• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
22 Mart 2013 Cuma

Kürt siyasal hareketinin artıları eksileri

Öte yandan, "Yiğidi öldür, hakkını teslim et!" demişler. Eğer dün, Diyarbakır'da mesajı okunan Öcalan'ın sözleri, ulusal televizyonlarda canlı yayınlanabildiyse, spikerler Öcalan için "bebek katili" yerine "PKK'nın lideri" diyebildilerse ve bunlar olurken bir "infial" yaşanmadıysa, bunda en büyük pay Başbakan'ın ve elbette hükümetinindir.
Şimdi, barışı herkes kendi başarısına bağlayacak, tarafların yandaşları kendi liderine alkış tutacak. Bir kez olsun bu sorgusuz sualsiz onaycı tavrı bırakıp aklın yolunu tutalım. Hadi gelin, Kürt siyasal hareketinin artılarını, eksilerini masaya yatıralım. Yatıralım ki, sadece Kürtlerin değil her alanda demokratikleşmenin önü açılsın, bu yolda Kürt siyasal hareketi herkese öncülük etsin!

ARTILARI
l Bir halk, dosta düşmana, "direne direne kazanacağız" sözünün içi boş bir slogan olmadığını ispatlamıştır.
l Devrimci Doğu Kültür Ocakları'ndan Diyarbakır Cezaevi'ne, dağa çıkan silahlı örgütten ovaya inen siyasi partiye ve ezber bozan yerel yönetimlerine kadar, Kürt siyasal hareketi, Türkiye'de devletin ideolojik aygıtlarını dönüştürmeyi başarmıştır. 
l Feodalizmin hüküm sürdüğü topraklarda kadınlar, -Türkiye'nin batısındakinin aksine-  siyasetin asli unsurları haline gelmiştir. 
l Kürt illerindeki kadın örgütlülüğü, töre cinayetinden çocuk gelinlere kadar birçok konuda sayısal veri toplanmasını sağlamıştır. O veriler göstermiştir ki, Kürt erkekleri Türk erkeklerinden daha vahşi değildir.
l Eşbaşkanlık sistemiyle hem liderlik koltuğunun kadınla erkek tarafından eşit paylaşımı sağlanmış hem de "mezara kadar lider" alışkanlığı yerle yeksan edilmiştir. 
l "Halk meclisi, otonom, demokratik özerklik" gibi özgürlükçü sosyalistlerin sahiplendiği kavramlar egemen siyasi literatüre sokulmuştur.
l Darağacına giden Deniz Gezmiş'ten günümüze kadar, Türkiye solu, "Yaşasın Halkların Kardeşliği" sloganına sahip çıkmış, -istisnalara rağmen- Kürt siyasal hareketinin en büyük destekçisi olmuştur. 

EKSİLERİ
l Solu baştan çıkaran, "anti-emperyalizm" vurgusuna rağmen emperyal güçlerin desteği olmadan silahlı bir örgütün bunca yıldır nasıl ayakta kaldığı şüphelidir. 
l PKK ve siyasal uzantısı olan hareket, Marksizm'den temeli özgürlük olan Bookchinci komünalizme ideolojik bir dönüşüm geçirse de otoriteryanizmi bir kenara bırakamamıştır.
l Eşbaşkanlıktaki demokratik tavır, Öcalan söz konusu olduğunda yerini, "önderliğe biat"a bırakmaktadır. Halkın seçtiği yerel yöneticilere, parlamenterlere hakaret eden Öcalan'ı kimse eleştirememektedir. 
l İç savaş boyunca "amaca ulaşmak için her yol mübahtır" mantığıyla hareket eden PKK'nın masum sivilleri, çocukları katlettiği saldırılar unutulmayacaktır. 
l Sivil toplum örgütlerinden sendikalara, meslek odalarından öğrenci derneklerine, solun hükümranlığındaki alanları adeta gasp eden Kürt siyasal hareketi bu örgütleri kendi arka bahçesi haline getirerek etkisizleştirmiştir. 
l Özgürlük idealiyle yola çıkan Kürtlerin çocukları bugün lümpen, milliyetçi, şiddet yanlısı olmakla eleştirilmektedir. 
l PKK'nın, "örgüt içi infaz" adı verilen katliamları ile Kawa, Rızgari, Özgürlük Yolu vd. Kürt örgütlerine yönelik saldırılarını içeren karanlık bir tarihi vardır.

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

UNESCO'nun geçici listesindeki Yesemek'te 15 heykel gün yüzüne çıkarıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Siirt'te toplu açılış törenine katıldı

Ürdün'ün Salt kentindeki müze dünyanın en küçük Kuran-ı Kerim'ine ev sahipliği yapıyor