• $9,5385
  • €11,0532
  • 549.727
  • 1519.25
19 Aralık 2010 Pazar

Değişen CHP

İşi zordu Kılıçdaroğlu'nun... Hem Deniz Baykal'a ve Önder Sav'a yakın isimlere yer vermek, bir yandan da Ecevit mirasına sahip çıkmak zorundaydı hem de 'yeni CHP'yi yeni isimlerle' buluşturmak... Yani genişlemenin önünü açarken bir yandan da parti tabanını memnun etmek...

Son ana kadar gizlemeyi başardığı Parti Meclisi listesi, şüphesiz birileri için hayal kırıklığı yaratacaktı. Öyle de oldu. 'Kılıçdaroğlu'nun listesinde kimler var?' sorusunun yanıtı 'kimler yok'tur aslında.

CHP'lilerin tanıdığı, bildiği 'atadan CHP'li ailelerin, teşkilatlarda büyümüş çocukları' yerine sürpriz isimleri aldı Kılıçdaroğlu PM'ye... İtirazları, tartışmaları beraberinde getirse de liste, 'CHP değişiyor, genişliyor' savını haklı çıkardı.

'O HANGİ SİYASİ ÇİZGİDEN?'
Kurultay salonunda isimler okunurken bazı CHP'lilerin birbirine, 'O hangi siyasi çizgidendi?' diye sorması boşuna değildi. 'Bu isimlerin hangisi sokağa inecek?' sorusunu da duyduk o kargaşa içinde.

Kılıçdaroğlu 22 Mayıs 2010'da genel başkan seçildiğinde 'Gandhi'nin iktidara yürüyüşü 6 yıl önce başladı' başlıklı bir analizi sizlerle paylaşmıştık.

17 Mayıs 2004'te, yerel seçimlerin ardından, aralarında Kılıçdaroğlu'nun da bulunduğu 30 CHP milletvekilinin Baykal'a bayrak açarak bir bildiri yayımladığını hatırlatmıştık. 'İktidar Yürüyüşü Hareketi' adıyla yola çıkan o muhalif isimlerden bazılarını yeni PM'de görmek sürpriz olmazdı. Ancak asıl sürprizi Kılıçdaroğlu yaptı ve yola birlikte çıktığı eski milletvekili arkadaşlarını PM'ye almadı.

'BURASI CHP, KÜRT DEMEK KOLAY DEĞİL!'
Bir başka sürpriz ise Kılıçdaroğlu'nun 'söylemedikleri'ydi...
Kürt sorunu ve türban konusunda CHP'nin bildik çizgisini terk eden Kılıçdaroğlu yine 'Kürt' sözcüğünü ağzına almadı.

'Berivan da bizim, Hakan da bizim' diyen Kılıçdaroğlu, Kürt sorunu mücadelesinin simge isimlerinden Avukat Sezgin Tanrıkulu'nu PM'ye alarak ezber bozdu. Kılıçdaroğlu'nun ısrarla 'Kürt' dememesi 'Tanrıkulu'nu aslanların önüne attı' yorumlarına neden oldu...
Tanrıkulu'na sorduk, 'Eee, burası CHP. Kürt demek o kadar kolay değil!' yanıtını aldık.
CHP bölgede kimin oyunu alacak? Tanrıkulu'nun yorumu şöyle, 'Bölgede iki parti var: BDP ve AK Parti. BDP'nin oyları kemik oylardır, seçmeninden oy almak zordur. Ancak CHP, AK Parti seçmeninden oy alabilir.'

Liste açıklandıktan sonra Deniz Baykal'la telefonda, 'yazılmamak kaydıyla' kısa bir sohbetimiz oldu. Deneyimli siyasetçi, kurultayın hemen ardından polemiğe neden olacak bir açıklama yapmak istemediğini ifade etti. Sözleri, geleneksel CHP çizgisini temsil eden birçok partilininkiyle aynıydı...

SON DAKİKA KRİZİ
Yazıları gazetelerimize gönderdikten sonra bir grup gazeteci kurultay yorgunluğunu atmak üzere geç saatte, akşam yemeğinde buluştuk. Oray Eğin, Kanat Atkaya, Muharrem Sarıkaya, Aslı Aydıntaşbaş, Murat Çelik, Nazlı Öztarhan, Esat Pala ve Suat Polat.

Yemekleri boğazımıza dizen ve gazeteciliğin 24 saat bitmediğini gösteren haber kurultay salonundan geldi. CHP'de yine kriz vardı.

68 kişilik Parti Meclisi'nde yüzde 25'lik kadın kotası tutturulamadığı için itiraz hakkı doğmuştu. Gürsel Tekin'in ve Sezgin Tanrıkulu'nun üyeliklerinin düşme ihtimali konuşuluyordu.

CNN Türk'e bu yorumu yaparak tartışmanın fitilini ateşleyen Ali Topuz'u aradım. PM listesinin parti tüzüğüne uygun olmadığını ve yarına kadar itiraz edilebileceğini söyledi.
Önder Sav'a sordum, 'Listeyi ben yapmadım, yapanlara soracaksınız' dedi.  Partinin önde gelen bazı isimlerinin yorumlarını yazmak bile istemiyorum. Küfür kıyamet.
CHP kurultayından aklımda kalan soru şudur: 68'in yüzde 25'ini hesap edemeyen bir parti ülkeyi yönetmeye nasıl talip olacak?

<p>Navigasyonda araç yerine yaya yolunu açtı. Otomobili merdivende asılı kaldı.</p><p>İlginç olay, s

Navigasyon kazası!

Türkiye'ye has uçak! Motoru dursa bile uçuyor

Çorum'da anne ile kızı aynı üniversitede eğitim görüyor

Kayseri'de Geç Roma-Erken Bizans dönemine ait mozaikli yapı bulundu