• $16,3427
  • €17,5963
  • 972.219
  • 2450.84
2 Haziran 2011 Perşembe

Diyarbakır'da çocuk olmak

Kötü bir seçim dönemi yaşıyoruz. Hepimizin bilinçaltı kirletildi! Yatak odası görüntüleri, hakaretler, atılan taşlar, kapatılan kepenkler derken Hopa'da seçime kan da bulaştı. Çocuklarımız bile kendini güvende hissedemiyor artık! Bir an önce gelsin 12 Haziran ve bu ıstıraptan kurtulalım!
İşte bu düşüncelerle geldiğim Diyarbakır'da, batıdan bakanlar için 'kullanılan', buradakiler için 'kendi gerçeklikleri içinde' büyümeye çalışan çocukları izledim. Taş, molotof atan, ateş yakan çocukları. Kürt sorununu çözmek isteyenler zafer işareti yapan o küçük elleri doğru okumalı.
***
Ana babaları siyasete inandılar, mücadele ettiler, çok ağır bedeller ödediler. Çocuklar ise korkusuz, kaygısız ve güvensizler! Başbakan'ın mitingi sırasında Balıkçılarbaşı'nda ateş yakan çocuklara yaklaşıyorum, 'çek abla çek' diyorlar.
***
Kameraya gülümseyen 6 yaşındaki Yağmur ile 5 yaşındaki Reşo gibi. Yağmur'un pembe ayakkabılarına takılıyor gözüm. Büyük bir görevi yerine getirir gibi bekliyor BDP konvoyunu ve otobüs geçerken zafer işareti yapıyor.
***
Öfkeli, umutsuz, korkusuz bir kuşak geliyor! Verilen sözlere inanmıyorlar. Bu yüzden Başbakan'ın 'Kürt sorunu yoktur' dedikten sonra Diyarbakır mitinginde eşiyle birlikte beyaz güvercin uçurması onlar için bir şey ifade etmiyor. Bölgedeki Kürtçe tabelalar, 'sarı-kırmızı-yeşil' bayraklar bir eşiğin çoktan aşıldığının işareti. Şimdi bu gerçekler ışığında adım atmak gerekiyor.
HİZBULLAH NEREDE SAKLANIYOR?
Bir zamanlar Hizbullah'ın terör estirdiği Batman'da erkekler bile kısa kollu gömlekle gezemezken şimdi genç kızlar askılı tişört giyebiliyor. Ancak hepsinde aynı korku var: Hizbullah tekrar hortlamak için fırsat mı kolluyor? Diyarbakır'da da aynı soruyla karşılaşıyorum: Darbeye teşebbüs edenler ile mücadelede geri adım atmayan devlet, insanlık dışı katliamlar yapan Hizbullahçıları neden serbest bıraktı?
***
Hizbullah 'Kutlu Doğum' bahanesiyle Diyarbakır'da gövde gösterisi yapıyor, Yüksekova'da Mustazaf-Der ile PKK sempatizanları çatışıyor, Cizre'de İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin kaldığı yurda saldırılıyor. Ama kimse parçaları birleştirip tehlikeyi görmüyor!
DİN ÜZERİNDEN SİYASET
Hizbullah'ın vahşeti hafızalarda taze. 'O katliamları yaşamış bölge insanı bir daha köktendinciliğe prim vermez' diyen de var, 'Acaba derin devlet destekli Hizbullah, PKK'ya karşı tekrar kullanılır mı?' diye soran da. Bu yüzden Başbakan'ın Diyarbakır'daki sözleri bölge halkını daha da rahatsız etti. Başbakan 'Sivil Cuma'lara tepkisini, 'Bunlar Kürtlerin dini Zerdüştlüktür deyip cumaya duruyorlar' sözleriyle dile getirdi.
***
Diyarbakır'da sabah ezanı öncesi okunan 'sela'yı sormak için aradığım CHP'nin İstanbul milletvekili adayı ilahiyatçı Muhammed Çakmak, 'Bölgede bu bir gelenektir. Elazığ'da da okunur' dedi ve Başbakan'ın sözlerine tepki gösterdi: Toplumun en önemli harcı olan din üzerinden siyaset yapmak kabul edilemez!

<p> </p>

TÜRKİYE'NİN BAŞARILARINDAN KİMLER RAHATSIZ?

Diş taşlarına karşı doğal çözüm! İşte mucize yöntem

Nesli tükenmek üzere! Komodo ejderinin yumurtadan çıkış anı böyle görüntülendi

Elini sokan yılanla hastaneye koştu