• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
29 Nisan 2012 Pazar

Kadın avukatların 'Erkek yargı' öfkesi

29 yaşındaki B.S. 2007 yılında Muğla-Fethiye'deki Gebeler Kaplıcası'nda 8 kişinin toplu tecavüzüne uğradı. Yaşadığı travmanın ve saldırı öncesi kendisine verilen ilacın etkisiyle tecavüzü ancak 6 ay sonra, saldırganlardan biri kendisini telefonla arayıp olayı anlatınca hatırladı. Psikolojik tedavi gördü. Fethiye Cumhuriyet Savcılığı'na başvurdu.
Savcılık takipsizlik kararı verdi. B.S.'nin Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ne itirazı reddedildi. Sanıklar, ilköğretim müfettişi, öğretmen, tesis sahibi ve saldırganlardan birinin 18 yaşından küçük 2 oğlu olunca yargı adeta direndi. B.S. AİHM'e başvurdu, 1 ay içinde yanıt aldı. Adalet Bakanlığı'nın emriyle 2010 yılının Ekim ayında dava açıldı.
Davaya birçok barodan kadın avukat müdahil olurken Muğla Barosu'ndan ses çıkmamasının sebebi ilk duruşmada anlaşıldı. Muğla Baro Başkanı Mustafa İlker Gürkan ile Genel Sekreteri sanıkların avukatıydı.
Kadın avukatlar, Gürkan'ın sanık avukatlığına ve mağdur kadını hedef alan savunmasına tepki gösterince Barolar Birliği ilginç bir açıklama yaptı. Muğla Baro Başkanı'nın 'entelektüel ve sevecen' biri olduğu vurgulandı, 'savunma hakkı kutsaldır' denilerek kadınlar kınandı!
TECAVÜZ YİNE BERAAT ETTİ
Kadın avukatları, Barolar Birliği ile karşı karşıya getiren davanın cuma günkü duruşmasında 8 sanık 'delil yetersizliğinden' beraat etti. B.S.'nin avukatı Sevda Bayramoğlu şunları söyledi:
Tecavüz gibi suçlar kapalı alanlarda işlenir, görgü tanığı olmaz. Yargıtay'ın delil olarak değer verdiği kriterler vardır ki, bunların hepsi bizim dosyamızda mevcut. Mağdur kadının beyanının samimi, tutarlı, ayrıntılı olması. Tanık beyanları. Adli Tıp Kurumu'nun, saldırı nedeniyle ruh sağlığının ağır derecede bozulduğuna dair raporu. Sanıkların olay yerinde olduklarını kanıtlayan telefon tespit raporları. Mağdurun olayı hatırlama sürecinde ona yardımcı olan uzman psikolog, psikiyatr görüşü. Buna rağmen 'delil yetersizliğinden' beraat verildi. B.S. karardan dolayı üzgün ve öfkeli ama hakkını sonuna kadar aramakta kararlı! 'Kararı temyiz edeceğiz.'
'BAROLAR BİRLİĞİ'NİN TAVRI SKANDALDIR'
B.S.'nin avukatı Cevriye Aydın'a göre Muğla Baro Başkanı'na sahip çıkan Barolar Birliği'nin tavrı bir hukuk skandalı!
'Sanık avukatları müvekkilimiz için akla sığmayacak iddialar ortaya attılar. Halisünasyon mu görüyor? Uyuşturucu bağımlısı mı? Boşanmış bir ailenin çocuğu olduğu için sorunlu mu? Hangi partiye ve kadın örgütüne üye olduğunu bile sordular! Savunma makamındaki avukat bir anayasal hakkın (örgütlenme hakkı) kullanıp kullanılmadığını sorgulatmak, bunu suçmuş gibi göstermek istedi. Barolar Birliği'nin Muğla Baro Başkanı'na sahip çıkan bildirisi hukuk skandalıdır, müvekkilimize yönelik infazdır! Bizim itirazımız savunma hakkına değil ki!  Kadınlara yönelik her türlü şiddetin tavan yaptığı bir dönemde bir hukuk kurumunun başındaki kişinin fail tarafında yer almasını ve savunma üslubunu eleştirdik.
'BARO BAŞKANI'NA YAKIŞTIRAMADIK!'
Davayı izleyen Ankaralı avukat İlke Işık Sağdıç, 'Fethiye gibi küçük bir yerde tırnakla kazılarak açılmış davada, Baro Başkanı'nın ilçe eşrafı olan sanıkların avukatlığını üstlenmesinin ne anlama geldiğini gördük. Beraat ettiler! Barolar, insan haklarından yana olmalıdır. Oysa Gürkan, mağdur kadını aşağılayarak yaptı savunmasını. Ne bu üslubu ne de tecavüz sanıklarının avukatlığını kendisine yakıştıramadık!' dedi.
Merak edenlere not: 78 baro başkanının sadece 4'ü kadın...

"eylem.20120428225029.jpg"

Adliye önünde toplanan ve Türkiye'nin değişik yerlerinden gelen kadınların oluşturduğu 'Tecavüze karşı Kadın İnisiyatifi' grubu üyeleri mahkemenin kararını protesto etti.

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak