• $7,3904
  • €8,9523
  • 437.306
  • 1465.35
04 Eylül 2011 Pazar

İsrail bunları konuşuyor

Yahudilikte On Emir'in dördüncüsü Şabat'ta (cuma günü güneşin batımından önce başlayıp cumartesi akşama kadar geçen süre) iş yapılmamasıyla ilgilidir. Bu yüzden önceki akşam ve dün İsrailli yetkililere telefonla ulaşmak neredeyse imkansızdı; çünkü Şabat'ta telefon da kullanmıyorlar.
Bu koşullarda ulaşabildiğim bazı kaynaklardan şunları öğrendim:
- Türkiye'nin sert çıkışı İsrail'de büyük yankı buldu. Medya bu olaya geniş yer veriyor.
- Ancak Mavi Marmara'ya Türk Hükümeti'nin verdiği destek, geminin seyri boyunca Türk televizyonlarında yapılan yayınlar, İsrail nezdinde kabul edilebilir şeyler değildi. Bu yüzden kendilerini hala haklı görüyorlar, 'Müdahale bu kadar sert olmayabilirdi. Özür dilemeyiz ama daha önce de söylediğimiz gibi ölümlerden dolayı üzgünüz' diyorlar.
- İsrail kamuoyu, Gazze operasyonu ile gerilen ilişkilerin Davos krizi ve Mavi Marmara ile tamiri zor noktaya geldiğinin farkındaydı. Bu yüzden gelişmeler Kudüs için sürpriz olmadı.
- İsrail'in en etkin yayın organlarından Galei Zahal Radio'da (İsrail Ordu Radyosu) yapılan yorumlar önemli. Bazı gazeteciler açık açık, 'Türkiye'den özür dilenmeliydi' diyorlar. Gerekçe, hem İsrail aleyhine açılacak davalar hem de Arap Baharı adıyla bölgede esen fırtınada iki ülke ilişkilerinin iyi olması gerektiği... 
- İsrail Hükümeti'nin başı 50 günden fazladır devam eden 'hayat pahalılığı' protestolarıyla dertte. 7 milyonluk ülkede geçtiğimiz günlerde yaklaşık 400 bin kişi sokağa çıktı. Halk diplomatik ilişkilerden çok hayat pahalılığına odaklanmış durumda.
- Hükümetin gündeminde ise tek bir konu var: Filistin'in 20 Eylül'de BM'ye 194'üncü devlet olarak tanınmak için yapacağı başvuru... Bir de komşusu Mısır'da neler olacağı...
- - -
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu İsrail'le ilişkilerin 2'nci katip düzeyine indirildiğini, anlaşmaların askıya alındığını açıklayınca aklıma, seçim öncesi rezidansta yemek yediğimiz İsrail Büyükelçisi Gaby Levy'nin sözleri geldi. Levy iki ülke tarihindeki en büyük krizi anlatmış ve '1980'de, Doğu Kudüs'ü İsrail topraklarına katan yasa nedeniyle diplomatik ilişkiler 2'nci katiplik düzeyine indirildi' demişti. Görünen o ki Türkiye 30 yıl öncesine göre bugün daha sert ve kararlı!

"isrlbnlriknsyr.jpg"

Okul bahçesinde düğün
Fotoğraf bana ait. Yakıt, su vb. giderlerini karşılayamayan okullar Aile Birliği kararıyla hafta sonu okul bahçesini düğün, nişan gibi organizasyonlara kiralıyorlar. Bizim çocukluğumuzda o bahçelerde basketbol, futbol falan oynanırdı. Şimdi böyle! Okulun suçu yok. Okul yöneticilerini ticari kaygılara itenler düşünsün!

Gümüşlük magandası
Bodrum'un keyifli beldelerinden Gümüşlük'te, Batı Bar'da akıllara zarar bir olaya tanık oldum. Üstü çıplak, yalınayak, kolunda 'hate' yazan (hangi akıllı, koluna İngilizce nefret yazdırır?) adam, yanı başımızda keyifli sohbete dalmış genç çiftin önünde uzun süre dikildi. Çift, soru dolu gözlerle bakınca bu maganda önce kadının kalçasını sıktı ardından da, 'Bulunmaz Hint kumaşı değilsin ya!' deyip ağza alınmayacak -öznesi kadın olan-  bir küfür savurdu. Genç kadının eşi haklı olarak adamın üzerine atladı.
Mekanın yöneticileri ne mi yaptılar? Kadının kocasını tuttular! Hem de 'Ne bağırıyorsun, müşterilerin huzurunu kaçırma. Derdin varsa çık dışarıda hallet!' diyerek... Tek dertleri, aman mekanda olay çıkmasın! Profesyonellik, insan görünümlü bir hayvan tarafından tacize uğrayan müşteriyi korumayı, güvenlik güçlerine haber vermeyi gerektirmez mi?
Sonrası da vahim! Çifti de o magandayı da dışarı çıkardılar. Öfkeli eşin elinde silah olsa, karısını taciz etmiş o manyağı oracıkta vursa...
O an Türkiye'yi kadın düşmanlığına, küfürbazlığa, böylesine bir öfkeye mahkum eden herkesi andım ve kadın olarak hiçbir yerde güvende olmadığımızın bir kez daha farkına vardım.

<p>Mardin'de akrabalar arasında çıkan kavga silahlı çatışmaya dönüştü. Kameralara yansıyan görüntüle

Aksiyon filmi değil gerçek: Araçla gelip dehşet saçtılar

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Hayranı gibi yaklaştı önce imzasını aldı, sonra canını!

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları