• $15,9187
  • €16,7965
  • 927.32
  • 2394.83
9 Ekim 2011 Pazar

Kadına şiddet, iktidarla muhalefeti birleştirdi

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin muhalefet partilerinin kadın milletvekillerine davet gönderdi. 
'Kadına yönelik şiddetin önlenmesi' yasa tasarısını geçtiğimiz hafta iktidar partisinin kadın milletvekillerine anlatan Şahin, tasarıyı 11 Ekim Salı günü muhalefet partilerinin kadın milletvekilleriyle paylaşacak. 
Bakan Şahin, Meclis grup toplantıları öncesi kahvaltıda buluşacağı kadın milletvekillerinden tasarıya ilişkin görüşlerini isteyecek.
Öğrendiğime göre Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı, bu buluşma için BDP milletvekillerinin yemin etmesini bekledi.
Geçen yasama dönemine 'hadım' tartışmaları damgasını vurmuştu. Bu kez 'elektronik kelepçe' gündemde... 29 maddelik tasarıda şiddete maruz kalan kadınların belge sorulmaksızın koruma altına alınması, savcılıklara 'şiddetten koruma büroları' kurulması, eşine şiddet uygulayan kocanın elektronik kelepçeyle izlenmesi öngörülüyor.
İktidar partisinin bir bakanının, böylesine hayati ve toplumun her ferdini ilgilendiren bir konuda muhalefetin desteğini hiçe saymaması önemlidir. Şimdi iki taraftan da beklenen, kadınların şiddetten korunması konusunu 'siyaset üstü' bir anlayışla ele almalarıdır.

'Yersiz uzun dizi'ye tuhaf çözüm
Set işçileriyle ünlü sanatçılar yan yana yürüdüler, 'yerli dizi yersiz uzun' diye bağırdılar. Bizler de o isyanı duyurmaya çalıştık. 90 dakikalık dizi için 18 saat sigortasız çalıştırılan binlerce insan var dedik. 'Çalışma Bakanlığı müfettişlerine duyurulur, dizi emekçileri sömürülüyor' dedik. İyi halt ettik!
Devlet, trilyonların döndüğü sektördeki kayıt dışılığı fark edince olaya hemen el koydu tabii. Vergi kaçağı kayıt altına alındı. Set işçisinden asistanına herkesi sigortalı olmaya zorlayan sistem artık o emekçilerin kazançlarından da vergi alıyor ama setlerde kaç saat çalışıldığını hala denetle(ye)miyor.
Sayın müfettişler, sete gidip yönetmenin, yapımcının önünde, 'Sizi kaç saat çalıştırıyorlar?' diye sorarsanız kimse cevap vermez. İnsanlar ispiyoncu olarak damgalanıp işsiz kalmaya korkuyor, anlamıyor musunuz? Gidip sendikayla görüşün. Setlere farklı saatlerde baskınlar yapın. Görün kölelik düzeni nasıl işliyor...

Lider Öyle Olmaz Böyle Olur *
Sevinç Engin'in, geçen ay piyasaya çıkan kitabı, siyasetçilerden gazetecilere, iş dünyasının temsilcilerinden akademisyenlere kadar tam 110 kişiyle 'liderlik' üzerine yaptığı röportajlar ve makalelerle dolu.
Başbakan Erdoğan, Ali Koç, İsmail Küçükkaya, Saadettin Saran, Fatih Terim, Erol Olçak, Süreyya Ciliv, İshak Alaton, Prof. Dr. Birgül Ayman Güler, Ahmet Çalık, Vuslat Doğan Sabancı, Muhtar Kent...
Uzun süredir Başbakan'la sadece ama sadece 'liderlik' üzerine bir söyleşi yapmak istiyordum. Engin, benden önce davranmış. Keşke daha uzun olabilseydi dedim okurken. Keşke daha kişisel sorular yöneltilebilseydi Başbakan'a... Ama kitabın formatı farklı.
***
Başbakan'a, 'yüksek duygusal zekanın lider üzerindeki rolü'nü soruyor yazar. Yanıt: Eskiler 'hal saridir' derler. Yani haller, haletiruhiyeler bulaşabilir. Dolayısıyla liderin ruh hali de saridir, bulaşıcıdır; çok çabuk etrafına yayılır.
Başbakan'ın annesi Tenzile Erdoğan'ı ebediyete uğurladığı dün, o röportajı bir kez daha okudum. 'Liderlikte ailenin payı nedir?' sorusuna Başbakan şu yanıtı vermiş, 'İnsanın ailesinin bulunduğu noktaya gelmede önemli bir rolü vardır. Ailesinde huzur içinde olanlar, aileden destek görenler, bu huzuru, mutluluğu ülkesine de yansıtacaktır. Halkla daha doğru iletişim kuracaktır.'
* Kitabın adı: Lider Öyle Olmaz Böyle Olur, Yön Veren Liderlerle Liderlik Üzerine

<p> </p>

İsveç terör örgütü PKK'ya neden destek veriyor?

Perlit'e talep yağıyor! Dünyadaki rezervinin yüzde 75'i Türkiye'de

Çinliler sonunda bunu da yaptı! Kendi kendine giden yemek arabasıyla yemek hizmeti başladı

Bakan Kurum'dan Atatürk Havalimanı ile ilgili açıklama