• $15,9519
  • €17,0334
  • 949.394
  • 2380.9
11 Aralık 2011 Pazar

Kolektif İbo ile Kolektif Deniz

28 sanıklı Hopa davasının tutuklu bulunan 22 sanığı serbest bırakıldı. Ancak terör suçlarına bakan mahkeme, bu çocukları terörist oldukları şüphesiyle yargılamaya devam edecek. Aslında yargılanan Öğrenci Kolektifleri ile Halkevleri...
Savcı diyor ki,
'Öğrenci Kolektifleri ile Halkevleri, yasadışı THKPC Devrimci Yol Devrimci Gençlik örgütünün legal uzantısıdır. Emniyet'in gönderdiği istihbarat notları bunu doğruluyor. Kolektif İbo, Kolektif Deniz isimlerinin de yer aldığı 4 ayrı grup oluşturulduğu, karşıt görüşlü öğrencilerin eğitimini engellemek ve cebir kullanmak amacıyla bölücü ve sol terör örgütüne mensup şahıslarla bir araya geldikleri...'
Kolektif İbo ile Kolektif Deniz de neyin nesi diye soranlar için açıklayalım... Onlar başka bir dava dosyasından... Hopa iddianamesiyle ilgisi olmasa da savcı ilişkilendirmeye çalışıyor.
O dava da tam bir komedi! 5 öğrenci 4 örgüte birden üye olmakla suçlandılar. 11 aydır tutukluydular. İlk kez 6 Aralık'ta hakim karşısına çıktılar. 3'ü tahliye edildi, 2'si hala tutuklu.
Gelelim Emniyet'in verdiği 'gizli' ibareli istihbarat notlarına... Polis, Öğrenci Kolektifleri için şu yorumu yapıyor, 'Terör örgütünün güdümünde faaliyet yürüttükleri değerlendirilmektedir.' Bu müthiş değerlendirmeyi ispatlamaya ihtiyaç bile duymamışlar.
Derneğin rutin faaliyet raporuna yer verilen Halkevleri bilgi notunda da yine aynı değerlendirme yer alıyor.
ÖĞRENCİLERİN AVUKATI: HERKES FİŞLENDİ
Hopa olaylarını protesto için 31 Mayıs günü Ankara'da basın açıklaması yapmak isteyen 22 genç, 6 ay tutukluluğun ardından tahliye oldu. 'Bu kararda, toplumsal muhalefetin tüm kesimlerinin Hopa davası sanıklarını sahiplenmesinin büyük katkısı var' diyen Av. Sevinç Hocaoğulları işin zor kısmını da hatırlattı.
'Mahkeme, önceki gün sanıklara Hopa protestosu dışında bir soru sormadı. Demek ki ortada bu mahkemenin görev alanına giren terör suçu yok! Ancak görevsizlik talebimiz kabul edilmedi.
Olaylar sırasında ilk gözaltına alınan 54 kişi, henüz şüpheliyken savcılık, çalıştıkları kurumlara, okudukları okullara, kaldıkları yurtlara yazı gönderdi ve 'Bu kişileri terör örgütü şüphesiyle soruşturuyoruz' dedi. Yani 'olağan şüpheli' haline geldiler. Daha sonra 28 kişi dışındakilerin terör kapsamında olmadığına karar verildi ama o yazıyı alan kurumlar, bu insanlar hakkında idari soruşturma başlattılar. Örneğin Adalet Bakanlığı'nda çalışan iki memur hakkında meslekten ihraç istemiyle başlatılan soruşturma sürüyor. Henüz ortada bir suç yokken insanları meslekten ihraç etmeye çalışan kurum ise bu ülkede adaleti sağlamakla görevli olan bakanlık(!)  
'Suç şüphesi' demek, bu kişinin aklanma ihtimali de var demektir. Bu eyleme katılan herkesle ilgili geri dönülmez zararlar verildi. Disiplin soruşturmalarından ceza çıkmayabilir ama çalıştıkları kurumlarda, okudukları okullarda, kaldıkları yurtlarda bunlar kayıtlara girdi; insanlar fişlendi.'

Mahsun Kırmızıgül'ün annesi de çocuk gelinmiş
Mahsun Kırmızıgül'ün atv'de yayınlanan dizisi Hayat Devam Ediyor, 70 yaşındaki bir adamın15 yaşındaki bir çocukla evlendirilmesini konu ediyor. 'Çocuk Gelinler' projesinin sahibi Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği, dizi konusunda uyarılarda bulununca Kırmızıgül, Dernek Başkanı Halime Güner'i aramış ve bu konuya samimi bir şekilde eğildiğini şu sözlerle anlatmış, 'Benim annem 12 yaşında evlendirilmiş. Ağabeyim ise evlendirildiğinde 15 yaşındaydı. Kendi ailemde ve yakın çevremde yaşadığım o kadar çok benzer olay var ki! Bu konuda samimiyim ve içtenlikle bu sorunu anlatmak, bir şeyler yapmak istiyorum.' Güner, 'Keşke hikayenizi kamuoyu ile paylaşsanız!' demiş. Mahsun Kırmızıgül şimdilik suskunluğunu koruyor. Keşke konuşsa, keşke o acıyı bir çocuğun gözünden, kendi gözlerinden anlatsa!!!

<p>Başkan Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki Kabine Toplantısı'nın ardından millete seslendi.

'ABD'nin teröre yapmış olduğu destek kök salmadan bir an önce yıkılmalı!'

doğanın güldüren yüzü! Onları daha önce hiç böyle görmediniz

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (23 Mayıs 2021)

Gıda Komitesi enflasyon için toplanıyor! Yeni teşvikler devreye giriyor