• $13,4184
  • €15,21
  • 792.383
  • 2014.21
11 Ağustos 2011 Perşembe

Filistin Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisinde

Arap Baharı adıyla yaşananlar, Suriye'deki ölümler, Filistin-İsrail arasında bir türlü gerçekleşemeyen nihai barış...  AK Parti hükümeti her platformda önemli roller üstleniyor.
Avrupa Konseyi tarihinde ilk kez bir Türk parlamenter, Ak Parti milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu, Parlamenterler Meclisi'ne (AKPM) başkanlık ediyor. Çavuşoğlu Türkiye'nin komşuları ve parlamenter demokrasiye geçiş konusunda sancı yaşayan ülkelerin AKPM'de temsili için yoğun çaba harcadı ve başarılı oldu.
Avrupa Filistin'e kucak açıyor...
Mevlüt Çavuşoğlu'nun çabaları sonucu Filistin, AKPM'ye üye olacak. Ekim ayında gerçekleşmesi beklenen bu önemli gelişme Avrupa Konseyi'nde de heyecan yarattı. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ekim ayının ilk haftası AKPM Genel Kurulu'nda konuşma yapacak.
Abbas haziran ayında Ankara'da Başbakan Erdoğan'la yaptığı görüşmenin ardından 'Her tarihi dönemeçte bize destek verdiniz' demiş ve Filistin'in BM'de devlet olarak tanınması için destek istemişti. Filistin'in eylül ayında BM'ye yapacağı başvuru öncesi Türkiye, desteği Avrupa nezdinde vermiş oldu.
Demokrasi için Ortaklık Statüsü
Bir yıl önce geliştirilen 'Demokrasi için Ortaklık Statüsü' kapsamında ilk talep Fas'tan gelmişti. Fas haziran ayında üyeliğe kabul edildi. İkinci sırada ise Tunus vardı. Çavuşoğlu Tunus'a gitmiş, dönemin Devlet Başkanı Binali ile görüşmüştü ama Tunus'ta isyan başlayınca Binali ülkeyi terk etti ve üyelik işi rafa kalktı.
***
Şimdi gözler Filistin'de...
Mevlüt Çavuşoğlu, ' Bu durum, Filistin Ulusal Konseyi'nin uluslararası alanda meşruiyeti anlamına geliyor' sözleriyle özetledi gelişmeyi. Demokrasi için ortaklık statüsü ne anlama geliyor? Bu ülkeler için neler değişecek? Sorduk, Çavuşoğlu anlattı:
Demokrasi için ortaklık statüsünün amacı komşu ülkelerde demokrasiyi güçlendirmek. Biz bu çalışmayı Arap ülkelerindeki olaylar meydana gelmeden başlatmıştık. Fas'ı üye yaptık ve ekim ayında da Filistin'i yapacağız. Kırgızistandan'da bu yönde talep var. Kazakistan ise düşünüyor.
Bu statü karşılığında o ülke parlamentolarından gelen delegasyon, genel kurulda konuşmak, komisyon çalışmalarına katılmak, yazılı deklarasyonlara imza atmak, görüşülen tasarı ve teklifler için değişiklik önergesi vermek gibi her türlü hakka sahip olacak. Sadece oy kullanamayacak.
Fas üye olduktan sonra Fas Kralı yetkilerinin çoğunu devretti. Şimdi Tunus Anayasası ve Seçim Yasası'nı hazırlıyoruz. 24 Ekim'de yapılacak seçimlerde çalışacak görevlileri eğitiyoruz. Anayasayı oylayacaklar; kabul edilirse Meclis seçimi olacak. Binali ülkeyi terk etmeden üç gün önce Tunus'ta bu görüşmeleri yapıyordum ama olaylar çıkınca maalesef Tunus'un üyeliği rafa kalktı.
Demokrasi için ortaklık statüsünü alan ülkeler şunu yapmak zorunda kalacak: parlamenter sisteme geçiş, demokratik seçimler, ölüm cezası kalkması, insan hakları vb. sözleşmelerin imzalanması... Hangi ülke imzalamamış, hangisi bunlara uymuyor, raportörlerle bunları da denetleriz.

<p class='MsoNormal'>Ezgi Aşık soruyor, Altınbaş Üni. Öğretim Üyesi Dr. Eray  Güçlüer ve Hacı Bayram

Zeytindalı Harekatı'nın yıldönümü…

67 yıldır banyo yapmayan dünyanın en pis insanı! Doktorları hayrete düşürdü!

Boğa'nın gazabı! Herkes kaçarken o kamerasını açtı ve...

Dev timsahı kepçeyle durdurabildi! Yaklaşık bir ton ağırlığında