• $7,362
  • €8,9057
  • 410.175
  • 1528.82
22 Ocak 2012 Pazar

Erkekler de 'Bayan yanı'na tepkili

Geçen pazar, 'Bayan yanı saplantısı' başlığıyla yazdığım olaya tepki gösteren herkese teşekkürler... Binlerce e-posta geldi. Görünen o ki, erkekler, 'sapık', kadınlar ise 'korunmaya muhtaç mahluk' muamelesi görmek istemiyorlar artık!

Kısa bir özet:

Bir otobüs firmasının İstanbul-Ankara seferinde 'kadın' olduğum için aşağılandım...
Otobüs, Ankara'da önce terminale girdi. Beş dakika sonraki durakta, Söğütözü'nde inecektim. Mersin'e devam edecek olan otobüsün yeni yolcuları gelmeye başladı. Yanımdan inen kadın yolcunun yerine cam kenarındaki koltuğa genç bir erkek oturdu. Muavin, 'Biriniz öne geçin' diye uyarınca delikanlıya 'Sizin için bir mahzuru yoksa beş dakika birlikte seyahat edelim. Eşyamı topluyorum, birazdan ineceğim' dedim. Genç yolcunun 'Sorun yok...' demesine rağmen muavin, 'Erkek-bayan yan yana oturamazsınız! Yasak! Şirket kuralı!' sözleriyle ısrara devam etti. Otobüs kalkmıyordu. Muavin sürekli 'Yasak!' diyordu. İş uzayınca  'Sen kim oluyorsun da benim namus bekçiliğimi yapıyorsun!' diye karşı çıktım. Bir erkek yolcu 'Sizi korumak için yapıyor, öne geçsenize!' dedi. Herkes suskun izlerken ağlayarak otobüsten inmek zorunda kaldım...

AK PARTİLİ VEKİLDEN DESTEK TELEFONU
Milletvekillerinden gelen 'geçmiş olsun' telefonları, 'nefret suçlarına ve ayrımcılığa karşı yasa' çıkarılması yönünde umut ışığı oldu benim için.
AK Parti Kütahya Milletvekili Vural Kavuncu, 'Bayan yanı' uygulamasının kadınlar kadar erkekleri de mağdur ettiğini söyledi. 'Benzer olaylar defalarca benim de başıma geldi. 8 yaşındaki kız çocuğunu sinemaya getiren baba, 'aile yanı' denilerek bir köşeye oturtulurken aynı yaştaki oğlumla ben başka bir yere oturtulduk. İnsan kendini ezilmiş, suçlu hissediyor. İktidarın 'harem-selamlık' diye bir uygulaması yok. Bunlar ne yazık ki eğitimsizliğin sonucu! Toplumun tercih hakkını koruyarak kimseyi töhmet altında bırakmadan ne yapılması gerekiyorsa bir milletvekili olarak yapmaya hazırım!'
CHP Genel Başkan Yardımcısı, İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, 'Dava açacağım ama sonuç alacağımdan şüpheliyim' sözlerim üzerine önemli bir uyarıda bulundu. 'Bu tip konularda önemli olan hemen sonuç almak değil toplumda bir bilinç yaratmaktır. Hukuki hakkınızı aramalısınız. Bu şekilde kazanılmış birçok hak var...'
MHP Genel Başkan Yardımcısı- Eskişehir milletvekili, Meclis Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu üyesi Ruhsar Demirel 'Bir kadın olarak yaşadıklarınıza çok üzüldüm. Hepimizin ortak sorununu dile getirmişsiniz. Bir siyasetçi olarak üzerime düşen ne varsa yapmaya hazırım' dedi.
BDP Muş milletvekili, TBMM İdare Amiri Sırrı Sakık da arayarak üzüntümü paylaştı. 'Çok üzüldüm bir kadının böyle muamele görmesine. Ancak ne yazık ki bu toplumda azınlık olanlar sık sık kötü muameleye maruz kalıyorlar. Bakın, bana da mermi verdiler! Bu zihniyet mücadele ederek değişecek!'

ELEŞTİRENLERE YANIT
Az sayıda olsa da gelen olumsuz eleştirilere yanıt vermek istiyorum...
Hayatınızda ilk kez mi otobüse biniyorsunuz? Bu hep böyleydi. Niye yaygara kopartıyorsunuz?
Sayısız kez otobüse bindim. Eskiden bilet alırken 'Bayan yanında yer kalmamış. Sizin için mahzuru yoksa erkek yanı verelim' denirdi. 'Oturtmayız! Yasak!' uygulamasıyla ilk kez karşılaşıyorum.
Muavin sizi korumaya çalışmış ama sizin kafa hep belden aşağı çalışıyor maşallah!
Bir erkekle yan yana yolculuk etme fantezisi için mücadele ettiğimi düşünüyorsanız lütfen ruh doktoruna gidin çünkü toplum içinde gezmeniz sakıncalı! Kadınların erkeklerden korunması gerektiği düşüncesine asıl erkek olarak siz karşı çıkmalısınız. Çıkmıyorsanız, sizin şerefinizi korumak da benim boynumun borcu olsun!
Aklınca muavinin cehaletiyle dalga geçen bu elitist zihniyet, milleti yıllarca 'Türkiye İran olacak' diye korkuttu. Beni zorla kadın yanına oturtamazsınız!
Beyefendi amacım kimseyi zorla bir yere oturtmak değil. Ben sadece özgürlükleri savunuyorum. Bana baktığınızda bir 'kadın' değil, bir 'insan' görmenizi istiyorum. Hepsi bu! Elitizmle ne ilgisi var! El insaf!

'BAYAN YANI'NI YARGIYA TAŞIYORUZ

Sevgili dostum, avukatım Olgun Tuncay Ayvacı konuyla ilgili detaylı bir çalışma yaptı. 'Bayan yanı'nı haftaya yargıya taşıyoruz. 26 Ocak günü basının karşısına çıkacak olan Nefret Suçları Yasa Kampanyası Platformu'nu duruşmalarımıza bekliyoruz.

<p>Türkiye, CHP'li belediyelerdeki çöp rezaletini konuşuyor. Nuh Albayrak, Maltepe'deki çöp toplama

CHP'de 'çöp' krizi ve Bülent Tezcan'ın 'Maltepe' yalanı

Düzce'de altyapı çalışması sırasında şans eseri bulundu!

Her yerde uyuyabilen vurdum duymaz insanlar

Endonezya'nın Sinabung Yanardağı'nda hareketlilik