• $15,9441
  • €16,8989
  • 946.05
  • 2372.35
12 Ekim 2011 Çarşamba

Kılıçdaroğlu: Başbakan yanıt versin

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, geçen hafta Deniz Feneri e. V. soruşturmasının köstebeğini açıklayacağını söylemişti. Dünkü grup toplantısında 'Köstebek Beşir Atalay'dır' dedi.
İsim kimse için sürpriz olmadı. Çünkü Atalay'ın (İçişleri Bakanlığı sırasında) koruma müdürünün, polisin yapacağı aramayı telefonla Kırıkkale Belediye Başkanı'na, onun da dava ile ilgili isimlere bildirdiği kamuoyuna daha önce yansımıştı. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay eylül ayının ilk haftasında 'külliyen yalan, asılsız' sözleriyle iddiaları yalanlamıştı.
Şimdi Kılıçdaroğlu iddiasını bir adım daha ileri taşıdı. O telefon trafiğinin tarihini, konuşmaların süresini verdi. Savcının o konuşmayla ilgili sorusunu ve sanığın yanıtını da açıkladı.
Grup çıkışı CHP Genel Başkanı'na, 'Beklentiniz ne?' diye sordum. 'Ben elimdeki dosyadan gün gün, saat saat tüm bilgileri aktardım. Bu iddianın dayanağı olan bilgileri kamuoyuyla paylaştım. Şimdi Başbakan Erdoğan'la Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'ın yanıt vermesini bekliyorum. Gereken budur' dedi. 
DOSYANIN DEVAMI VAR
CHP grubundan saatler önce AK Partililer'le kuliste sohbet ederken sordum, 'Sizce Kılıçdaroğlu'nun açıklayacağı o köstebek kim?' Kayıtsız görünmeye çalışsalar da rahatsızdılar. 'Kılıçdaroğlu'nun büyük bombaları balon çıkıyor' dedi biri. Diğeri ekledi, 'CHP, bu davayla AK Parti'yi kapattıracağını zannediyor ama yanılıyor.'
Ya bütün bu gelişmeler... Savcıların görevden alınması... Dosyanın üstü kapatılmaya çalışılıyor gibi gelmiyor mu size de?
Aynen şöyle söylediler, 'Savcıların tarafsızlığına inanmıyoruz ama kamu vicdanının rahatsız olduğunun farkındayız.'
İsim yazabilir miyim diye sordum? Hayır dediler(!)
***
Kılıçdaroğlu, 'Elinizde başka iddialar var mı?' soruma, 'Hele bir bu iddiaya yanıt versinler!' demekle yetindi. Ancak konuşulanlara göre dosyanın devamı var... Yani ana muhalefet liderinin elinde, Deniz Feneri e.V. ile ilgili başka iddialar da var...
İktidar partisi yöneticileri, 'köstebek bakan' iddiasını yanıtlamadan önce CHP liderine bütün bu bilgileri nereden bulduğunu da soracaklar şüphesiz. Onlardan önce ben sordum ve şu yanıtı aldım, 'Söylediklerim doğru mu değil mi? Beni ilgilendiren boyutu budur.'

Sağlık Bakanı'ndan prof.'lara sert eleştiri
Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın 'üniversite hastanelerinin işletmeleri bakanlığa devredilmeli' sözüne tıp fakültelerinden itirazlar yükseldi.
Akdağ kendi deyimiyle 'üniversite hastanelerinin mali yönden neden geri' olduklarını bir grup gazeteciye şu sözlerle açıkladı:
Üniversite hastanesini gerileten asıl unsur hocalar ile hastalar arasındaki para ilişkisidir. Hiçbir özel hastane, kendi doktorunun başka bir hastanede ameliyat yapmasına izin vermez ama hocalar istiyorlar ki, hastalar kendi muayenehanelerine ya da onların işaret edecekleri yerlere gitsinler. Çok açık söylüyorum, işletmeyi verimsiz hale getiren bu para ilişkisidir.
Akdağ, işletmesini Sağlık Bakanlığı'nın üstlendiği eğitim ve araştırmanın ise üniversite tarafından yürütüldüğü Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ni örnek gösterdi:
Bir yıldır birlikte çalışıyoruz. Bir sene önce Marmara Tıp Fak. Hastanesi'nde günde 1500 hasta muayene ediliyordu. Şimdi 4 bin hasta muayene ediliyor. 2 ay içinde bu sayı 6 bine çıkacak. Para sıkıntısı yok. Hocalar döner sermayelerini tıkır tıkır alıyorlar. Demek ki olabiliyormuş!
Tıp fakültesi dekanlarının, 'Üniversite hastanelerinin maliyetleri ile devlet hastanelerininki aynı değil. Sağlık hizmetlerinin kalitesi korunmalı. Performans sistemi bizde farklı sıkıntılara neden olur' açıklamaları da Sağlık Bakanı'nı ikna edemedi. Akdağ, 'Bakanlık bünyesinde yüzlerce hastane varken bir de üniversite hastanelerinin işletmelerini üstlenmeye biz de meraklı değiliz ama verdiğim örnek ortada' diye konuştu.

<p>CATS, İnsansız  Hava Araçları, helikopterler ve uçaklar dahil sabit kanatlı veya döner kanatlı  h

İnsansız hava araçlarının gözü 'CATS'

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak