• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
25 Mart 2012 Pazar

Cihan çıktı ama 600 öğrenci hala hapiste

Kamuoyu onu 'poşu taktığı için tutuklandı' haberleriyle tanıdı. 25 ay tutuklu kaldı. Galatasaray Üniversiteli Cihan Kırmızıgül, tutuklu yattığı süre göz önünde bulundurularak 'nihayet' serbest bırakıldı ama 600'ün üzerinde öğrenci hala içeride... Bu sayıyı veren ise Tutuklu Öğrencilerle Dayanışma İnisiyatifi (TÖDİ)...
İnisiyatifin, www.mechulogrenci.com adlı bir internet sitesi var. Adını ise Ece Ayhan'ın o meşhur şiirinden alıyor...
Buraya bakın, burada, bu kara mermerin altında
Bir teneffüs daha yaşasaydı
Tabiattan tahtaya kalkacak bir çocuk gömülüdür
Devlet dersinde öldürülmüştür.
***
'İleri demokrasi'ye kavuştuğu söylenen ülkemizde daha geçenlerde bir üniversite öğrencisi Başbakan Yardımcısı'nı protesto ettiği için rektörü tarafından okuldan atıldı. Sadece tutuklu öğrenciler değil disiplin cezası verilen, okulla ilişiği kesilen o kadar çok öğrenci var ki!
TÖDİ'nin internet sitesindeki 'Meçhul Öğrenci Haritası'nda hak ihlaline uğrayan öğrencileri görün,'Türkiye tipi demokrasi'yi bir kez daha değerlendirin!

YARGI REFORMU MU PANİK MEVZUATI MI?
Cihan Kırmızıgül'ün avukatı Fikret İlkiz, aynı zamanda gazeteci Ahmet Şık'ın da avukatı... Kendisini telefonla aradım ve Kırmızıgül davasından yargı reformuna kadar değerli görüşlerini sizlerle paylaşmak istedim...
Avukat İlkiz diyor ki...
- Tahliye kararı verildi ama Cihan Kırmızıgül'ün davası 11 Mayıs'ta kaldığı yerden devam edecek. Sanık tahliye olunca kamuoyu dava bitmiş gibi algılıyor. Süren bir davanın sonucu tahliye kararından çok daha önemlidir.
- Paket deniyor, yargı reformu deniyor. Demek ki bir problem var! Asıl önemli olan şu: Ceza sistemindeki felsefeniz, politikanız nedir? Bu konuda bir felsefeniz yoksa sorun çıktığında çareyi kanun, madde değiştirmekte bulursunuz. 
- Bu panik mevzuatıdır. Halbuki TCK, panik mevzuatından kurtulmak için yapılmış bir temel kanundur.'

Bir şey yapmalı!
Moğollar'ın şarkısındaki gibi tıpkı... Bir şey yapmalı! Ve bir şey yapmak, vicdanın sesi olmak zannedildiği kadar zor değil. Bunun örneği Kara Haber Video...
Kara Haber bir video hareketi olarak doğdu... 21 Nisan'a kadar Tophane-Tütün Deposu'nda izleyebileceğiniz 'Ateş ve Düğün' adlı videolar da onlara ait.
Sözü, Kara Haber adına eline videoyu alıp ötekilerin görsel hafızası için sokağa inen sevgili arkadaşım Oktay İnce'ye bırakıyorum...
'Toplumsal muhalefetin mücadelesinin görsel arşivine baktığınızda orada iki kamera görürsünüz. Devletin yani polisin kamerası ve egemen medyanın kamerası. Biz ise kameramızı ezilenlerin tarafına koyduk ve tüm eylemleri ayrım yapmadan çekmeye başladık. İlk olarak 2000'de ölüm oruçları sürecinde olup bitenleri kayda almak için sokağa indik. Ankara'da ve İstanbul'da iki grup olarak yaptığımız sayısız çekim var arşivimizde. Kara Haber Video'nun montajı bitmiş 150 videosu mevcut. Zamanla çeşitli sivil toplum kuruluşlarından, sendikalardan ya da hareketlerden talep gelmeye başladı.
Bazen polis bazen de eylemciler bize kim olduğumuzu sorduklarında belgesel yapıyoruz diyoruz. Şimdiye kadar sadece 2004'te Bush geldiğinde gerçekleşen protestoda, İstanbul'da arkadaşlarımız gözaltına alındı.
Eskiden tüm grupların eylemlerine gidiyorduk. Zamanla bizden kurgulanmış videolar istemeye başladılar. Zamanla gördük ki artık birçok sendika ya da hareket eylemlere kendi video kameralarıyla gidiyor. Toplumsal muhalefet kendi kayıtlarını tutmaya başlayınca biz de daha seçici davranıp bazı eylemlere odaklandık. Şu anda işlevimiz değişerek, dönüşerek sürüyor. Özellikle LBGT hareketlerin eylemlerini, anti-militaristlerin ve vicdani retçilerin eylemlerini, yerinden edilmiş kağıt toplayıcılarını görüntülüyoruz. (Ateş ve Düğün de kağıt toplayıcılarının hikayelerini anlatıyor)
Bizim yaptığımız 'eylemin görüntüsünden görüntünün eylemine' diye özetlenebilir.'

<p class='MsoNormal'>Fatih'te arıza yapan İETT otobüsü, vatandaşlar tarafından  yaklaşık 300 metre i

İETT otobüsü arızalanınca 300 metre itildi

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!