• $15,9717
  • €17,0528
  • 951.949
  • 2380.9
7 Temmuz 2011 Perşembe

Fatma Şahin 'yetmez ama evet'

Kabinede 'en az' 2, hatta 3 kadını bakan olarak görmeyi umanlar büyük hayal kırıklığı yaşadılar. Oysa AK Parti'nin başarısında kadınların gücü yadsınamaz. Bu yüzden Selma Aliye Kavaf ile Fatma Şahin'in Kadın Kolları Başkanlığı'ndaki halef-selefliği bakanlıkta da devam edecek.

Teşkilat başkanı Fatma Şahin'in Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı olmasını sevinçle karşılayan ve 'emeğimizin karşılığını aldık' diye düşünen AK Partili kadınlar tam anlamıyla 'Yetmez ama evet' diyorlar.
Taleplerini dile getirmekten de vazgeçmiyorlar: 'Muhalefet partileri geçen dönem bize gol attı. Bu kez biz de Nimet Çubukçu'yu Meclis Başkanvekili yapmalıyız!'

SİYASETİN GÜLEN YÜZÜ
- Fatma Şahin, son on yıldır yakından izlediğim, farklı bir siyasetçi. Güler yüzün suiistimale açık olduğu bilgisine inat gülümsemekten asla vazgeçmedi.
- Gösterişi sevmez, dolduruşa gelmez. 'dedikoduya' pirim vermez. Mütevazıdır. Yaptığı işi anlatmaktan hoşlanmaz.
- Genel Merkez'deki odası kadın-erkek-çocuk, her yaştan insanla, sehpasının üzeri ise cevizli pestil ve boş çay bardaklarıyla doludur.
-  En duygulandığı anda bile kafası hep mühendis gibi çalışır.
- Aile bağları sıkıdır. Siyaset yolculuğunda eşi ve kardeşleri hep yanındadır.
- Kendisine yakıştırılan lakap 'atom karınca'dır. Yüksek perdeden emir vermek yerine, 'Hadi canım kardeşim şu işi bir an önce yapalım' demeyi tercih eder. 
- Kendisini tebrik için aradığımda, 'Allah utandırmasın. Tüm arkadaşlarımızın başarısı bu!' diyecek kadar tevazu sahibidir.
Not: Övgüye alışmış siyasetçiler için yerginin daha kıymetli olduğuna inanan bir gazeteci olarak bu kez Şahin için bir ayrıcalık yaptım.Ve eminim okuyunca çok kızacak. Canı sağ olsun, yolu açık olsun!

KADININ ADI YOK
Kadın ve Aileden Sorumlu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı oldu. Ben dahil birçok kadın bu işe anlam veremedik. Eleştiriler ortaktı: Muhafazakarlar için kadın tek başına değer taşımıyor, aile içine hapsediliyor!
Aylar önce bunun gerekçesini sorduğum Fatma Şahin değişikliği şöyle savunmuştu, 'Eleştiriler haksız. Sadece politika üreten bir bakanlıktan icracı bir bakanlığa dönüştürüldü. Bir kadın şiddet gördüğünde bakanlık artık müdahale edebilecek, hesap sorabilecek.'
Umuyoruz Şahin aylar önce yaptığı bu açıklamayı gerçeğe dönüştürebilir. Yıllardır  sadece merkezde, politikalar üreten bu bakanlık Şahin'in deyimiyle artık 'icracı bir bakanlık' olabilecek mi? Merakla bekliyoruz...

<p>Başkan Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki Kabine Toplantısı'nın ardından millete seslendi.

'ABD'nin teröre yapmış olduğu destek kök salmadan bir an önce yıkılmalı!'

doğanın güldüren yüzü! Onları daha önce hiç böyle görmediniz

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (23 Mayıs 2021)

Gıda Komitesi enflasyon için toplanıyor! Yeni teşvikler devreye giriyor