmaz!

KÜRTLER NE İSTİYOR, NE BEKLİYOR?

Diyarbakır'a gitmişken süreçten beklentilerini sorduk. Gördük ki;
- Herkes ağız birliği etmişçesine söze "sürece zarar vermemek gerekiyor" diyerek başlıyor.
- Kısa süre öncesine kadar Öcalan'a 'sayın' demek cezalandırılıyordu; şimdi Kürtlerin ağzından "Önderlik" ifadesi düşmüyor.
- Her yıl olduğu gibi bu 4 Nisan'da da Öcalan'ın doğduğu Amara (Ömerli)'ya yürünecek. Kimileri bu yürüyüşü adeta kutsuyor. "Önderlik'in doğduğu evin toprağına yüz sürmek!" tabirini kulaklarımla duydum.
- Her olasılığa hazırlıklılar. "Hükümet bizi oyuna getirirse bu kez ayrılırız" da diyorlar, "Erdoğan'ın başkanlığında sınırları Suriye ile Kuzey Irak Kürdistanı'ndaki Kürtleri de içine alarak büyüyecek Türkiye'nin parçası olmaya varız" da...
- Öcalan'ın mektubu neredeyse satır satır ezberlenmiş. BDP heyetine verdiği mesajları ise "Önderlik çok iyi siyaset yapıyor. Bakın o satır aralarında kimlere kimlere ne mesajlar verdi!" sözleriyle yorumlanıyor.
- Mektubu okuyan Pervin Buldan'ın Kürtçesi ile ilgili yapılan eleştirilere hâlâ tepkililer: Dilimizi okuyamamak, asimilasyonun sonucudur!
- "Yasal güvence olmadan çekilme olmaz!" diyorlar.

<p>Verdiğiniz nefes aldığınız nefesle  karışmıyor. Akıllı maske telefonla kontrol ediliyor.</p><p>Ak

Akıllı maske nefes aldıracak

Güney Kore ilk yerli roketi 'Nuri'yi uzaya fırlattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üsküdar'da bir kafede vatandaşlarla sohbet etti

Niğde'de 20 milyon yıllık fosil bulundu