• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
5 Mayıs 2013 Pazar

Fettah Tamince barış sürecini yorumladı

Fettah Tamince, son yıllarda hakkında en çok konuşulan kişilerden. Rixos Otelleri'nin sahibi, Star Gazetesi ile Kanal 24'ün ortağı ve sadece Türkiye'de değil yurtdışında da büyük yatırımları olan, genç yaşta (1972 doğumlu) kendini zenginler kulübüne kabul ettirmiş nevi şahsına münhasır bir işadamı...
Kendisiyle iki yıl önce özel bir davette sohbet etmiştik. Ülkedeki iklim bugünkünden çok farklıydı. Türk milliyetçiliği rüzgârları esiyordu; devlette ve Hükümette, "terörün kökünü askeri yöntemlerle kazıyacağız" anlayışı hüküm sürüyordu. 
Van Çaldıran doğumlu Tamince o koşullarda cesur denilecek öneriler sıralamıştı. Sık sık dini referanslara da yer verdiği konuşmasında, "İş çevrelerinin önde gelen Kürt işadamları olarak bize, barış için çalışın deseler, gidip bölge halkını ikna etmeye uğraşsak. Ben gerekirse Kandil'e bile giderim. Yeter ki bu kan dursun!" demişti. Bugünkü "Akil İnsanlar Heyeti"ni tarif ediyormuş sanki Tamince. 
Aradım kendisini ve sözlerini hatırlattım. 
"Bugünkü Akil Adamlar"ın benzerini hep hayal ettik ama iki tarafın da tepkisini çeker miyiz diye konuşmaya korkuyorduk. Bugün Akil Adamlar bazı yerlerde ufak tefek protestolarla karşılaşıyorlar. Toplumun sürece olumlu bakan kesimi ile kıyaslandığında çok küçük kalıyor tepkiler. Ülkenin genelinde bayram havası, umut var" dedi.

BÖLGEYE YATIRIMCI DA GETİRİRİZ
Dünya liderleriyle dostlukları olan işadamına sordum, "Bölgeye yatırım yapacak mısınız?" "Elbette yaparız" dedi ve ekledi, "Yatırım da yaparız, yatırımcı da getiririz."
Başbakan'ın arkadaşı olarak da anılan Tamince'ye Tayyip Erdoğan'ın siyasetçi olarak büyük risk aldığını söylediğimde şu cevabı verdi:
Başbakanlık makamında oturan birinin şehit cenazesi geldiğinde neler hissettiğini düşünün! İnsanlar çöz diye ona yöneliyorlar. Sayın Başbakan'ı tanıdığım kadarıyla kendisi rasyonel, riskleri ölçen biri. Toplumun buna hazır olduğunu görüyordur.
Tamince, Erdoğan'ın liderliğini şu sözlerle övdü:
"Sayın Başbakan, şu an sadece Türkiye'nin değil, bölgenin hatta dünyanın en önemli liderlerinden biri. 10 yıllık iktidarı kendisine önemli bir tecrübe getirdi. Bu gelişmeler dünyada çok olumlu karşılanıyor. Kimse dayatmadı, Türkiye kendi inisiyatifiyle, Başbakan'ın koyduğu irade ile bu işi çözmeye çalışıyor. Bunun önüne engel olanı toplum bundan sonra zor affeder!"

PKK'YI BU SÜREÇTE DAHA İYİ TANIDIK
PKK'nın çekilmesiyle ilgili olarak kimi güvenlik uzmanları şu yorumu yapıyorlar: PKK çekilince bölgede oluşacak boşluğu Hizbullah gibi radikal İslamcı örgütler doldurmak isteyecek. Tamince bu yoruma katılmıyor.
"PKK ya da Kürt hareketi diyelim, bu süreçte gördük, köklü bir hareketmiş. Yeri, yarın kolayca başka bir güçle ikame edilecek gibi görünmüyor. Çok derin bir yapıymış karşımızdaki. Ayrıca devlet böyle bir örgütle bunca yıldır uğraşırken ikinci bir örgütün doğmasına müsade eder mi? Farklı mihraklar durmayacaktır ama halk da buna cesaret vermeyecek kadar tecrübeli artık."
Pekiyi ya Öcalan'ın barışın adresi olarak "İslam bayrağını" göstermesi?
"Burada pragmatizm var. Türkiye'de sağ oylar yüzde 7075'lerde gidip geliyor. İslam orijininden gelenlerin daha büyük kesimlere ulaşabildiğini gördük." 
Fettah Tamince'nin şu sözleriyle koyalım noktayı:
"Bugün yaşananlar yakın geçmişte sadece yazılsaydı bile çok büyük hezeyanlar olur diye düşünüyorduk çünkü toplumu bu şekilde yönlendirenler vardı. Şimdi gördük ki, medya ve kanaat önderleri bu işe sahip çıkınca bu noktaya gelinebiliyormuş. Hepsinden önemlisi toplumun buna ne kadar hazır olduğunu gördük. Ülkedeki istikrarın neler getireceğine şahit oluyoruz. Gayri safi milli hasıla 750 milyar dolara çıktıysa bu zenginlik herkese yansıdı ve istikrarın, zenginliğin, böyle bir süreçle taçlandırılışına tanıklık ediyoruz."

<p>İstanbul Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Eray Güçlüer, terör örgütü DHKP-C operasyonuna i

Kılıçdaroğlu'nun iddiası yeniden gündemde

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi