• $13,4726
  • €15,2894
  • 793.592
  • 2011.16
10 Mart 2013 Pazar

Gelin AMK'ya dava açalım!

AKŞAM, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nde attığı manşetle, şiddete uğramış kadınlar yerine zalim, katil erkeklerin fotoğraflarını bastığı birinci sayfasıyla, medyada seviyeyi yükseltmiştir, bir eşiğin atlanmasını sağlamıştır. "Kadına yönelik şiddet" değil "ERKEK ŞİDDETİ", "gözü morarmış mağdure fotoğrafı" değil "katillerin teşhiri" diye bas bas bağıran kadınların yüreğine su serpmiştir. 
8 Mart için bir grup kadınla konuşmuştum;
'www.aksam.com.tr'de "http://www.aksam.com.tr'de" yayınlandı. Yazılı basındaki tek kadın genel yayın yönetmeni Yeni Asır'ın tepesindeki isim Şebnem Bursalı, Bağımsız İletişim Ağı- Bianet'in Kadın ve LBGTT haberleri editörü Çiçek Tahaoğlu, Pembe Hayat LBGTT Dayanışma Derneği Başkanı Selay Tunç, lezbiyen aktivist Zeliha Ramazanoğlu ile... Hepsinin isyanı, medyanın "öteki"lere karşı kullandığı 'eril dil'eydi. Haklıydılar... 
Travesti arkadaşlarının gündüz vakti, sokaklarda özgürce, rahatsız edilmeden yürümek istediğini anlatırken, "Medyanın bizi eli satırlı ucubeler" olarak sunmasının bedelini ödüyoruz demişti Selay Tunç. Ona, "Bir gün gelecek, medyada birileri bu şiddetin sorumlusu erkekleri teşhir edecek. İşte o gün hepimiz için yeni bir gün olacak!" dedim. Ayrımcılık, nefret suçları bu kadar pervasızca işlenemeyecek! 
Ertesi gün sabah erken saatlerden itibaren telefonum çalmaya başladı. Muhafazakârından sosyalistine, İslâmcı'sından anarşistine, siyasi yelpazenin her renginden kadın, AKŞAM Yazı İşleri'ne teşekkür etmemi istiyordu. Gurur duydum, gözlerim doldu. Aradım hepsini, teşekkür ettim. Unuttuklarım varsa heyecanıma versinler. 
Ellerine, yüreklerine sağlık! O manşeti çerçeveletip saklayacağım.

***
AKŞAM'ın dünkü manşetinde bu kez sevgili Esin Gedik çok önemli bir konuyu gündeme taşıdı. Voleybola yaptığı yatırımlarla tanınan Eczacıbaşı, meğer "Bayanlar Ligi"nin "Kadınlar Ligi" olması için defalarca başvuruda bulunmuş, reddedilmiş. Federasyona son yaptığı başvurunun neticesini bekliyormuş. 
Eczacıbaşı Vitra Bayan Voleybol Takımı ile Milli Takım Kaptanı Esra Gümüş haklı isyanını şu sözlerle dile getiriyor, "Spor dallarında ayrım cinsiyete göre yapılıyor. Cinsiyeti tanımlayan kelimeler de kadın ve erkek. Hiçbir spor dalında 'baylar ligi' diye tanım yokken bazı sporlarda 'bayanlar ligi' denilmesini yanlış buluyorum. Umarım bu yanlıştan bir an önce dönülür ve tüm spor dallarında 'kadın' kelimesi kullanılır." 
Medyada kadına yönelik ayrımcılığın en yoğun yapıldığı yer spor sayfalarıdır. Bu yüzden atılan adım çok önemli. Şimdi, kadın sporcuları destekleme zamanı! 

***
Spor medyasındaki erkek egemen zihniyet demişken...Rezil bir isim! Utanç verici! Medyada, bizim gazetelerimizle yan yana satılıyor. Gördükçe midemiz bulanıyor. Şimdiye kadar üç beş gazeteci (elbette çoğunluğu kadınlar) itiraz etti, bir de kadın örgütleri. O kadar! Gazetenin adı: AMK. Açılımı, herkesin malumu. Bu ismi yerden yere vuranlara, AMK'nın açılımının "açık, mert, korkusuz" olduğunu öne sürerek dava açtılar utanmadan. 
Haydi meslektaşlar! Sadece kadın gazeteciler değil, aklı başında erkek meslektaşlarımıza da sesleniyorum. Gelin, kadınları aşağılayan, hedef göstererek nefret suçu işleyen bu isme dava açalım.

<p class='MsoNormal'>Top ustası bu sevimli köpeği mutlaka 'GÖRMELİSİN'</p>

Top ustası sevimli köpeği GÖRMELİSİN

Piton ve timsahın ölümcül mücadelesi! Görenler dehşete kapıldı

Vücudu koruyup virüsleri öldürüyor! İşte o muhteşem besin ve faydaları

Karın ağrısı ile doktora gitti! Midesinden çıkanlar şoke etti