• $15,6597
  • €16,3467
  • 906.775
  • 2404.85
18 Haziran 2013 Salı

İşin aslı: Eylemcilere karşı askerden destek istendi

Hükümetin talimatıyla polis tarafından gazla, TOMA’yla, copla zapturapt altına alınan Gezi Parkı’na ıhlamur fideleri dikilirken yüz binler hâlâ neden sokaktalar? 
Siyasi iktidara göre eylemlere devam edenler “terörist, darbe yanlısı, organize suç örgütü üyesi”. İnsanları sokağa döken tam da bu anlayış işte! “Beni destekleyenler demokrat, beni eleştirenler darbeci”... Bu yüzden meydana çıkanlara akılalmaz muamele reva görülürken yapılan mağdur edebiyatının bir karşılığı yok bu insanlarda. Ve o yüzden eylemcilerin karşısına çıkarılan jandarmayı görenler (jandarma da polis gibi İçişleri Bakanlığı’na bağlı olmasına rağmen), “Darbelere karşıyız diyenler askerden medet umuyorlar!” eleştirisini  yapıştırıverdiler. 
İçişleri Bakanı Muammer Güler dün,”Jandarmayı da polis gibi istediğimiz yerde kullanırız. Gerekirse TSK’dan da destek isteriz” diyordu mealen. 
İşin aslı, o destek zaten istenmişti ama -gelecek tepkiler nedeniyle belki de- hiç kullanılmadı. 

TALEP ANKARA VALİLİĞİ’NDEN GELMİŞTİ
31 Mayıs Cuma günü, Taksim Gezi Parkı direnişine polisin müdahalesine tepki göstermek için Kuğulu Park’ta buluşan binlerce Başkentli, Ankara Valiliği’ni harekete geçirdi. Vali Alaaddin Yüksel, 4’üncü Kolordu ve Ankara Garnizon Komutanı Korgeneral İhsan Uyar’ı aradı, gerekirse askerden destek isteyeceklerini belirtti. Bunun üzerine Zırhlı Birlikler, Muhabere Okulu, Barış Tugayı gibi Ankara’da bulunan birliklerdeki tabur komutanları toplantı yaptı, askeri birlikler olası bir “eyleme müdahale” görevi için hazırlandı. Ancak siyasi iktidar  asker yerine başka kentlerden polis çağırmayı veya jandarmadan destek istemeyi uygun gördü. 

BU KEZ ALGI YÖNETİMİ BAŞARILAMADI 
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, “algı yönetimi” kavramının siyasi literatüre kazandırıldığı Washington’da, “Algıyı iyi yönetemedik” diyordu. Bu kavramı ilk kez kullanan Pentagon diyor ki, “Algılama yönetimi, çeşitli yolları kullanarak gerçekleri yansıtma, operasyon güvenliğini sağlama, gerçeği gizleme ve çarpıtma, psikolojik operasyonları yönetme gibi unsurların bileşkesinden oluşur.” Bugüne kadar algı yönetimiyle pek çok krizi lehine çevirmeyi başaran AK Parti iktidarı nasıl oldu da bu kez olacakları öngöremedi? Bu bir başka yazının konusu... Peki Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın “Gerekirse TSK da görev yapar” sözleri?
Acaba siyasi iktidar, sokaktaki insanları askerle durdurmaya çalışacağı olası bir müdahalede hem toplumun hem de askerin algısını nasıl yönetecek? 

<p>T-129 ATAK ilk uçuşunu 17 Ağustos 2011 tarihinde gerçekleştirdi. Helikopterin ilk teslimat ise  2

TAARRUZ VE TAKTİK KEŞİF HELİKOPTERİ - T129 ATAK

Ormanların kralının zor anları! Hayatta kalmak için her şeyi yaptı...

Farkında olmadan evinizi kirleten 8 eşya

Hayali pilot olmaktı! Hevesini gidermek için bakın ne yaptı?