• $13,4603
  • €15,269
  • 799.642
  • 1945.07
10 Şubat 2013 Pazar

Dikkat, sivil faşist var!

Yeni Akit ile internet sitesi habervaktim'in son hedefi medya dünyasındaki birçok ismi mezun etmiş, benim de okulum olan Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi.

Neden A.Ü. İLEF? Okula gittim, Dekan Prof. Ruken Öztürk ile yardımcıları Doç. Gökhan Atılgan'a ve Yrd. Doç. Jale Özata Dirlikyapan'a sordum.

Ruken Hoca, "Biz sağ-sol ayrımı yapmadan, şiddet içermeyen her görüşün kendini özgürce ifade edebilmesine izin veriyoruz. Akademik ortamın olmazsa olmazı da bu değil midir?" diyor.

Yeni Akit'in tıpkı bir dönemin darbeci askerleri gibi Marksizm'i suçmuş gibi göstermeye çalışmasına ne demeli? Marksist olmakla suçladıkları Gökhan Hoca yanıtlıyor, "Avrupa ve Amerika'nın köklü üniversitelerinin çoğunda Marksizm kürsüsü vardır. Muhafazakârlık, İslamcılık, milliyetçilik gibi Marksist olmak da doğal bir tercihtir."

Jale Hoca ekliyor, "ODTÜ olaylarının hemen ardından hedef seçilmemiz tesadüf mü? Bu okulda yasa dışı hiçbir şey olmadığını biliyorlar ama buranın özgürlükçü havasına tahammül edemiyorlar."

Yıllardır habercilik öğreten İLEF'i, haberciliğin en basit kurallarına uymadan hedef gösterenlere fakülte yönetiminin ders niteliğindeki cevabını okumanız lâzım. Özetle şu çağrıyı yapıyorlar, "Haber nesnesine düşmanlık yapan, yargı içermeyen sıfatlar kullanmadan cümle kuramayan, geçerliliği hiçbir şekilde kanıtlanmayan iddialara, gizli tanıklara dayanan, basit ve standart bilgilerden bile yoksun, habercilikten uzak anlayışların mahsulleri olan bu 'haber'lere karşı, gazetecileri, gazeteci yetiştiren fakülteleri mesleklerinin ve derslerinin temel kurallarını savunmaya davet ediyoruz." 
Baylar, bayanlar duydunuz mu?

Bakan, bu filmi izlemeli 
15 Nisan 2012'de yazmıştık: "Depreme İnat, Yaşasın Sanat!" Van Devlet Tiyatrosu'nun başlattığı (bu yıl 12'ncisi yapılacak) o etkinliğin, Akdamar Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Şenliği'nin belgeseli çekildi.

cadir.20130209233305.jpg

Geçen yıl depremzede çocukların yaralarını tiyatro ile saran o ekibin, sanatın iyileştirici etkisini göstermek için yaptığı bu filmi ilk izleyenlerden biri olma şansını yakaladım. Burnumun direği sızladı, çocukların heyecanı gece rüyalarıma girdi. Sabah gözümü açar açmaz, filmin yapımcısı, aynı zamanda şenliğin koordinatörü, tiyatro sanatçısı Özlem Tokaslan'a mesaj attım: İyi ki varsınız, iyi ki sanat var!

Sloganları: Her Okul Bir Tiyatro... Öğrencilerle çalışıp onları sahneyle buluşturuyorlar. Keşke çiçeği burnunda Kültür Bakanı Ömer Çelik bu çalışmaları görse! Hepsi gönüllü. Devlet Tiyatroları'nın, genç sanatçılarına, Türkiye'nin dört bir yanında birer kültür elçisi olarak görev yaptıkları için, Bakan'ın da Devlet Tiyatroları'na böyle sanatçılara sahip olduğu için teşekkür etmesi gerekiyor.

Yönetmenliğini Neslihan Akpınar'ın yaptığı "Bir Yokmuş Bir Varmış" adlı belgeselin galası yarın Van Devlet Tiyatrosu Ertuğrul Günay Sanat Çadırı'nda gerçekleşecek. Salı günü ise Van'da, halka açık ücretsiz gösterim var. Yaşasın sanat!  

<p>İstanbul Ticaret Üniversitesi Ulaştırma Sistemleri Uzmanı  Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı araç içinde

Yolda kalan sürücüler araç içinde ne yapmalı?

256 yaşında ölen adamın sırrı açıklandı!

Rusya'nın en korkutucu köyü! Kimse gitmeye cesaret edemiyor

Akbabalar evcil köpeklerin peşine düştü! Korku dolu anlar