• $16,192
  • €17,4658
  • 965.283
  • 2438.84
17 Haziran 2012 Pazar

Kürt hareketinde 'Zana' çatlağı

Demokratik açılım adıyla başlayan süreç büyük bir hayal kırıklığıyla sona erdikten sonra çözüm yönünde umutların ilk kez yeşer(til)diğine tanık oluyoruz. CHP'nin iktidar partisiyle birlikte elini taşın altına koyma yönündeki tutumuna Diyarbakır bağımsız milletvekili Leyla Zana'nın açıklamaları da eklenince anladık ki, yeni bir yola çoktan girilmiş bile. Kürt meselesinde tarafların talepleri ve tutumu toplumun tüm kesimlerince bilinirken bu kez farklı ne yapılacağı ise şimdilik belirsiz.
Kürt siyasal hareketinin önemli aktörlerinden Zana'nın sözlerinin BDP içinde büyük şaşkınlık yarattığı bir gerçek. Ocak ayında 'Silah Kürtler'in güvencesidir' diyen Zana, nasıl oldu da 'Bu sorunu Başbakan Erdoğan çözer' noktasına geldi?
Bu soruyu BDP'nin ağır toplarına sordum. İsimlerinin verilmemesi kaydıyla konuştular. Çoğu ise 'off the record' sohbeti tercih etti.
Kürt siyasetçiler içinde bir ayrışma yaşanıyor havası yaratılmak istenmese de Ahmet Türk'ün önceki gün AKŞAM'dan Ali Ekber Ertürk'e yaptığı açıklama aslında partililerin düşüncelerini özetliyordu. Türk, 'Erdoğan çözüme hazırmış yaklaşımı doğru değil. Söylemleriyle kucaklayıcı bir dil kullanmamıştır. Aksine, giderek daha da dışlayıcı, Kürtlere hakaret edici bir üsluba bürünmüştür. Erdoğan çözümün aksine giderek daha dışlayıcı ve korkutucu bir hal almaya başladı' diyordu.
Konuştuğum BDP'liler de benzer açıklamalar yaptılar. Zana'yı uzun yıllardır tanıyan bir isim, 'Başbakan'ın bize yönelik sözleri ortada. BDP'ye etmedik hakaret bırakmadı. Ölüsevici de dedi, morg bekçisi de. Uludere katliamı olduğu gibi ortada duruyor. Tutuklamalar, operasyonlar devam ediyor. Van Belediye Başkanı'nı bile tutukladılar. Demokratik açılım sürecinde Habur'dan giriş yapanları tutuklayıp 61 yıl ceza verdiler. Kimse kusura bakmasın, bir şey yapmak isteyen iktidar böyle davranmaz. Kendisiyle iyi hukukum var ama Zana'nın sözlerini içime sindiremiyorum' dedi.
Bir başka BDP'li, 'Önce Kemal Burkay'ı karşımıza çıkarmaya kalktılar, sonra Musa Anter'in oğlunu... Gördüler ki bu isimlerin hiçbiri arkasına 10 kişiyi bile takamıyor. Hükümet, Kürt entelektüelleri ile siyasetçilerinin kendi aralarında tartışmasından ne bekliyor? Asıl mesele hükümetin ne yapacağıdır. Roboski'yi ve yeni anayasayı değil, Zana'nın açıklamalarını ve ona karşı çıkan BDP'lilerin sözlerini konuşuyoruz. Buradan hiçbir şey çıkmaz!' diye konuştu.
Bir diğer yorum da en az yukarıdakiler kadar dikkat çekiciydi. 'Zana gibi tecrübeli ve röportaj vermeyen bir siyasetçinin bir anda çıkıp Hürriyet Gazetesi'ne konuşması tesadüf olamaz! Madem o gazeteye konuşacaktı, neden kendi hayat hikayesini kitaplaştıran Faruk Bildirici'ye konuşmadı? BDP'lileri hiçbir etkinliğine davet etmeyen bir gazetenin seçilmiş olması bile düşündürücüdür. ABD'nin tüm gelişmelerden haberi olduğu söyleniyor. İyi de bizim haberimiz yok! Bu nasıl bir çözüm?'
Bütün bu isimler, 'Hükümet istese Kürt sorununu bir haftada çözer' demeyi de ihmal etmiyorlar. İtirazları, Türkiye'de, Meclis'te grubu bulunan bir parti yerine, Kürt sorununun Barzani ile çözülmeye çalışılmasına...

'Devlet sussun kadınlar konuşsun'
Kadınlar bugün saat 16 00'da Ankara'da, 'Yasal değil, yasak kürtaj öldürür. Devlet sussun, kadınlar konuşsun' sloganıyla sokağa çıkıyorlar... Cebeci'deki Siyasal Bilgiler Fakültesi'nin önünden Kolej kavşağına kadar yürünecek. Kürtaj Yasağına Karşı Kadın İnisiyatifi, miting için yaptığı çağrıda kürtajın yasaklanmasının kadın ölümlerini artıracağını şu sözlerle hatırlattı, 'Türkiye'de anne ölümlerinin azalmasında, kürtajın yasallaşmasının önemli bir katkısı var. 1981 yılında yüz bin doğumun 132'si anne ölümüyle sonuçlanırken bu, 2005'de 28'e düşmüştür. Kürtajın yasallaşması pek çok kadının hayatını kurtarmıştır. Kadınların bedeni ve yaşamı, ister nüfusu azaltmak ister artırmak niyetiyle olsun, hiçbir kamu otoritesinin nesnesi kılınamaz. Üremeyle ilgili tüm kararlar, eşler arasında özgür iradeyle alınmalı, nihai karar ise kadına ait olmalıdır.'

<p>10. Uluslararası Fetih Kupası kapsamında Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları 2'ncisi Milli sporcumuz N

Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları 2'ncisi Milli sporcumuz Nihat Türkmenoğlu ile hedeflerini konuştuk

pirinç tanelerini sanat eserine dönüştürüyor! Görenler şaşkınlığını gizleyemiyor

İOS 16 ne zaman geliyor? İşte iPhone'lara gelmesi beklenen yeni özellikler

Çanakkale denizinden çıkarıldı! 1614 adet temizlendi