• $17,9577
  • €18,2748
  • 1023.59
  • 2913.3
19 Nisan 2011 Salı

Karar bizi dağa taşıma operasyonudur

YSK'nın 12 bağımsız adayı veto etmesi sadece 12 Haziran seçimini değil Türkiye'yi büyük bir çıkmaza soktu. Gerekçesi ne olursa olsun siyasi sonuçları ortadadır. Yüzde 10'luk baraj nedeniyle Meclis'e bağımsız adaylarla girmeyi planlayan BDP seçime katılmamayı konuşuyor. Bu yorumlar, Türkiye'nin nasıl bir belirsizliğe sürüklendiğinin de açık kanıtı:
Bengi Yıldız: Bu, Kürtler'e yönelik savaş kararıdır. Bizim girmediğimiz bir seçime kimseyi de sokmayız. Savaş ilan edenlere biz de savaş ilan ediyoruz. Kimse bizi yasaklayarak Diyarbakır ve Batman'da milletvekili olmayı düşünmesin. Sadece Meclis'in değil siyasetin yolu kapatılmıştır. Bu bizi de halkı da dağa taşıma operasyonudur.
Şerafettin Elçi: Sivil demokratik siyaset yapmak isteyen insanların önünü tıkarsan bu alenen Kürtler'i dağa davet etmek olur ki bunun sonu çok vahim olur. Biz nasıl birilerine dönüp silahlı eylemi bırakın, biz meseleyi sivil alanda çözeceğiz deriz? Bunu demeye yüzümüz olmaz. Bu tür kararlarla günah Kürtler'den gidiyor. Cumhurbaşkanı, hükümet herkes üzerine düşeni yapmalı.
Sırrı Sakık:  YSK'ya iki kez avukatlarla gittim ve tek tek tüm arkadaşlarımızın dosyalarını sordum. Endişemi görünce espri bile yaptılar, sorun olmadığını söylediler ama sonuç bu! Demiş ya Seyit Rıza, 'Ben sizin yalanlarınızla baş edemedim. Bu bana dert oldu ama ben de sizin önünüzde diz çökmedim. Bu da size dert olsun!'
LEYLA ZANA KARARI PARİS'TE ÖĞRENDİ
Geçen hafta röportaj talebiyle aradığım Leyla Zana'nın telefonunu açan kişi şöyle söylemişti, 'Biliyorsunuz Leyla Hanım röportaj vermiyor. Kendisi YSK'nın kesin listeleri ilan etmesini bekliyor.'  YSK'nın bazı adayları reddetme ihtimalinin masada olduğunu o an fark ettim!
Leyla Zana YSK'nın kararını, 'Kürt Dilinde Eğitim Hakkı Sempozyumu'na katılmak için gittiği Paris'te öğrendi.
Bazı şeyler değişmiyor! Ahmet Türk ile Mahmut Alınak'ın da aralarında bulunduğu SHP milletvekilleri 1989 yılında Paris'teki Kürt Konferansı'na katıldıkları için partiden ihraç edilmişlerdi.
OVADA SİYASETİN BEDELİ VE B PLANI
HEP 1991'de kurulduÖ 20 yıllık tecrübe Kürt siyasetçilere yola her zaman bir B planı ile çıkmayı öğretti. Acaba seçime girmeme kararı böyle bir olasılığa karşı daha önceden masaya yatırılmış mıydı?  HEP, ÖZDEP, DEP, HADEP, DEHAP, DTPÖ Hepsi kapatıldı! 
1994'te DEP milletvekilleri Meclis çıkışı yaka paça gözaltına alındılar, DGM'de yargılandılar. 10 yıl mahkum oldular. Tam normalleşmeye başlıyoruz derken şimdi de YSK'nın kararı! Ovada siyasetin bedeli bu kadar ağır mı olmalı?

<p>Mükemmel Eşleşme dizisi, TRT1'in yaz sezonunda yayınlanan iddialı işlerinden birisi. Dizinin ana

Mükemmel Eşleşme'nin Fadime'si Ayşegül Günay: 'Karadenizli kadınların damarlarında dominantlık vardır'

Sular çekilince ortaya çıktı! Bölge sit alanı ilan edilebilir

Lise öğrencileri yaptıkları dronla TEKNOFEST'te yarışacak

TEM'in ortasına çıktı kazaya neden oldu! Korku dolu anlar