• $9,2887
  • €10,7734
  • 527.414
  • 1413.63
26 Aralık 2010 Pazar

Dengir Fırat: BDP toplumun sinir uçlarını kaşıyor

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) 'demokratik özerklik ve iki dilli yaşam' dedi, BDP bu talebe sahip çıktı. Meclis Başkanı M. Ali Şahin, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik ve İçişleri Bakanı Beşir Atalay siyasi iktidarın tavrını ortaya koydular. Peki AK Parti'nin bölge milletvekilleri gelişmeleri nasıl değerlendiriyor? Tartışmaları Adıyamanlı Dengir Mir Mehmet Fırat'a sorduk...
- DTK, BDP ne istiyor?
Bunlar tamamen siyasi ve seçime yönelik hareketler. Farklı iki konuyu birbirine karıştırıyorlar. Anadilini kullanmak, bir toplumun en doğal hakkıdır, temel hak ve özgürlüktür. İki dillilik ve demokratik özerklik ise sadece Kürtleri değil tüm toplumu ilgilendiren anayasal bir konudur. Buna tüm ülkenin karar vermesi lazım. Yanlış işler yapılıyor. Toplumun sinir uçları kaşınıyor.
- Başbakan neden cevap vermiyor?
BDP kendi seçmenine mesaj vermeye çalışıyor. AK Parti'yi ve Başbakan'ı kendisine cevap vermeye zorluyor. Birileri de siyaset özürlü. Başbakan'a yönelik bu zorlamanın amacını göremiyorlar. Parti, bakanlar cevap veriyor. Başbakan her konuda birilerini muhatap alıp konuşmak zorunda değildir.
Fırat'ın açıklamaları böyle...
Siyasi talep ya da seçime yönelik hareket... Sebep ne olursa olsun Türkiye'nin geri dönülmez bir noktaya geldiği açıktır. Tartışmadan kaçmamak ve toplumun tüm kesimlerinin ikna olacağı bir ortak yol bulmak şarttır...

Yerli dizi yersiz uzun
KardeŞİm Elif yardımcı yönetmen, eşi Özgür görüntü yönetmeni... Biri sabah 2'de geliyor eve, diğeri 3'te. Siz 90 dakikalık dizi izleyin diye! Dünyada örneği yok. İnsanlık dışı koşullarda çalışıyorlar. Yıllardır yüzlerine hasret kaldık. AB standartları diyenlere duyurulur!

Yeni yıl hediyesi nefret suçları yasası olsun
Metİs Yayınları, 2011 ajandasını 'Irkçılığa, Ayrımcılığa ve Nefret Suçlarına Karşı' başlığı ile çıkardı. Irk, etnik, cinsel yönelim, fiziki engellilik, yaş, sosyal statü gibi özellikleri nedeniyle kişileri hedef alan şiddetin cezalandırıldığı bir Türkiye dileğiyle... Yeni yılınız kutlu olsun!

Anagold Madencilik'ten yanıt
İlhan Cihaner davasını araştırırken Erzincan-İliç'teki altın madeniyle ilgili dikkat çeken bilgilere ulaşmıştık. 8 Ekim 2010 tarihinde, Ticaret Sicili Gazetesi'ndeki ilanlardan yola çıkarak yazdığımız haberde, Anayasa Mahkemesi üyesi Serruh Kaleli'nin, İliç'te altın arayan maden şirketinin 2.5 aylık denetçisi olduğunu belirtmiştik.
Haberimize konu olan şirket o kadar çok isim ve ortak değiştirmişti ki... Çoğunluk hisseleri Kanadalı şirkete ait olan Çukurdere Madencilik,  21.09.2010'da Anagold Madencilik A.Ş. adını almıştı.
Anagold Madencilik haberimize cevap göndermiş...
 'Sayın Serruh Kaleli, Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçildiği 19.07.2005 tarihinden önce, usul ve mevzuata uygun olarak, Aralık 2002- Nisan 2004 tarihleri arasında Anagold'un %95 hissesine sahip Anatolia Minerals Development Ltd'nin grup şirketleri arasında yer alan Kurudere Madencilik A.Ş.'de denetçi sıfatıyla görev almıştır. Daha sonra 3 Ağustos 2009 tarih ve 7367 sayılı Ticaret Sicili Gazetesi'nde yayımlanan anonim şirket olarak tescil edilmesine ilişkin ana sözleşme değişikliği ilanında şirket denetçisi olarak Serruh Kaleli'nin adı sehven yazılmıştır. Kendisi denetçilik göreviyle ilgili herhangi bir görev kabul beyanında bulunmuş değildir. Serruh Kaleli'nin isminin bahsi geçen kararda yer alması tamamen şirketimizin hatası olup kendisinin bu olaya herhangi bir dahiliyeti söz konusu değildir.
Lidya Maden İşletmeleri A.Ş'nin (eski unvanı: Çalık Maden İşletmeleri A.Ş.) Anagold'da hiçbir ortaklığının bulunmadığı bir dönemde sehven oluşan ve akabinde telafi edilen bir yanlışlığın spekülatif yorumlarla Çalık Grubu ile ilişkilendirmek ve tamamen gerçek dışı olmasına rağmen yazıda 'Çukurdere AŞ'nin Çalık Grubu maden şirketi' olarak gösterilmek suretiyle başka mecralara çekilerek toplum nezdinde bir anayasa mahkemesi üyesinin tarafsızlığı hususunda şüphe ve şirketimiz ile Çalık Grubu hakkında olumsuz bir intiba yaratmaya çalışılmasının, basın etiği ve doğru habercilik ilkeleriyle bağdaşmadığı açıktır.'

Bir düzeltme  de okurdan...
15 Aralık Çarşamba günü yayımlanan Oktay Vural röportajımızda bir hata gözümüzden kaçmış... Dikkatli bir okurumuz uyardı. Ülkücü hareketle ilgili sorumuzda Oral Çelik yerine Oral Çalışlar yazmışız. Özür dileriz...

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Haftanın gündemine oturan en önemli gelişmelerden biri Uzay Yolu

Elon Musk ve Jeff Bezos arasında sular durulmuyor | TeknoZone #5

Çanakkale Boğazı tek yönlü olarak transit gemi geçişlerine kapatıldı

Dünyanın en değerli 100 markası belli oldu!

Temizlik işçileri greve gitti sokaklar çöp yığınları ile doldu