• $15,7635
  • €16,8532
  • 938.909
  • 2380.9
15 Nisan 2012 Pazar

Depreme inat yaşasın sanat!

Vanlı çocuklar ile gençler yaşadıkları deprem travmasını atlatmak için tiyatroya sarıldılar ve son aylarda harıl harıl çalışıyorlar çünkü 23 Nisan'da karnavalları var.
Van Devlet Tiyatrosu'nun 2000 yılında başlattığı Akdamar Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Şenliği bu sene depreme inat dolu dolu bir programla kucaklayacak depremzede çocukları. El ele veren Van Devlet Tiyatrosu sanatçıları ile öğretmenler, konteyner kentlerden köy okullarına kadar ulaştıkları yüzlerce çocuğa tiyatro oyunu çalıştırdılar. 320 çocuk hayatlarında ilk kez sahneye çıkacak olmanın heyecanını yaşıyor.
Van Valiliği, 23 Nisan - 8 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek ve bu yıl 11'incisi yapılacak, dünyada benzeri olmayan bu şenlik için dev bir çadır tiyatro inşa etti çünkü depremde Devlet Tiyatrosu binası da hasar görmüştü.
ÇOCUKLARIN OBJEKTİFİNDEN DEPREM
Şenliğin en çarpıcı kareleri ise 'çocuk gözünden deprem fotoğrafları sergisi'nde yer alacak.
Tamamen gönüllüler tarafından gerçekleştirilen şenliğin fotoğraf çalışmaları, İzmir Bornova'dan Van'a giderek çocukları profesyonel makineyle buluşturan Öğretmen Demet Önal'ın imzasını taşıyor. Önal çocuklara fotoğraf çekmeyi öğretti, onlar birbirlerini çadır/ konteyner kentlerde fotoğrafladı ve ortaya bu çarpıcı kareler çıktı.
O ÇOCUKLARDAN İKİSİ TİYATROCU OLDU
11'inci Akdamar Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Şenliği'nin koordinatörü Özlem Tokaslan'la konuştuğumuzda heyecanını gizlemiyordu.
'Van Devlet Tiyatrosu adına, arkadaşım Murat Tangal ile bu işe giriştiğimiz 2000 yılında, 250 çocuğu sahneye çıkarmış, 7 bin izleyiciye ulaşmıştık. Yerel kıyafetleriyle çocuklarını izlemeye gelen ebeveynleri görünce başardık dedik. 2 yıllık bir aranın ardından gelenekselleştirmeye karar verdiğimiz şenlik için tam 10 yıldır öğretmenleri eğitiyoruz. Onlar çocukları çalıştırıyor, biz ise oyunları denetliyoruz. Van'da doğup Akdamar Adası'na hiç gitmemiş çocuklar olduğunu gördüğümüzde şenliğimizin adını 'Akdamar' koymaya karar verdik ve her yıl çocukları Ada'ya götürüyoruz. 2000'de Van Endüstri Meslek Lisesi öğrencileri, Ah Şu Gençler adlı oyunu sahnelemişlerdi. O çocuklardan biri, Edip Kamacı, konservatuvarı bitirdi ve şimdi Van Devlet Tiyatrosu'nun müdür yardımcısı; bizimle omuz omuza çalışıyor. Yine o yıl hayatında ilk kez sahneye çıkan liseli Özgür Titiz de Van Devlet Tiyatrosu'nda oyuncu. Elif Güneri adlı bir başka öğrenci ise öğretmen oldu. Canik İlköğretim Okulu'ndaki tiyatro çalışmasını şimdi o sürdürüyor. Her okulu bir tiyatro kabul ediyoruz. Öğretmenlere verdiğimiz sertifika programının yanı sıra okullara oyun arşivi de sağlıyoruz. Ambarlardaki eski oyunların dekor, kostüm ve aksesuvarlarını öğrencilere verdiğimizde yüzlerindeki ifadeyi görecektiniz! Tiyatro çalışırken öyle açıklar ki öğrenmeye! Amacımız, tiyatroyu sevdirmek ve iyi seyirci yetiştirmek. Bunu başardığımıza inanıyorum.'
SANATÇILARDAN ÇOCUKLARA PSİKOTERAPİ
Van depremi sonrası çocuklar 'şenlik olmayacak mı?' sorusunu sormaya başlayınca sanatçılarla öğretmenler geri adım atmamaya karar verdiler. Bu yılki şenlik kapsamında yapılacak atölye çalışmalarıyla yüzlerce çocuk kendini ifade etme fırsatı bulacak, çocuklara sanat aracılığıyla psikoterapi yapılacak.
Çocuklar sanatçı Ebru Kara'dan gölge oyununu öğrenecekler, Ahmet Yılmaz'dan Karagöz-Hacivat gölge oyununu izleyecekler; Sınır Tanımayan Doktorlar grubundan psikolog Özge Çelebi çocuklara rahatlama oyunları oynatacak, Zafer Baykal resim-terapi çalışması yapacak, Ahşap Çerçeve Kukla Atölyesi ile çocuklar kendi kuklalarını yaratacaklar, Hakan Yavaş öncülüğündeki Clown World İstanbul palyaçolarıyla uçurtma uçuracaklar... Gündem Çocuk ile İstanbul Üniversitesi Çocuk Çalışmaları Birimi (ÇOÇA) çocuklara şenliğin gazetesini çıkarmaları için yardımcı olurken onları çocuk hakları konusunda bilgilendirecek.
Şenlik sırasında olası bir sarsıntı için bile önlem alındı. Mahalle Afet Gönüllüleri Vakfı, şenlik personeline 'afet eğitimi' verecek, mekanları inceleyerek olası deprem anında çocukların tahliyesi için alınacak önlemleri anlatacak.
Şenliğin koordinatörü Özlem Tokaslan'ın sözleriyle koyalım noktayı...
'Afet dönemleri gibi yaşanan ağır çöküntülerin ardından, çocuklar sanata maruz kaldıklarında ileride çok kıymetli eserlere imza attıklarını görüyoruz. Bakarsınız Vanlı depremzede çocuklar arasından da çok değerli şairler, yazarlar, tiyatrocular çıkar ve bugünleri bambaşka bir gözle anlatırlar. Hiç şaşırmayın, sanat budur!'

<p>CATS, İnsansız  Hava Araçları, helikopterler ve uçaklar dahil sabit kanatlı veya döner kanatlı  h

İnsansız hava araçlarının gözü 'CATS'

doğanın güldüren yüzü! Onları daha önce hiç böyle görmediniz

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (23 Mayıs 2021)

Gıda Komitesi enflasyon için toplanıyor! Yeni teşvikler devreye giriyor