• $15,8772
  • €16,8023
  • 939.617
  • 2393.61
20 Temmuz 2011 Çarşamba

Diyalog, diyalog, diyalog

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Baydemir'den bir yıl arayla ikinci diyalog çağrısı: 'Çatışma uzadıkça kirletir. Savaşı durdurmak gerek.' 'Tek yol demokrasi' diyen AK Partili Ensarioğlu ise BDP'nin inisiyatif alması gerektiğini söyledi

- Osman Baydemir -
Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Kasım 2010'da 'Şiddet, silahlı mücadele miadını doldurmuştur' deyince Öcalan İmralı'dan sert tepki göstermişti hatırlayın.
Ne demişti Baydemir?
'Hem silahlı eylem hem de silahlı operasyon miadını doldurmuştur ama aynı zamanda rollerini de oynamışlardır... Benim temennim ve çağrım, gerçekten insanların ölümünü durduracaksa, gerekli olan refleksi sadece hükümetin değil, ana muhalefetin ve tüm tarafların ortaya koymasıdır.'

ÇATIŞMA, SAVAŞ UZADIKÇA KİRLETİR!
Silvan saldırısıyla ilgili yorum yapması için aradığım Baydemir öyle uzun bir of çekti ki! Dakikalar süren sessizliği şu sözleriyle bozdu Baydemir: 'Kaygım var, durum kötüye gidiyor. Herkesi akla ve vicdana davet etmek gerekiyor. Son üç ayda
60 canımızı yitirdik. Aklı ve vicdanı mutlaka ortaklaştırmamız gerekiyor. Ölmek ve öldürmek tekerrürdür. Endişem o ki, çatışma, savaş uzadıkça kirletir. Daha fazla kirlenmemek için savaşı durdurmak gerekiyor. Diyalog, diyalog, diyalog!

TÜRKİYE İÇİN YENİ SAYFA AÇILIR
Silvan'da yaşananlar için 'Trajedi' benzetmesi yapan Baydemir, olayın açığa kavuşturulması gerektiğine işaret etti: 'Silvan'da yaşadığımız trajedi bütün çıplaklığıyla ve caseretle kamuoyuna açıklanırsa savaşın ne kadar kirli bir oyun olduğunu Türkler de Kürtler de görecektir. Bütün bunlar açığa çıkarılırsa inanıyorum ki Türkiye için yeni bir sayfa açılır.'
- - -
Baydemir bir yıl önce, 'Silah, şiddet miadını doldurmuştur' dediği o açıklamasını şu temenniyle bitiriyordu: 'Şimdi önümüzde bir fırsat var. Benim açımdan eylemsizliğin uzatıldığı 31 Ekim tarihi, dolaylı olarak barış müjdesidir. Bu karardan çıkardığım sonuç şudur; PKK silahı artık bir mücadele aracı olmaktan çıkarmak istiyor. Hükümet, anamuhalefet, dindarlar, Kemalistler, ülkücüler, Kürt yurtseveler, hepimiz buna zemin hazırlamalıyız.'
- - -
Baydemir'in dile getirdiği tarihteki eylemsizlik kararı da umutları yeşertmeye yetmedi, sonrakiler de! Ölümler devam etti, KCK soruşturmalarında onlarca belediye yönetici hapse atıldı. Kürtler, AK Parti hükümetinin sorunu çözmeye niyetli olduğuna dair inançlarını yitiriyor. Askeri müdahaleyi tek çözüm gösteren sert açıklamalar bu durumu perçinliyor. Demokratik Toplum Kongresi'nin 13 askerin şehit düştüğü gün yaptığı 'Özerklik' ilanı bu konunun tartışılması gerektiğini düşünenlerin bile tepkisini çekti. Sorgulanması gereken, DTK'nın o gün, bu ilanı yapacağı herkesçe bilinmesine rağmen PKK'nın neden ve nasıl saldırıya geçtiğidir?

- Galip Ensarioğlu -
Galip Ensarioğlu'nu Diyarbakır Sanayi ve Ticaret Odası Başkanlığı'ndan AK Parti milletvekili olarak Meclis'e taşıyan süreç referandumla başladı. BDP'nin boykot kararına karşı çıkan Ensarioğlu 'Evet' diyerek tavrını ortaya koydu ve 12 Haziran seçiminde AK Parti listesinden Diyarbakır adayı oldu.
BDP'nin 'Meclis olağanüstü toplansın' çağrısını sorduğumuz Ensarioğlu, ezber bozan açıklamalar yaptı:
- Biz Meclis açıkken bağıra bağıra buyurun gelin derken düşünmediler de şimdi mi düşünüyorlar? Biri bir laf etti diye Türkiye'yi kaosa sürükleminin alemi var mı? Tamam ortada bir haksızlık var. Çözüm yerini Meclis olmaktan çıkarıp inisiyatif almaktan çekinirseniz o zaman inisiyatif başkalarının eline geçer. İnisiyatifi sokaklara, dağlara verirseniz olacağı budur. Her seferinde koşul ortaya sürenler sorunu tıkayanlardır.
- Ne getireceği belli olmadan demokratik özerkliği kendi başınıza nasıl ilan edersiniz? Doğu ve Güneydoğu'da halkın yüzde 52'si
AK Parti'ye, yüzde 32'si BDP'ye oy vermiş. Kalkıp da bölge adına karar verip demokratik özerklik ilan ediyorum diyemezsin! Sen kim adına söylüyorsun bunu?
- Öneri olarak tartışabilirler ama ilan edemezler. Halkı, Meclis'i, toplumu ikna edebilirsen her şey olabilir ama kendi başına ben bunu yapıyorum deyip dayatma içine giremezsin. Kürt sorununun çözümünde yaptıkları Meclis'e gelmemek ve demokratik özerklik ilan etmek. Sorunun çözümsüzlüğüne katkı yapıyorlar. Acaba çözüm mü istiyorlar? Toplum tartışır hale geldi.
- 90'larda her türlü hukuk dışı çözümler Türkiye'yi felakete götürdü. Bir güvenlik, otorite zaafiyeti varsa devlet bunu gerektiği gibi telafi etmek zorundadır ama militarist düşünceyle çözüm mümkün değildir. Diyalogdan, demokrasiden başka yol yoktur. Bugün Kürt sorunu PKK'nin vesayeti altındadır. Silahlı güçlerden talimat alanlar siyaset üretemez.
- (Yeni anayasa): Bunu siyaset yapacak. Ya BDP gelip bu çözümün içinde olacak ya da BDP'siz bu yapılacak. BDP ültimatom almaktan siyaset üretemiyor. Biraz cesur olabilmeli.

Ne dediysek o!
- Başbakan 'Kürt sorunu yoktur, terör sorunu vardır' diyor. Siz ısrarla 'Kürt sorunu' diyorsunuz.Bizim Türkçemiz iyi değil. İstanbul Türkçesi ile Diyarbakır Türkçesi arasında fark var.
- Türkçenizin çok iyi olduğundan kimsenin kuşkusu yok...Ne dediysek o!

<p> </p>

“Havalimanı yıkılıyor” yalanı

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister