• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
5 Aralık 2010 Pazar

'Çok gizli' Baykal-Pearson görüşmesi

WikiLeaks fırtınası devam ediyor. Acaba ABD'nin Irak'a müdahalesi öncesi yapılan görüşmeler de sızacak mı? Kimileri endişeyle beklerken CHP'li bazı isimlerin 'keşke o dönem açıklansa' sözlerini duyunca araştırdık...
İşte WikiLeaks'ten önce davranıp açıklayalım dediğimiz, bugüne kadar medyaya yansımayan 'Deniz Baykal-Robert Pearson' görüşmesinin ayrıntıları...
3 Kasım 2002 seçimlerinin hemen ardından (5 Kasım'da) ABD'nin Ankara Büyükelçisi Robert Pearson, AK Parti Genel Başkanı Erdoğan'ı ve CHP lideri Baykal'ı ziyaret etti. Basına nezaket ziyareti olarak yansıyan görüşmelerde, AB konusunun ele alındığı duyuruldu.
Aynı gün, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Richard Boucher, Erdoğan'ın 'Irak'a olası savaşta ABD'ye destek sözü vermedik' açıklamasına karşılık Washington'da konuştu ve 'Biz kimseden destek istemedik; çünkü Irak'a savaş konusunda kararımızı vermedik' dedi.
İşin aslı farklıydı... ABD yetkilileri savaşa destek turundaydı...
Medyaya yansımayan görüşmelerden biri Aralık 2002'de gerçekleşti. Pearson, Baykal'ı ziyaretinde, Irak'a müdahaleye karar verdiklerini söyleyerek destek istedi.
CHP içinde bile sadece birkaç kişinin bildiği o görüşmede Pearson, 'AK Parti'ye üç aşamalı bir plan sunduk. Amerikan askerlerinin Türkiye üzerinden müdahalesi de bunlar arasında. Ancak bir türlü yanıt vermiyorlar. CHP'nin desteğine ihtiyacımız var' dedi.
Baykal, ABD'li diplomata şu yanıtı verdi, 'Irak'a müdahale ederseniz Pandora'nın kutusunu açmış olursunuz. Bu sadece Saddam'a yönelik bir operasyon olarak kalmaz, İslam'a yönelik bir operasyona dönüşür. Irak'ı sizden daha iyi biliriz. Yanlış yaparsınız.' 
ABD'li diplomatın, o günlerde Türkiye'de medyaya yansımayan 'çok önemli' başka görüşmeler yaptığını da biliyoruz. Bakalım WikLeaks'in kriptoları arasında onlar da var mı?

Afganistan'da paralı Türk askerleri
'Son yaşananların ardından TSK'daki ruh hali'ni araştırırken karşımıza ilginç bir haber çıktı. Hava Kuvvetleri'nden ayrılıp özel sektöre geçen pilotları duyardık ama böyle bir gelişmenin varlığından haberdar değildik.
Son aylarda, emekliliği hak eder etmez ordu ile ilişkisini kesip ABD'nin özel güvenlik şirketiyle yaptığı anlaşma sonucu Afganistan'a giden kaç subay ve ast subay olduğunu biliyor musunuz? Ve bu isimlerin Afganistan'da paralı asker olarak görev yaptığını?
ABD'li özel güvenlik şirketleri İç Güvenlik Harekat'ta çalışmış, dil bilen askerleri tercih ediyor. İstihbarat ve mayın konusunda uzman askerler bunlar.
Türk askerlerinin tercih edilmesinin sebebi, Müslüman kimliklerinden dolayı Afgan halkıyla kolay diyalog kurmaları ve Afganistan'ın Güneydoğu'ya benzeyen coğrafyasında zorlanmamaları... Bir de İSAF tecrübesi var tabii.
Mülakatla işe alınan paralı askerlere aylık 7 bin dolar maaş ve günlük harcırah veriliyor. Sözleşmeler 4 yıllık yapılıyor. Yirmi yılda kazanacağından fazlasını 4 yılda kazanmayı hedefleyen askerlere 'Sadece para için mi gidiyorsunuz?' diye sorduğumuzda şu yanıtı aldık, 'Özellikle tayini Güneydoğu'ya çıkan ve generallik beklentisi olmayan çok sayıda albay arkadaşımız emekliliğini istedi. Haksız değiller. 90'lı yıllardaki ruh hali kimsede kalmadı. Özellikle son yaşananlardan sonra...'

El Clasico ve Türkiye
Barcelona-Real Madrid maçını 100 bin kişilik Nou Camp'ta izledik. Maç sırasında panolarda beliren Turkish Airlines reklamlarının gücünü yerinde gördük. THY, Barcelona ve Manchester United gibi dünyanın en büyük kulüplerine sponsor olunca İspanya'nın Türkiye'ye olan ilgisi de artmış. Barcelona TV, TV3 ile İspanyolca yayın yapan EuroNews'ta THY reklamlarını izlerken Türkiye belgeseline bile denk geldik. İspanya Türkiye'yi konuşuyor... İşte reklamın gücü!

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kültür ve  Turizm Bakanlığınca tarihi,  kültürel, mimari, ekonom

Beyoğlu dünya sahnesine çıkıyor

Dünyanın yeraltı kaynakları zengini ülkesi hangisi? Türkiye kaçıncı sırada?

Selimiye Meydanı kazılarında Roma döneminden kalma aile mezarlığı bulundu

Binlerce yıllık oluşum yok olma sürecini yaşıyor