• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
19 Mayıs 2013 Pazar

Demokrasi ambalajlı radikal İslamcılar

Wassim Ketata...16 Ocak 2011’de bu köşeden kutlamıştı, memleketi Tunus’taki devrimi; “Tunus kazandı!” demişti. Dün bir mektup daha geldi Tunuslu dostum Wassim’den; “Ülkemde bir diktatör vardı ama can güvenliğimiz de vardı, bugün ise sözde demokrasi var ama can güvenliğimiz yok”diyor.
 20 yıldır Türkiye’de yaşayan mühendis Wassim’in, ülkesinde “Yasemin Devrimi” adı verilen ayaklanma sırasındaki heyecanını hatırlıyorum da hep birlikte hop oturup hop kalkmıştık. Demokrasi geldi dediklerinde sarılıp ağlaşmıştık. Meğer 23 yıllık diktatör Bin Ali’yi gönderen Tunuslular demokrasiye kavuştuklarını zannederken sokaklarını, elleri silahlı radikal İslamcı gruplar basmış!
Şöyle diyor Wassim:
“Tunus’ta El Kaide uzantılı, eli silahlı İslamcı gruplar peydah oldu. Askerlerimiz bunlarla savaşırken ölüyor. Biz devrim oluyor zannederken meğer Şii İran’a karşı büyük bir radikal Sünni ittifakı inşa ediliyormuş. Bu plan için bizim demokrasi talebimizi kullanmışlar. Bugün Tunus’ta diktatörlük yok ama insanların can güvenliği de yok! Benim halkım demokrasi istiyordu, eli silahlı radikal İslamcıları değil!”

HALKEVLERİ YAS İLAN ETTİ
51 kişinin hayatını kaybettiği Reyhanlısaldırısının ardından Hükümet’in yas ilan etmemesine tepki gösteren Halkevleridün ülke genelinde eylemler yaparak “18 Mayıs yas günüdür” dedi. Merak ediyorum, Türkiye tarihinin en kanlı saldırısını protesto edenlere biber gazı sıkarken ya da copla vururken polisin yüzü hiç kızarmadı mı? Savaş karşıtı slogan atanlara saldıran polisler acaba başka bir memleketin polisi mi?

“HATAY’DA CİHATÇI ÇETE İSTEMİYORUZ!” 
Reyhanlı saldırısının ardından Türkiye vatandaşlarının, Hatay’daki Suriyeli mültecilere saldırdıkları, linç girişimleri yaşandığı konuşuluyor. Bölgede yaşananları Hatay Halkevleri Başkanı Eylem Mansuroğlu’na sorduk...
- Suriyeliler’e tepki ne boyutta? 
-60 bin nüfuslu Reyhanlı’da 70 bin sığınmacı var ama tepki onlara değil evlerde bomba imal eden cihatçı çeteler ile onları destekleyen Hükümet’e. İnsanların kalbini yiyecek kadar canileşen El-Faruk Tugayları örgütü üyeleri burada tedavi edilirken görüntülendiler. Hatay’da El Nusra, El Kaide amblemli kamuflaj kıyafetler satılıyor.
- Saldırı öncesi, “savaşa hayır” diyen Hataylılar’a tepki nasıl olmuştu?
- Bizleri Esadcı olmakla yaftalamaya kalktılar. Ancak haklı çıktık. Keşke çıkmasaydık! Bu patlamalar göstere göstere geldi. Kentin sınırları kevgire dönmüş durumda. Kimin girdiği çıktığı belli değil. Burada cihatçı çete istemiyoruz!
- Hatay’ın o bildik barışçıl iklimi bozuldu mu?
- Bombaların hedefinde farklı din, etnik grup ve mezhebin bir aradalığı, Hatay’ın kardeşliği var. Burada mezhep çatışması çıkarmak istiyorlar.
- Bu silahlı çeteleri polise şikayet etmiyor musunuz?
- Polis açıkça cihatçılardan yana tavır alıyor. Özellikle Alevi kesim korkuyor. İki Hıristiyan metropolit kaçırıldı, Alevi din önderinin evine saldırıldı. Bu bombalar yarın İstanbul’da Ankara’da patlayabilir çünkü ülke adı konulmamış bir savaşın içinde. 

 

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Yeni varyant hızla yayılıyor... Kovid geçirip, tat ve koku kaybı

Beynimizin parmak izi, hastalıkları veya kişileri tanımak için kullanılabilir mi?

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!