• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
24 Temmuz 2011 Pazar

Ey Türk medyası Türkiye sadece Türklerin mi?

Be hey akıl, izan, insaf, vicdan, neredesin? Silvan'da 13 askerin şehit düştüğü saldırının ardından başlayan savaş çığırtkanlığı karşılığını buldu. Zeytinburnu'nda gözü dönmüş gruplar Kürt vatandaşlarımıza saldırıyor günlerdir. Nükleer santral karşıtlarını anında paketleyen güvenlik güçleri ne hikmetse sosyal medyada örgütlenen Kürt düşmanlarına bir türlü engel olamıyor!
Dün Zeytinburnu'ndaki tehlikeyi manşetine taşıyan veya birinci sayfadan gören gazetelerin bir listesini hazırladım.
Manşet'e taşıyanlar:
Birgün: Faşistbook
Özgür Gündem: Bu Provokasyon Böler
Taraf: Zeytinburnu'nda facebook Savaşı
Türkiye: Provokatörlerden Karanlık Mesai
Haberi birinci sayfadan görenler:
Güneş: Zeytinburnu'nda her gece çatışma
Ortadoğu: Zeytinburnu barut fıçısı
Radikal: Zeytinburnu'na dikkat!
Sözcü: Zeytinburnu 3 gecedir ayakta
Todays Zaman: Tension in İstanbul's Zeytinburnu Turns Violent (İstanbul Zeytinburnu'ndaki Gerilim Şiddete Dönüştü)
Yeniçağ: Provokatörler sahnede
Zaman: Dörtyol ve İnegöl'deki karanlık eller şimdi de Zeytinburnu'nda devrede
- - -
Beyler, bayanlar... Gazetecilik 'kamu yararına' yapılan bir iştir. 13 askerin ölümü trajedi, 50 bin kişinin ölümü istatistik değildir!
Ne 13 askerin ölümünün ardından kopardığınız vaveylada samimisiniz ne de 'İyi Kürt- Kötü Kürt' ayrımı yaparak çözüme katkı sunduğunuz mavalını okurken! Bırakın devlet ağzıyla konuşmayı! Sadece işinizi yapın! Haberi verin, kamuyu bilgilendirin ki insanlar olup biteni görsün de 'bebekten katil yaratmaktan' vazgeçsiner!
- - -
Ya kendini yakan Kürt gençleri? Ya Samsun-Havza'da ağabeyiyle düğünden dönerken terörist zannedilerek öldürülen 16 yaşındaki Gökhan?  Ya Sincan 2 No'lu F Tipi Cezaevi'nde intihar ettiği öne sürülen 28 yaşındaki üniversite öğrencisi Seyfettin Bal? Hepsini anlatmak zorundayız. Hepsini!

Soruna, 'terörle mücadele' demek yetersiz
TEPAV (Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı) araştırmacısı Dr. Nihat Ali Özcan'a, PKK ile ilgili son araştırmasını sordum. Örgüte katılma yaşı, en çok katılımın hangi illerden olduğu, dağdakilerin ortalama yaşam süresi gibi önemli sonuçları, ölen 461 PKK'lıdan geriye kalan hatıra defterlerinden yola çıkarak elde etmiş Özcan. Gündeme dair açıklamaları ise şöyle:
Askerin yerini polisin alması neyi değiştirir?
Jandarma ve polis İçişleri'ne bağlıdır. Askerin terörle mücadeledeki rolü, sanılanın aksine  'sınır güvenliğini sağlamak'tan ibarettir. Örneğin Siirt'teki Komando Tugayı'nın komutanı tugayın dışında eli silahlı teröristleri gördüğünde hemen 155'i arayıp ihbarda bulunmak zorundadır. Ancak saldırı olursa kendini savunabilir. Aksi durumda emekli maaşını avukatlara verir.
Silahla çözüm mümkün mü?
Dünya bu işi bilen kime anlatırsanız anlatınTürkiye'deki durumu. Kırsalda 5500 silahlı gerilla, şehirde terör saldırısı yapabilecek güçler, dışardaki bağlantıları, şehirde etnik çatışmaya dönüşecek bir ortam... Söyleyeceği tek şey, 'Siz naneyi yemişsiniz!' olur. Meseleyi tek başına terörle mücadele meselesi olarak görmek yeterli olmaz. Psikolojik algıyı doğru yönetmek lazım. Dört enstrümanı doğru kullanmak lazım: Siyaset, ekonomi, kamu diplomasisi, güvenlik.
Siyasi iktidar bu algıyı doğru yönetebiliyor mu?
Doğru yönetiyor ki, 10 yıldır iktidarda ve yüzde 50 oy alıyor.
Öcalan-Kandil-BDP arasında çatışmalar olduğu iddiası bir taktik mi?
Kamu diplomasisinin gerçeklere dayanması gerekiyor. Şahin- Güvercin- Leylek diye ayırabilirsin ancak PKK hala örgütü kuran birinci jenerasyon tarafından yönetiliyor. Murat Karayılan denilen adam hayatında bir kere Boğaz'da simit yememiş. 35 yılda Türkiye'nin değişimini görmemiş. Bu ülkeyi tanımıyor.
BDP'nin demokratik siyaset ısrarı PKK'ya silah bıraktıramaz mı?
BDP bırakın siyaset üretmeyi, Kandil'den ve Öcalan'dan talimat almadan tuvalete bile gidemez!
Aysel Tuğluk'un 'demokratik özerklik ilanının zamanlaması hataydı' açıklaması?
Yaşanan olay nedeniyle toplumda bekledikleri etkiyi yapmadığı için pişmanlar. Stratejik açıdan doğruydu ama taktik olarak yanlıştı diyorlar.

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak