• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
20 Mart 2013 Çarşamba

Lezbiyenler, sosyal devlet, Hollanda

Bizim medya, "Bir Türk evladı lezbiyen çifte nasıl verilir?" mealinde manşetler atınca siyasetçiler daha da gaza geldi; iş, artık milli mesele!
"Homofobi"nin (eşcinsel düşmanlığı) insan olana yakışmayacağını hatırlatması gereken siyasetçiler, bizzat düşmanca söylemlerin esiri oldular. Hollanda tartışmayı şaşkınlıkla izliyor. 
Hollanda'da yaşayan dostum Hüseyin Yeşiltepe ile hayat arkadaşı Petra Vos'un Amsterdam yakınındaki evlerinde dinlediğim hikâyeyi anlatayım, iki ülkenin birbirinden ne kadar farklı olduğunu 
görün! Hüseyin ile engellilerin bakımı konusunda uzman hemşire Petra'nın iki tane Gezinshuis'i var. Aile evi anlamına gelen bu bakım evlerinde ailelerinin, ev ortamında bakılmasını istediği zihinsel engelli çocuklar ile yetişkinler kalıyor. Devlet bu evleri sıkı bir şekilde denetliyor, maddi destek veriyor.
Herman ile o evde tanıştım. 35 yaşındaydı ama 5 yaşında bir çocuğun zekâsına sahipti. Buna rağmen bulaşık yıkama belgesi vardı, her sabah işine motosikletiyle gidip geliyordu. Herman'ın aynı evde yaşayan kendisi gibi zekâ engelli bir genç kadınla duygusal ilişkisi olduğunu öğrendiğimde nedense, "Aman, başınız belaya girmesin!" deyiverdim. Yüzü düşen Hüseyin başladı anlatmaya...
"Bizim Herman ile sevgilisini bir gün odada yarı çıplak yakaladık. Belediyeyi arayıp sosyal güvenlik uzmanına durumu anlattık. Eve seks uzmanı gönderdiler. Uzman ikisini de karşısına oturttu. Eline aldığı muza prezervatif taktı. Adım adım anlattıktan sonra 'işiniz bitince prezervatifi çöpe atacaksın' dedi. Herman ne dese beğenirsin! 'Pekiyi, muzu ne zaman yiyeceğim?' Baktılar bizimki anlamıyor, Herman'a bu işi öğretmesi için eve kadın gönderdiler. Kadın profesyonel! Herman'la odaya girdiler. Benim acayip canım sıkıldı. Biri gelecek diye ödüm koptu. Düşünsene, kadının parasını devlet ödüyor. Biz ev sahipliği yapıyoruz! Bizim durumumuza Türkiye'de p...venk denir, Hollanda'da adı, sosyal devlet(!)" 
Evrensel değerlere sahip dostumu lezbiyen çift-Türk çocuk krizini sormak için aradım. Kızgındı!
"Devlet burada bir çocuğu korumaya aldığında evlat edinecek aileyi belirlerken cinsel tercihini değil, çocuğa bakıp bakamayacağını baz alır. Buradaki Müslüman camia ırkçı, cinsiyetçi yaklaşım içinde ne yazık ki! O çocuğa yıllardır emek veren, evlerini açan, lanet yağdırdıkları o iki kadın bu çocuğa nasıl baktı biliyorlar mı? Kaç çocuk eşcinsel ailesinden şikâyetçi? Onu sorun, sonra kendi ailelerinden şiddet gören çocuklarla kıyaslayın. Hiç vicdanları yok mu?"

CNNTÜRK KOVDU ÜNİVERSİTE KAPTI
Siyasi iktidar sıkıştırıyor, medya iktidara yaranmak için kıymetli isimleri birer birer gönderiyor. İyi haber ise onların değerini bilenlerin varlığı! Medya Mahallesi'nin ablası, mesleğin duayeni Ayşenur Arslan artık Bahçeşehir Üniversitesi'nde "medya" dersleri verecek. "Programı öğrencilerle yapacağım, gelecek dönem internette de yayınlanacak" diyen Arslan'a, dün internet sitelerindeki o yazıyı sordum. Sabahattin Önkibar'ın iddiasına göre, 10'uncu Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e gitmiş, "Tayyip Erdoğan'ın karşısında aday olun!" diye "yakarmış"(!) İddiayı benden duyan Arslan bir kahkaha patlattı. "Sezer'i hayatımda bir kez gördüm. O da aylar önce. Böyle bir şey aklımdan geçse bile kendisinin kabul etmeyeceğini bildiğim için dile getirmem. Kaldı ki aklımdan dahi geçmedi!" dedi.

 

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

UNESCO'nun geçici listesindeki Yesemek'te 15 heykel gün yüzüne çıkarıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Siirt'te toplu açılış törenine katıldı

Ürdün'ün Salt kentindeki müze dünyanın en küçük Kuran-ı Kerim'ine ev sahipliği yapıyor